שתף קטע נבחר

צילום: AP

ארה"ב באזהרה לישראל: לפעול ביחד מול איראן

שר ההגנה האמריקני הדגיש כי יש להגיב לגרעין האיראני בשיתוף פעולה: "ביחד, ביחד - זה המפתח". הוא הציג הערכות ישראליות לפיהן תקיפה רק תעכב את תוכנית הגרעין בלא יותר משנתיים: "זה תלוי בזיהוי המטרות, שלחלק מהן קשה לחדור"

שר ההגנה של ארצות הברית, לאון פאנטה, לא הסתיר הלילה (שבת) את חששו מתקיפה ישראלית באיראן ללא תיאום אמריקני. בנאום בכינוס "פורום סבן" בוושינגטון, הדגיש פאנטה כי "המפתח הוא לפעול ביחד", כשהוא חוזר מספר פעמים על הקריאה לקיים שיתוף פעולה מלא בין שתי הידידות.

 

המירוץ של איראן אחר נשק אטומי - כתבות אחרונות:

רוסיה: הליך הסנקציות נגד איראן באו"ם - מוצה

אירופה לא הטילה עיצומים על הנפט האיראני

 • גרמניה חוקרת מזימה איראנית לתקוף בסיסי ארה"ב

   

  "ביחד, ביחד - זה המפתח. תמיד יש אופציה של מבצע צבאי, אבל זה צריך להיות המהלך האחרון", אמר שר ההגנה האמריקני, על רקע דיווחים מפי גורמים בוושינגטון כי הממשל חושש מתקיפה ישראלית לא מתואמת. לצד קובעי מדיניות אמריקנים, בקהל נכחו גם ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני.

   

   

  פאנטה השמיע הערכה פסימית בנוגע לאפקטיביות של מבצע צבאי נגד תוכנית הגרעין של איראן. לדבריו, גם לפי הערכות ישראליות פעולה צבאית תעכב את תוכנית הגרעין בלא יותר משנה-שנתיים. "זה תלוי בזיהוי המטרות, שלחלק מהן קשה לחדור", אמר שר ההגנה האמריקני, "זה לא יהרוס את היכולות שלהם, אלא ישהה את הגרעין ויאפשר למשטר מבודד לצבור תמיכה אזורית".

   

  בהתייחסו להשלכות של פעילות צבאית נגד איראן, ציין פאנטה כי משטר האייתולות יתקוף בתגובה אוניות אמריקניות וחיילי ארה"ב במפרץ. "יהיו לכך השלכות קשות על הכלכלה האירופית ועל הכלכלה שלנו", אמר שר ההגנה, וטען כי תקיפה תכניס את המזרח התיכון ל"עימותים שנצטער עליהם".

   

  משבר עם טורקיה? "ישראל יכולה לצאת מהבידוד"

  פאנטה חזר על ההתחייבות של ממשל אובמה למנוע בכל מחיר מאיראן להפוך למעצמה גרעינית. אלא ששר ההגנה האמריקני מאמין שביטחון ישראל אינו תלוי רק במחויבות הבלתי ניתנת לערעור של ארה"ב לביטחונה ולשמירה על יתרונה האיכותי. הוא הביע דאגה מהבידוד ההולך ומעמיק של ישראל באזור, וקרא לממשלת נתניהו לחזק את ביטחון המדינה באמצעות שיפור היחסים הדיפלומטיים עם "שותפות אזוריות". לדבריו, ישראל יכולה להושיט יד ולשפר את יחסיה עם טורקיה, מצרים וגם עם ירדן.


   

  פאנטה גם קרא לקחת סיכונים סביב שולחן המו"מ עם הפלסטינים.

  "תחזרו כבר למו"מ הישיר הארור הזה", אמר בנאומו. במסגרת התייחסותו למחויבות האמריקנית לביטחון ישראל, אמר שר ההגנה האמריקני כי בשנה הבאה יערכו כוחות צבא ארה"ב וצה"ל את התרגיל המשותף הגדול ביותר אי פעם בין שתי הצבאות.

   

  לצד המסרים לישראל, שיגר פאנטה גם איום ברור לטהרן. "איראן צריכה להבין שהמרדף שלה אחר נשק גרעיני יהפוך אותה לפחות בטוחה", הצהיר, והבהיר כי "ארה"ב לא מורידה אף אפשרות מהשולחן. תפקידי הוא להציג לנשיא את כל האפשרויות - כולל אופציות צבאיות".

   

  עוד קודם לנאומו, נפגש פאנטה עם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שדנה עמו באיום הגרעין האיראני, ב"אביב הערבי" ובצורך לחדש את שיחות השלום עם הפלסטינים. "העולם צריך לעצור את איראן", אמרה לבני בפגישה, "סנקציות חריפות וקשות יותר נדרשות בלא דיחוי". לבני הוסיפה כי המאבק באיראן וחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים "יחזקו את המחנה הפרגמטי באזור".

   

  Read this article in English


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מודאג מהבידוד. לאון פאנטה
  צילום: AFP
  צילום: AFP
  "קשה לחדור מטרות". הכור בבושהר
  צילום: AFP
  מומלצים