שתף קטע נבחר

פסטיבל הקולנוע הגאה בסכנת סגירה

השינויים שיוזמת מועצת הקולנוע צפויים לפגוע בפסטיבלים קטנים בישראל וביניהם פסטיבל הקולנוע הגאה שמתקיים מזה שש שנים. "תיקון אבסורדי שנוצר כדי לחזק את החזקים ולמחוק את הקטנים, והאמיצים יותר", אומר מנהל הפסטיבל

שש שנים מאז ייסודו, עומד פסטיבל הקולנוע הגאה בפני סכנת סגירה. זאת בעקבות הקריטריונים החדשים שמועצת הקולנוע מבקשת להעביר, המאיימים גם על אירועי קולנוע ופסטיבלים נוספים. בין שלל השינויים שנוסחו לאחרונה ואותם מבקשת המועצה להחיל כחלק ממבחני התמיכה במוסדות ובגופי הקולנוע הפועלים בישראל, בולט גם סעיף המתייחס להיקף פעילותם של פסטיבלים הזכאים לתמיכה ממשלתית.

 

 

מעתה, כך מסתמן, יזכו לתמיכה מטעם חוק הקולנוע אך ורק פסטיבלים שיציגו תקציב כולל של יותר מ-500 אלף שקלים. אם השינוי ייכנס לתוקפו, עתיד הדבר להוביל לקריסתם של פסטיבלים קטנים כמו הפסטיבל הגאה שמתקיים זו השנה השישית וזוכה להצלחה מרובה הן בקרב הקהילה ההומו-לסבית והן בקרב חובבי הקולנוע באשר הם.

 

חן יאני ושי קדימי מהסרט "נמס בגשם", שהוקרן בפסטיבל השנה (צילום: מעיין לבקוביץ') (צילום: מעיין לבקוביץ')
חן יאני ושי קדימי מהסרט "נמס בגשם", שהוקרן בפסטיבל השנה(צילום: מעיין לבקוביץ')

 

השינויים הקריטריונים טרם פורסמו להערות הציבור, אך הופצו בימים האחרונים בין מנהלי מוסדות הקולנוע, במאים, יוצרים ומפיקים ומעוררים כאמור תגובות נזעמות. בקריאה לציבור מבקש היום יאיר הוכנר, מייסדו ומנהלו של פסטיבל הקולנוע הגאה להתגייס למלחמה על חייו של האירוע שהפך למוסד ואף פרסם הבוקר ברשת האינטרנט עצומה עליה חתומים כבר כעת יותר מ-200 תומכים.

 

"השינוי בקריטריון התמיכה בפסטיבלים עתיד לפגוע נואשות בפסטיבל, שמוכר גם ברחבי העולם", אומר הוכנר, "תוך שנים ספורים הפך הפסטיבל לאחד האירועים הקולנועים הבולטים בישראל כשרק בשנה שעברה נכחו בו 10,000 צופים ולקח בו חלק פאנל בינלאומי של שופטים. הקריטריון היחיד שמונע מאתנו לקבל את תמיכת מועצת הקולנוע הוא שתקציב הפסטיבל הוא 350 אלף שקלים ולא מעל חצי מיליון. זה תיקון אבסורדי שנוצר כדי לחזק את החזקים ולמחוק מהמפה את הפסטיבל הקטנים, הנועזים והאמיצים יותר".

 

לדברי הוכנר, פסטיבל הקולנוע הגאה, שזכה אשתקד לתמיכה של 92 אלף שקלים בלבד מתקציב חוק הקולנוע ו-50 אלף שקלים מתקציב עיריית תל אביב, עומד בכל שאר הקריטריונים, שחלים גם על פסטיבלים גדולים בהרבה ממנו.

 

"למרות שקיומו של הפסטיבל הוא מלחמה תקציבית על בסיס קבוע, בין היתר כיוון שפרסומאים, ענקי שיווק, רשתות אופנה ותעופה, מסרבים לשתף איתנו פעולה מחשש להיות מזוהים עם הקהילה, אנחנו מצליחים לשרוד שנה אחרי שנה", הוסיף ואמר, "אנחנו לא מוותרים, מתעקשים ומצליחים להביא לתל אביב קולנוע גאה איכותי מרחבי העולם".

 

בין שלל החותמים על העצומה נמצאים גם שמות של יוצרים מתחומי הקולנוע השונים בהם יריב מוזר, לירן עצמור, ענת אבן וברק הימן.

 

את תגובת יו"ר מועצת הקולנוע, דוד אלכסנדר, לא ניתן להשיג עד לרגע פרסום הידיעה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר הוכנר. נלחם בהחלטה
צילום: קובי קלייטמן
לאתר ההטבות
מומלצים