שתף קטע נבחר

הקרב בליכוד: שלום יפעל משפטית נגד נתניהו

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, ראש הממשלה הודיע על הקדמת הפריימריז, אבל השר סילבן שלום לא מתכוון לוותר מהר. בשיחה עם נתניהו הבהיר שלום שהדבר לא מקובל עליו. בליכוד משערים: נתניהו רוצה לבצר מעמדו, ואולי ישריין מקום ברשימה לאהוד ברק

הכרזתו אמש (יום א') של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הקדמת הפריימריז ל-31 בינואר פותחת קרב חזיתי בינו לבין השר סילבן שלום, שהודיע לו בשיחת טלפון: "הדבר לא מקובל עליי, ואפעל בכיוונים משפטיים נגד המהלך של הקדמת הפריימריז". נתניהו יזם את שיחת הטלפון כחלק מסבב טלפונים לשרי הליכוד, שבו הודיע להם על הקדמת הבחירות לראשות המפלגה.

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, נתניהו החליט להקדים לסוף החודש הבא את הבחירות לראשות המפלגה. בפריימריז האלה לא תיבחר רשימת המפלגה לבחירות הבאות לכנסת, אלא רק ייקבע העומד בראש הליכוד. הבחירות ייערכו באותו היום שבו אמורים היו חברי הליכוד להגיע ממילא לקלפיות כדי לבחור את מועצות הסניפים.

  

מלחמה ושלום. ראש בראש על ראשות הליכוד  (צילום: אריאל ירוזולימסקי) (צילום: אריאל ירוזולימסקי)
מלחמה ושלום. ראש בראש על ראשות הליכוד (צילום: אריאל ירוזולימסקי)

 

לדברי מקורבי המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, הוא אמר לנתניהו: "יש כללים וחוקים בליכוד. הבחירות אמורות להתקיים עד שישה חודשים לפני הבחירות (לכנסת ולראשות הממשלה), ולא שנתיים לפני. הבחירות מיועדות להתקיים בנובמבר 2013, ואין סיבה אמיתית לקיים בחירות שנתיים לפני. המטרה היא לבחור את המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להביא את הליכוד לשלטון". 

 

בסביבתו של שלום אומרים כי "המהלך הזה יכניס את המדינה, את הליכוד וגם את השרים למערבולת של התעסקות בפוליטיקה". גורם בסביבתו של נתניהו אמר מנגד: "כמו ב-2007, נתניהו רוצה זמן לפני הבחירות הכלליות, ורוצה להגביר את כוחו של המחנה שלו בתוך הליכוד". המהלך המפתיע של נתניהו גרר גם תגובה בטוויטר מצד אשת השר שלום, ג'ודי שלום ניר מוזס. בצילום מסך לפניכם:

 

מי השפן? אשתו של השר שלום צייצה בטוויטר  ()
מי השפן? אשתו של השר שלום צייצה בטוויטר

  

לא לגמרי ברור עדיין מה עומד בדיוק מאחורי ההחלטה של ראש הממשלה להקדים את הפריימריז. יש המעריכים כי מלבד הרצון לנצל את עוצמתו הציבורית בתקופה האחרונה כדי להשתלט באופן מוחלט על הליכוד ולמנוע כרסום במעמדו, מעוניין נתניהו להימנע מעיסוק בכמה מדו"חות מבקר המדינה שעומדים בפתח: דו"ח המבקר על הפריימריז ב-2005, הדו"ח על הנסיעות לחו"ל, והדו"ח על השריפה בכרמל, שאמור להיות מטלטל במיוחד.

 

נתניהו נואם על "החלטות חשובות" בקבר בן גוריון. מי אמר איראן? (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
נתניהו נואם על "החלטות חשובות" בקבר בן גוריון. מי אמר איראן?(צילום: אדי ישראל)

  

דו"חות אלה עשויים לפגוע במעמדו, לצד התחזקות מחנה הימין בתוך הליכוד, שנותר חשדן כלפי נתניהו במישור המדיני. אף שעל פניו לא נראה שנתניהו יזום מהלך מדיני, ייתכן שהוא רוצה לשמר את היכולת להוביל מהלך שכזה כאשר יבשילו התנאים. בחירתו הכמעט ודאית לראשות הליכוד תבטיח לו את היכולת להנהיג את התנועה על פי דרכו, ולהשפיע על התוצאות בבחירת מועצות הסניפים ברחבי הארץ, שיתקיימו ממש באותו היום.

 

האם ברק ישוריין?

אנשיו של נתניהו חוששים כבר זמן רב מהתגברות כוחו של האגף הימני בליכוד, העומד מאחורי יוזמות החקיקה בכנסת. שילוב הבחירות לראשות התנועה עם הבחירות למועצות הסניפים יבטיח שאחוזי ההצבעה יהיו גבוהים יותר. עם זאת, לא ברור עדיין מה יהיה התהליך אם בסופו של דבר יישאר נתניהו מועמד יחיד.

  

להחלטת נתניהו יש כמובן גם סיבות מחוץ לליכוד, ובראשן ההכרעה המתקרבת בעניין הגרעין האיראני. בנאום מעל קברו של דוד בן-גוריון, התייחס נתניהו לצורך לקבל הכרעות קשות, ולשומעים היה ברור שהוא מתייחס לסוגיית איראן. בליכוד אומרים כי נתניהו מוטרד גם מהחמרת המצב הכלכלי על רקע המשבר המתחדש בעולם.

 

מיד עם פרסום הידיעה, החלו בליכוד לגלגל אפשרויות שונות סביב מטרת המהלך הפוליטי המפתיע של ראש הממשלה. אחד השמות ה"חמים" בבורסת הספקולציות הוא של מקורבו של נתניהו, שר הביטחון, אהוד ברק. כבר תקופה ארוכה מעריכים בליכוד שנתניהו יבקש לשריין את מקומו של ברק ברשימת הליכוד. בחירות מוקדמות לראשות הליכוד וניצחון של נתניהו יחזקו את כוחו, ויקלו עליו לצרף את ברק ולהבטיח לו מקום גבוה ברשימה. ברק סובל מחולשה ציבורית ופוליטית ועומד בראש מפלגת פורשי העבודה בשם "עצמאות" שעתידה הפוליטי מוטל בספק רב.


פורסם לראשונה 04/12/2011 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו מקדים את הפריימריז
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
הנפגע המרכזי. סילבן שלום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים