שתף קטע נבחר

"ברק וגנץ מדברים גבוהה גבוהה - ומבזים נשים"

בכנסת ובארגוני הנשים תקפו בחריפות את שר הביטחון והרמטכ"ל, שהתבדחו על חשבון הנשים בצה"ל. ח"כ גלאון האשימה כי הבכירים החזירו את הצמרת הביטחונית לשנות ה-50. "ספק יש מקום לנשים במערכת הזו", אמרו בארגון "איתך מעכי". יועץ תקשורת: הניסיון לצנזר האמירה הגדיל את היקף הפרסום

חברות כנסת הגיבו אחר הצהריים (יום ב') בזעם לחילופי הדברים בין שר הביטחון אהוד ברק לרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, שנחשפו ב-ynet. שני הבכיריםבחרו להתבדח על חשבון הנשים המשרתות בצה"ל, דווקא בשעה שהדרת הנשים מהמרחב הציבורי שוברת שיאים חדשים, והחיילות בצבא נלחמות על זכותן לשיר בפני חיילים דתיים.

 

הבדיחה הלא-מוצלחת של ברק וגנץ:

גנץ צחק עם ברק והורה לגל"צ: "זה נשאר בטייפ"

צפו: ברק וגנץ התבדחו על חיילות - ואחר כך צינזרו

 

"מי זה הבנות פה? מהאוגדה? מהחטיבה?", שאל ברק את גנץ במהלך ביקור בתרגיל בצפון. "הן בהפסקות שרות", התבדח הרמטכ"ל, "בהפסקה אנחנו מביאים אותן שישירו". ברק השיב: "יש פה דנה מהתקשורת של השר, היא מושבניקית והיא יכולה לשיר והיא בלי מדים. זה יותר...".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי היא מתביישת בשביל שני הבכירים שזו רמת השיחה שלהם. "הבדיחות של ברק וגנץ על חשבונן של חיילות הן 'התגססות' ירודה, שאפיינה את הצמרת הבטחונית בשנות ה-50. אין להתפלא שמדירים חיילות בצבא, אם זו רוח המפקד".

 

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), הוסיפה: "הצביעות של ראשי מערכת הביטחון, המדברים גבוהה גבוהה על מקומן של נשים בפומבי, ומבזים נשים בשיחה מצ'ואיסטית שמעידה על עולמם הפנימי, זועקת לשמיים". לדבריה, "חייבים להוקיע כל סוג של דיבור סקסיסטי המחפיץ נשים מכל השיח הישראלי, ובפרט מהשיח הצבאי שלצערנו עדיין מלא בהם".

 

"הצביעות זועקת לשמיים". ברק וגנץ בצפון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון ) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון )
"הצביעות זועקת לשמיים". ברק וגנץ בצפון(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון )
 

"הדג מסריח מהראש", אמרה ח"כ אורית זוארץ (קדימה), שהוסיפה כי תבקש כינוס דחוף של הוועדה לקידום מעמד האשה בנושא.

 

לדבריה, "ההתבטאות הסקסיסטית והשוביניסטית של הרמטכ"ל ושר הביטחון חושפת את דעותיהם האמיתיות בנושא הטעון של שירות נשים בצה"ל. ההתבטאות מוכיחה ששתיקתו הרועמת של הרמטכ"ל בנושא הדרת נשים בצה"ל לא הייתה מקרית".

 

זוארץ הוסיפה כי בכוונתה לדרוש לזמן את רב-אלוף גנץ לוועדת החוץ והביטחון, ולדרוש לשמוע ממנו "מה בכוונתו לעשות בכדי להבטיח שוויון לנשים בצה"ל, ומהן עמדותיו האמיתיות בנושא".

 

"ברק לא למד לקח מימי ציפורה העליזים"

ברק וגנץ אמרו את הדברים במהלך סקירה של תרגיל של גדוד 51 של גולני בצפון. את האירוע סיקרו מספר כלי תקשורת, שהיו אמורים להעביר את החומרים לכלי התקשורת האחרים. בעקבות הבדיחה הלא-מוצלחת, פנו דוברי צה"ל ומשרד הביטחון למערכות וביקשו לצנזר את הבדיחה. גם קטעי הווידאו שצולמו באחת הסוכנויות הזרות צונזרו בהתאם לבקשה.

 

ח"כ רונית תירוש מקדימה אמרה בתגובה כי "ברק לא למד לקח מימי ציפורה העליזים שלו". היא הוסיפה כי "כבר נאמר 'חיים ומוות ביד הלשון', התבדחות שכזו נותנת לגיטימציה לסטיגמות, לאפליה ולאי שיוויון, בחברה שלנו שכה משוועת למנהיגות אמיצה מאחדת ומלכדת".

 

"גל"צ, זה לא משודר האירוע הזה" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"גל"צ, זה לא משודר האירוע הזה"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

חברתה לסיעה, ח"כ רחל אדטו, אמרה כי "עצם הניסיון להציג את האמירה כבדיחה מוכיחה כי התפיסה השוביניסטית מוטמעת עמוק הן אצל שר הביטחון וכנראה גם אצל הרמטכ"ל. היום קיבלנו עוד עדות לכך כי עוד ארוכה הדרך לשוויון אמיתי".

 

"תדע כל אם עברייה לאיזה צבא היא שולחת את הבנות שלה"

גם ארגוני הנשים הביעו דאגה נוכח דברי שר הביטחון והרמטכ"ל. "עד כמה שאנחנו מעריכות את חוש ההומור של הרמטכ"ל ושר הביטחון אנחנו חושבות שעדיין לא הגיע הזמן להתבדח על הדרה וגירוש נשים מהמרחב הציבורי", אמרה גלית דשא, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל.היא הוסיפה כי היא מקווה "שיום אחד נוכל להסתכל על כל האירועים הקשים כסוג של בדיחה רעה".

 

יעל בן יפת, מנהלת הקשת הדמוקרטית המזרחית, לא הופתעה לנוכח הדברים וציינה כי כשהמנגנון הביטחוני כולו נתון בשליטה גברית, זו התוצאה. "תדע כל אם עברייה לאיזה צבא ואיזה שר ביטחון היא שולחת את הבנות שלה. זה לא פלא שדנים בנושא של שירת נשים כשהראשים של המערכת הזו סקסיסטיים כל כך".

 

עו"ד קרן שמש-פרלמוטר- מנהלת עמותת "איתך מעכי" אמרה כי "ספק אם לאור הקשר המתהדק בין הרבנות וגורמים דתיים קיצוניים, יש מקום לנשים במערכת הזו".

 

גם גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, הצטרף לביקורת: "הדרת נשים אינה תופעה מצחיקה כלל. אנחנו מקווים כי להבדיל מרגע של הלצה ישכילו ראשי מערכת הביטחון להתייחס לתופעה לאורך השנים ולרוחב הצבא,

ללא שמץ של בדיחות הדעת".

 

לאחר ההתבדחות איים הרמטכ"ל על כתבי גלי צה"ל וערוץ 2 שלא יפרסמו את הדברים. "גל"צ, זה לא משודר האירוע הזה", נשמע הרמטכ"ל אומר לכתב התחנה הצבאית, "גם אם זה הסקופ של החיים שלך. זה נשאר אצלך בטייפ".

 

לאחר מכן פנה רב-אלוף גנץ גם לכתב חדשות ערוץ 2: "גם אליכם זה... אחרת זאת תהיה הכתבה האחרונה. חבל... שלא תהיה זו הכתבה האחרונה, כמו המלחמה האחרונה. אני מבטיח לך שזו תהיה הכתבה האחרונה".

 

בצל הדברים של גנץ וברק עומד ניסיונה של חטיבת דובר צה"ל ומשרד הביטחון למנוע את פרסום הדברים. רונן משה, מי שהיה יועץ התקשורת לשר הביטחון והיום הוא בעל משרד פרטי לניהול משברים וייעוץ אסטרטגי אמר כי "מוטב שהאמירה לא תיאמר, ודאי בסיור שמסוקר על ידי תקשורת. אולם משנאמרה האמירה, נעשו טעיות רבות בטיפול התקשורתי".

 

לדברי משה, "במקום לספוג פרסום בסדר גודל בינוני ומטה ו'להוריד' את הראש עד לכותרת הבאה, למיטב הבנתי נעשתה פנייה לכלי התקשורת לצנזר את הדברים. מעשה שכזה, לא רק שאינו משיג את המטרה לצנזורה, אלא עושה את הפעולה ההפוכה: הוא מגביר ומגדיל את יצר הסקרנות העיתונאי ואת הרצון להביא את הדברים שיש מי שמנסה למנוע פרסומם. אי הפנייה היתה יכולה לגרום לסיפור להישאר בארכיוני המערכות. כעת מוטב שגנץ וברק יתנצלו, יאמרו שהדברים נאמרו בבדיחות הדעת, ואולי שכפי שהדברים משתקפים יש בכך הומר עם טעם מר ומיותר, ולשים את הפרשה מאחוריהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתאים לשנות ה-50. ברק וגנץ
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
שיחה מצ'ואיסטית. ח"כ ציפי חוטובלי
צילום: גיל יוחנן
הדג מסריח מהראש. ח"כ אורית זוארץ
צילום: דודי ועקנין
צילום: ירון ברנר
מתביישת בשבילם. ח"כ זהבה גלאון
צילום: ירון ברנר
מומלצים