שתף קטע נבחר

בשם הצניעות: אמבולנס עם נשים - לנשים

קבוצת נשים חרדיות בניו-יורק תצטרף לאמבולנסים של "הצלה" במקרים של לידה וגניקולוגיה, כדי להימנע ממצבים "לא צנועים". אך היוזמה לא עברה בשקט בחברה החרדית: "זו אג'נדה פמיניסטית חדשה וקיצונית", טענו המתנגדים

רוצים נשים: מתח בקהילה החרדית בארצות הברית בעקבות יוזמה של נשים להצטרף לצוותי אמבולנסים של גברים כדי לטפל במקרי לידה וגניקולוגיה - זאת מתוך תפיסה שהדבר יעצים את ממד הצניעות בפעילות הרפואית.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 • מהזוהר ועד לטליבאן: הרבה הלכות וקבלה אחת

   

  רחל פרֶייר, עורכת דין חרדית שמייצגת את קבוצת הנשים המתנדבות משכונת בורו-פארק בברוקלין, הסבירה כי בקהילה יש צורך בצוות נשי שיצטרף לאמבולנסים של ארגון "הצלה", כדי למנוע מצב של מגע גופני בין גבר ואישה שאינם קרובי משפחה מדרגה ראשונה.

   

  לכאורה מצופה היה שהיוזמה תזכה לאהדה בחברה החרדית, אלא שישנם לא-מעט גורמים בקהילה החרדית שהתוכנית היא לצנינים בעיניהם. "מדובר באג'נדה פמיניסטית חדשה וקיצונית", נטען בבלוג פופולרי במיוחד הקהילה החרדית, וחבר באסיפת הקהילה, שהתבקש להתייחס לכך בתוכנית רדיו, אף מתח ביקורת על עצם העלאת הנושא לדיון.

   

  "אין כאן שום צד פמיניסטי", מבהירה פרייר, "כל העניין כאן הוא כבודן של הנשים והצניעות שלהן". לדבריה, היוזמה החדשה היא בסך הכל החזרת עטרה ליושנה, שהרי סיוע ליולדות היה במשך אלפי שנים

  תפקידן של נשי. "אנחנו גאים ב'הצלה', אבל הם לא יכולים לדעת כיצד אשה מרגישה כשיש לה צירים".

   

  יוכבד לרנר (49), חרדית מניו-יורק הצפויה להיות אחת המתנדבות, מוסיפה: "קורה שאשה כורעת ללדת בבית ואי-אפשר לפנות אותה לבית חולים, ואז שבעה או שמונה גברים עשויים לצפות בה כשהיא יולדת. זה מצב מאוד-מאוד לא נעים לה".

   

  לא ידוע כמה צוותים של הצלה ירשו לנשים להצטרף לצוותים, אך לדביר פרייר כבר יש שם לתוכנית הרפואית החדשה - "ארץ נשים". בכל מקרה, למתנדבות צפויה עבודה רבה, שכן שיעור הלידות בחברה החרדית בארצות הברית הוא הגבוה במדינה.

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארגון "הצלה" ישראל
  צילום: עופר אשטקר
  מומלצים