שתף קטע נבחר

ארה"ב: בני 11 יכולים לשבת בכלא עד המוות

ארגון אמנסטי קורא לארה"ב לבחון את מעמדם של יותר מ-2,500 אסירים המרצים כיום מאסרי עולם בלא זכות חנינה, על פשעים שביצעו כילדים. "גזרי הדין מתעלמים מפוטנציאל השיקום שיש לעבריינים אלה", נכתב בדו"ח ארגון זכויות האדם

דו"ח של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל מאשים את ארצות הברית שהיא המדינה היחידה בעולם שמענישה ילדים בני 11 בעונשי מאסר עולם בלא אפשרות של שחרור מוקדם. בדו"ח המתפרסם היום, קורא הארגון הפועל להגנה על זכויות אזרח ברחבי העולם, לארה"ב לבחון מחדש את מעמדם של יותר מ-2,500 אסירים המרצים כיום מאסרי עולם בלא זכות חנינה, על פשעים שביצעו כילדים ולהתאים את גזרי הדין לחוק הבינלאומי.

 

הידיעות שעניינו אתכם החודש ב-ynet:

 

נכלאה בגיל 16: צפו בסיפורה של כריסטי צ'ראמי

 

לפני שני עשורים נכנסה לתוקף אמנת האו"ם בדבר זכויות הילד, האוסרת לגזור על קטינים מאסרי עולם בלא אפשרות שחרור מוקדם. כל מדינות העולם, פרט לארה"ב וסומליה, אישרו את האמנה.

 

נטשה מנשן פעילה בנושא ארה"ב באמנסטי, אמרה כי "בני פחות מ-18 בארה"ב אינם יכולים להצביע, לקנות משקה אלכוהול, לקנות כרטיסי הגרלה או להביע הסכמה למרבית הטיפולים הרפואיים, בלא חתימת הורה, אבל הם יכולים להישפט למאסר עולם ולמות בכלא בגלל מעשיהם. אנחנו לא מצדיקים את הפשעים הללו שבוצעו על ידי ילדים, אבל גזרי הדין הללו מתעלמים מפוטנציאל השיקום שיש לעבריינים אלה".

 

כלא בטקסס (צילום: AP) (צילום: AP)
כלא בטקסס(צילום: AP)

  

דו"ח אמנסטי אינטרנשיונל מציג סיפורים של שלושה אנשים שעתידים להירקב בכלא האמריקני לכל ימי חייהם על עבירות שביצעו כילדים, מבלי להתחשב בהיסטוריה של התעללות או טראומה, מידת המעורבות בפשע, המצב הנפשי והמוכנות לשיקום.

 

דו"ח אמנסטי מצביע בדו"ח על שלושה מקרים של קטינים שנידונו למאסר עולם ונאבקים לקבל חנינה. אחד מהם הוא סיפורה של כריסטי צ'ראמי בת ה-33.

צ'ראמי הייתה בת 16 בלבד כאשר נידונה למאסר עולם על רצח שביצע ארוסה דאז, שהיה בן 18, של קרוב משפחתו.

 

בבקשה לחנינה שהוגשה לבית משפט בלואיזיאנה נטען כי צ'ראמי הודתה באשמה כדי למנוע את הוצאתה להורג. פסיכיאטר שפגש אותה לפני המשפט גילה נערה "מדוכאת ואף תלותית וחסרת ביטחון, שחוששת להכעיס את ארוסה". צ'ראמי עברה בילדותה התעללות מינית ובגיל 13 אושפזה בבית חולים פסיכיאטרי אחרי שני ניסיונות התאבדות. היא מתוארת כמי שהשתקמה בכלא וראויה להזדמנות שנייה בחיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הודתה באשמה כדי למנוע הוצאתה להורג. צ'ראמי
אלפי מקרים של ילדים עצורים. דיוויד יאנג הוא אחד מהם
"מתעלמים מהמצב הנפשי". אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים