שתף קטע נבחר

בזכות דמיאניוק: 6 חיילי אס.אס בחקירה על טבח

הם היו חיילי אס.אס במלחמת העולם השנייה, והגדוד שלהם אחראי לטבח הגדול ביותר באזרחים צרפתים תחת הכיבוש הנאצי. עתה, כאשר הם בני 85-86, הוחלט לחקור אותם בהתבסס על התקדים שנקבע בהרשעת דמיאניוק

שישה קשישים גרמנים, שהיו חיילי אס.אס בזמן מלחמת העולם השנייה, נחקרים בימים אלה בחשד שהיו מעורבים בטבח הגדול ביותר של אזרחים על אדמת צרפת הכבושה. התביעה בגרמניה הודיעה אתמול (יום ב') כי ייתכן שיואשמו ברצח, בהתבסס על התקדים שנקבע בהרשעת ג'ון דמיאניוק בסיוע לרצח רבבות יהודים במחנה סוביבור.

 

"תקדים דמיאניוק": תיקי הנאצים נפתחים מחדש

 

השישה, בני 85-86, נמנו עם הגדוד הראשון "דר פיהרר" בדיוויזיית האס.אס "דאס רייך". הם חשודים כי השתתפו בטבח ב-10 ביוני 1944 בכפר אורדאדור סור-גלאן שבמרכז צרפת. באותו היום הכניסו החיילים הנאצים את האזרחים לאסמים ולכנסייה, חסמו את הדלתות והציתו את העיירה כולה. מי שניסה לברוח נורה, פרט למעטים הצליחו להימלט.

 

ההוראה לביצוע הטבח ניתנה ככל הנראה על-ידי מפקד הגדוד, אדולף דייקמן, בתגובה לחטיפת חייל גרמני על-ידי המחתרת הצרפתית. דייקמן עצמו נהרג זמן קצר לאחר הטבח.  החוקרים מנסים בשלב זה לעמוד על מעשיהם של השישה, כולם בעלי דרגות נמוכות, ששמותיהם לא הותרו עדיין לפרסום.

 

שניים מהם הכחישו כי השתתפו בטבח, והארבעה האחרים לא יכלו למסור את עדויותיהם בשל מצבם הבריאותי. עד כה לא נמצאו ראיות מרשיעות בבתיהם או עדי ראייה למעשיהם. התביעה מחכה לקבל מסמכים צרפתיים, שעשויים לשפוך אור על חלקם של השישה בטבח.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דמיאניוק. יצר תקדים
צילום: AP
מומלצים