שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: נתניהו מקדים את הפריימריז לינואר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין לשמר את מעמדו בראשות הליכוד והחליט להקדים את הפריימריז בתנועה ל-31 בינואר. כך נודע ל-ynet. בתאריך זה אמורות להתקיים גם בחירות למועצות הסניפים. בין הנפגעים מהצעד: סילבן שלום, שמתכוון להתמודד

מהלך פוליטי מפתיע: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להקדים את הפריימריז לראשות הליכוד ל-31 בינואר 2012. כך נודע הערב (יום א') ל-ynet. מי שעשוי להיפגע מהמהלך הוא סילבן שלום, שהבהיר בעבר כי יתמודד מול נתניהו בבחירות הפנימיות. בפריימריז ייבחר רק ראש המפלגה, ולא תיבחר הרשימה המלאה לבחירות הבאות.

 

נתניהו החל לעדכן את שרי הליכוד במהלך מוקדם יותר הערב. להערכת ראש הממשלה, הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה ייערכו בעוד שנתיים, אולם במהלך הזה נערך נתניהו גם לאפשרות שהבחירות ייערכו במועד מוקדם יותר, ומעוניין לשמר את מעמדו בהנהגת הליכוד.

 

הליכוד יבחר בקרוב מנהיג חדש  (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הליכוד יבחר בקרוב מנהיג חדש (צילום: עופר עמרם)

 

ב-31 בינואר, 120 אלף חברי ליכוד הולכים ממילא לקלפיות כדי להצביע למועצות הסניפים. איחוד הפריימריז עם הבחירות למועצות הסניפים יחסוך לליכוד כ-4 מיליון שקלים, וגם זה אחד השיקולים שהביאו למהלך.

 

בכירים בליכוד אמרו בתגובה כי המהלך נכון מבחינת נתניהו. "הוא בעצם אומר שאינו חושש מבחירות, בזמן שציפי לבני דוחה את הפריימריז ובורחת מבחירות. הוא רוצה להקדים את כולם, ולמנוע עוד פריימריז לפני הבחירות הכלליות. מבחינת הכוחות בליכוד זה לא משנה אם הבחירות מתקיימות עכשיו או במועד אחר, אבל נתניהו כנראה רוצה לגמור עם זה, כי יש לו תוכניות בראש".

 

בהקדמת הבחירות מושך נתניהו את השטיח מתחת לרגליהם של יריביו הפוטנציאליים, ובראשם השר שלום. נתניהו נמצא במצב פוליטי טוב, וגם סקרי דעת הקהל מבטיחים לו שהליכוד ירכיב את הממשלה הבאה כשייערכו

בחירות כלליות. נתניהו רוצה לנצל את המומנטום שממנו הוא נהנה, בין השאר בעקבות עסקת שליט. גם העובדה שישראל עומדת בפני שנת הכרעה בכל הקשור לתוכנית הגרעין של איראן גורמת לצורך שלו בקרקע יציבה מבחינה פוליטית. בנאום מעל קברו של דוד בן-גוריון, התייחס נתניהו לצורך לקבל הכרעה, ולשומעים היה ברור שהוא מתייחס לסוגיית איראן: "כולנו נמצאים כאן היום, כי בן-גוריון קיבל את ההחלטה הנכונה בזמן הנכון. הוא שקל והתלבט זמן רב, אך בסופו של יום היה מוכן לקבל החלטות קשות למען עתיד העם".

 

לאחרונה נפוצו במערכת הפוליטית שמועות שנתניהו מתכנן לערוך בחירות כלליות בישראל עוד לפני הבחירות בארה"ב, שמתוכננות לנובמבר הבא. נתניהו רוצה, כך אמרו, למנוע את האפשרות שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, ישפיע על תוצאות הבחירות לישראל אם יזכה בכהונה נוספת. הערב הודיע נתניהו על החלטתו לשרים בליכוד.

 

לדברי מקורביו, נתניהו מעוניין להתרכז באתגרים ביטחוניים, כלכליים וחברתיים שניצבים בפני ישראל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, היום בשדה בוקר
צילום: אדי ישראל
הנפגע הפוטנציאלי. השר סילבן שלום
צילום: AFP
מומלצים