שתף קטע נבחר

בדרך לריפוי? התגלו 4 גנים הגורמים ל-ADHD

האם בקרוב ייעלמו מהעולם הפרעות הקשב והריכוז? במחקר חדש, שכלל יותר מ-16 אלף ילדים, גילו חוקרים אמריקנים ארבע גרסאות של גנים המעורבים בהפרעת קשב וריכוז. לדבריהם בעקבות הגילוי ניתן יהיה להגיע לטיפול גנטי - שיביא לריפוי

האם אנחנו בדרך למצוא תרופה ל-ADHD? כך מקווים מומחים בארצות הברית אשר חשפו את גילויים של ארבע גרסאות גנים המעורבות בהפרעת קשב וריכוז (ADHD). התגלית המהפכנית עשוייה להוביל לטיפול גנטי - שיביא לריפוי. על הממצאים מדווח כתב העת Nature Genetics בגליונו האחרון.

 

עוד על הפרעות קשב וריכוז :

המורה דורשת שניתן עוד ריטלין לילד. להסכים?

איך לגייס את בית הספר לצרכי הילד? 5 עצות

לבן הזוג שלך יש הפרעת קשב? כך תשרדו בזוגיות

 

הגנים: משפיעים על העברה עצבית במוח 

החוקרים מבית החולים לילדים בפילדלפיה ערכו מיפוי גנטי ל-16,800 ילדים. תחילה נבדקו אלף ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. אלה הושוו לקבוצת בקרה של 4,100 ילדים שאינם סובלים מההפרעה. החוקרים בדקו עותקים כפולים או היעלמויות של מקטעי החומר התורשתי DNA. בשלב הבא השוו החוקרים את הממצאים של המיפוי הגנטי עם שתי קבוצות נוספות של 2,500 ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ו- 9,200 ילדים שאינם סובלים מההפרעה.

 

החוקרים זיהו ארבע גרסאות גנים שנמצאו שכיחות יותר אצל ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. כל הגנים הללו קשורים לקולטן של המעביר העצבי גלוטמאט. מדובר בחלבון המעביר אותות בין סיבי עצב במוח וקשור למנגנון הפעולה של הפרעות קשב ריכוז והיפראקטיביות.

 

"לפחות 10% מילדי ה-ADHD נשאו את ארבעת הגנים שמצאנו", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר הארון האקונרסון. "גנים אלו משפיעים על העברה עצבית במוח. הממצאים הללו אושרו גם במחקרים קודמים בבעלי חיים והם כפי הנראה הגורמים לתסמיני הפרעות הקשב והריכוז בילדים אלו".

 

אם יאומתו הממצאים במחקרים נוספים, הרי שבעתיד הלא רחוק ניתן יהיה לאבחן גנטית במדוייק ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות, ואף לפתח תרופות גנטיות אשר יביאו לריפוי מוחלט של ההפרעה מבעוד מועד.

 

ADHD: אחד מכל 10 ילדים

הפרעת קשב וריכוז היא תסמונת המאופיינת באימפולסיביות, תזזיתיות, הפרעות בריכוז וחוסר מנוחה. למרות הטיפולים היעילים הורים רבים עדיין נמנעים מלטפל בילדיהם בתרופות מחשש להתמכרות. התוצאה מכך הרסנית: הידרדרות בלימודים, נסיגה חברתית ושיעור גבוה של תאונות דרכים, פשיעה והתמכרויות.

 

נתונים חדשים של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) מצביעים על עלייה משמעותית במספר הילדים המאובחנים כלוקים בהפרעות קשב וריכוז. על פי הנתונים שפורסמו באחרונה, קרוב לאחד מכל 10 ילדים בארצות הברית מאובחנים כסובל מהן. בין השנים 1998 ל-2009 הגיע אחוז הילדים המאובחנים כלוקים בהפרעה ל-7% עד 9%. ההפרעה נמצאה שכיחה יותר אצל בנים ואצל ילדים המגיעים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרעות קשב וריכוז. הריפוי בדרך?
צילום: Index Open
מומלצים