שתף קטע נבחר

חרדי ומכור לפורנו? יעזרו לך להיגמל

"הייתי עבד לתאווה", מספר דב, אדם חרדי, באתר "שמור עיניך". המאבק בהתמכרות לפורנו הגיע גם לציבור החרדי, ואתר חדש מנסה להתמודד עם התופעה. בתפריט: חסימת אתרים ונדירת נדרים. גם לנשים יש פתרון, וגם למי שמעדיף עצות באידיש

אומרים שפורנוגרפיה זה עניין של גיאוגרפיה, אך בשנים האחרונות פושה תופעת ההתמכרות לצפייה בפורנו בכל החברות – ללא קשר לגיאוגרפיה. גם בריכוזים חרדיים בבני ברק וירושלים מודים בקיומה של התופעה, המקבלת מימדים חברתיים בסדר גודל אחר לגמרי בחברה שמקדשת את הצניעות ואת "שמירת העיניים".

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

לפני כשבועיים הושק בעברית האתר gye ("שמור עיניך"), שמבקש לסייע למכורים לפורנו בחברה החרדית ועל פי ההלכה. האתר הוא תולדה מאוחרת של אתר ותיק בהרבה שפועל מאז 2008 בארצות ברית, תחת השם GuardYourEyes.

 

דף הבית של האתר ()
דף הבית של האתר

 

"כשטיפלתי בנוער חרדי בסיכון, נתקלתי בהתמכרות לפורנוגרפיה", מספר יחזקאל שטצלר, המנהל המקצועי של הפרויקט. "חיפשתי לתת כליי התמודדות למדריכים - ולא מצאתי. במשרד הרווחה הצפייה בפורנוגרפיה לא נתפסת כדבר בעייתי, ולא מוכרת כהתמכרות שמצריכה סיוע ממשלתי. אבל אני הרגשתי שזה צורך השעה".

 

שירות לנשים מכורות ולדוברי אידיש

שטצלר מספר כי ממחקר שנערך בלונדון, עולה כי 70% מהגברים צופים מידי יום בפורנוגרפיה. הוא מעריך כי

המספרים דומים בעולם המערבי כולו, "וזה רק הולך ומתחזק", כדבריו.

 

"במגזר החרדי הבעיה רגישה יותר. נער חרדי שצופה בפורנו אינו דומה לנער חילוני. בחברה החילונית מקבלים את הצפייה בפורנוגרפיה כחלק מתהליך ההתבגרות, אך הבחור החרדי חי בחברה שלא מקבלת את זה, ולכן זה מצביע על הידרדרות כללית שדורשת טיפול. הנער הזה יחוש לרוב קרע פנימי, שנובע מכך שהוא עושה משהו המנוגד לעולם האמוני שלו".

 

שטצלר חבר, כאמור, לאתר האמריקני - והשניים רתמו את מועצת גדולי התורה בארצות הברית, ואף הרחיבו את הארגון. gye מגדיל לעשות, ומציע שירות לדוברי אידיש בפורום נפרד, לצד סיוע לנשים חרדיות המכורות לפורנו (מסתבר שיש דבר כזה), ותמיכה בבני זוג של מכורים.

 

נדרים ושבועות

עשרים דרכי גמילה שונות מוצעות באתר - החל מהשלבים הקלים שבאים לסייע למי ש"נפל" בצפייה חד-פעמית, דרך מרכזי גמילה לשלבים המוגדרים לדבריהם "כהתמכרות", קו חם שמפעילה העמותה, נדרים ושבועות, חיזוק יומי ועוד. הפתרון הקשה ביותר הוא סירוס כימי - ואותו מציעים רק למי שפוגע באחרים.

 

"יש לא מעט אנשים שחוששים מחשיפה", מסביר שטצלר. "לכן אנחנו מציעים גם לא מעט דרכי התמודדות שבהן יוכלו לשמור על אנונימיות. יש לנו קבוצת תמיכה טלפונית, במסגרתה מתקיימת שיחת ועידה שבועית עם מנחה, ואיתו מיישמים את שיטת הגמילה של 12 הצעדים, שהיא הכלי החזק ביותר שאני מכיר לעזור למכורים".

 

את הקו החם מאייש כרגע שטצלר עצמו, "אבל אנחנו מתכוונים להכשיר אנשים נוספים. כשאדם מתקשר, אני אומר לו בפשטות: הגעת למקום הנכון. במה אתה נופל, ובאיזו תדירות? אני לא נותן אבחון מקצועי, ולא מנסה לפתור לו את הבעיה בטלפון, אלא רק מפנה אותו לכלים שיכולים לעזור לו".

 

מגוון הכלים שמציע האתר הביא את אברי גלעד לומר עליו כי הוא מתאים לכל מי שמרגיש שהצפייה בפורנו משתלט לו על החיים, ללא הבדלי השקפה דתית. "רוב הכלים שאנחנו מציעים לא מתאימים ספציפית לדתיים", מחדד שטצלר, "אבל יש בידינו כלי שעובד היטב עם אדם דתי, שמרגיש שחצה קווים אדומים והוא רוצה לחזור, וזה שבועות ונדרים.

 

"אדם מגדיר לעצמו מהי נפילה, ואז נשבע שאם הוא 'נופל' - הוא יהיה חייב לתת סכום גבוה מאוד לצדקה. זה עוזר לאנשים יראי שמים, שיודעים כי לנפילה שלהם תהיה השלכה".

 

כך תשמור את עיניך

שתי הפעולות הראשוניות ששטצלר מציע לציבור החרדי הן שמירת העיניים וחיזוק יומי. אז איך "שומרים את העיניים"?

 

אתר gye מציע לגולשים להתקין בבתיהם חסימות על אתרי אינטרנט, ומציעים כי טכנאי מטעמם יעשה את זה עבורם. במקרה שאדם לא סומך על עצמו, הם אף מציעים שירות שמירת סיסמה.

 

שלב נוסף בשמירת העיניים, זו ההתמודדות עם העולם שבחוץ. במקרה הזה ממליץ שטצלר למי שנוסע באוטובוס, להצטייד תמיד בספר או בשיעור מוקלט, על מנת שלא יסתכל לצדדים. הוא גם ממליץ להמעיט בביקורים בקניון, "ואם אתה כבר שם, שים משקפי שמש". לחובשי משקפי ראייה הוא ממליץ להסירם.

 

"החיזוק היומי" הוא מייל שמקבלים מידי יום, ובו עצה טובה, חיזוק או עדות של מישהו שהיה במצב הזה, ויצא. האתר מציע לגולשים לפתוח דרכו מייל אנונימי, שיאפשר להם לתקשר ללא חשש של חשיפה. באמצעות המייל ניתן לא רק לקבל עצות וחיזוקים, אלא גם להפנות שאלות.

 

שאלות מהשטח

אחת השאלות המוצגות באתר, היא של אדם שאשתו איננה מושכת אותו יותר. גולש אחר שואל: "איך אלוקים מצפה שלא אסתכל על נשים?" בחור צעיר בן עשרים מתלבט אם יוכל לפתור את הצפייה בפורנוגרפיה באמצעות חתונה. לדבריו, "יש לי הרבה נפילות לאחרונה. אני עושה דברים והולך למקומות שאני יודע שאסור לי ללכת. זה כל כך קשה להילחם בהתמכרות .אני חש צורך נואש בתוכי לאהבה ויחסים אינטימיים".

 

בתשובה שקיבל מאדם בשם "דב", נכתב: "התאווה הייתה חבר שלי. הייתי עבד לתאווה יום-יום במשך שנים. התחתנתי יותר מידי מוקדם, היה לי ולאשתי קשה במיניות. גדלתי להיות בחור שמשתמש (בפורנוגרפיה). במשך שנים אני ואשתי היינו רבים. בעשר השנים הראשונות של הנישואין חשבתי שנדפקתי בזה שהתחתנתי איתה.

 

"אני מספר לך את כל זה, מכיוון שאני יודע איזה הבדל יש כששפיות באה מניקיון פשוט... כמכור, לא יכולתי להגיע לדבר הזה בלי ניקיון ושנים-עשר הצעדים. אני מקווה שאתה יותר חכם או יותר 'בר מזל' ממני, ותוכל 'להגיע לתחתית בלי להתרסק'... היום אלוקים, החבר הטוב ביותר שלי, עוזר לי יום-יום.

 

"לאשתי ולי יש שני 'תינוקות נקיים' (תינוקות שנולדו אחרי שנכנסתי להחלמה). אחד בן שש והשני בן שלוש.

לשלושת הילדים הראשונים שלי היה קשה, אבל היום הם רואים בית אחר... אולי בן 20 כמוך יכול לקבל עזרה בייצוב הספינה, לפני שתביא עוד אדם לתוכה".

 

"אנחנו לא באים לשכנע אף אחד להיגמל או להפסיק", כך שטצלר. "בקהל החרדי כל מי שניסה פורנוגרפיה, רוצה להפסיק. מדובר באנשים שעושים את זה ולא מספרים לאף אחד, ולכן בדרך כלל הם חושבים שהם היחידים, מה שהופך את ההתמודדות לקשה יותר. האתר מספר להם שגם במגזר שלנו הרבה נופלים בזה, ויש דרך החוצה. ולפעמים זה 50% מכל מה שהם צריכים לדעת כדי לעזור לעצמם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצה טובה לשמירת העיניים
צילום: AFP
gye - דף הבית
מומלצים