שתף קטע נבחר

שקיפות ברשות המקרקעין? שר השיכון מתנגד

הממשלה הביעה תמיכה בהצעת החוק של דב חנין, שתחייב את רשות המקרקעין לפרסם את כל החלטותיה באינטרנט. אולם, בדיון בוועדת העבודה והרווחה הופיעה נציגת הרשות וטענה כי שר השיכון מבקש שיפורסמו "רק החלטות הנהלה עקרוניות"

האם רשות המקרקעין (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל) תחויב לפרסם באתר האינטרנט שלה את החלטות מועצת הרשות בשקיפות מלאה לציבור? נכון לעכשיו – כן ואולי לא. היום (ג') התברר כי הממשלה אמנם תומכת בהצעת חוק פרטית לעניין זה, אבל שר השיכון מאיים לטרפד את התמיכה אם חובת הפרסום תהיה גורפת ולא סלקטיבית על פי שיקולו ואישורו האישי.

 

הודות לתמיכת הממשלה, הצעת החוק של ח"כ דב חנין (חד"ש) אושרה היום לקריאה ראשונה בוועדת העבודה והרווחה. האישור ניתן במסגרת יום זכויות האדם הבינלאומי בכנסת. מדובר בתיקון חוק רשות המקרקעין המחייב לפרסם את החלטות המועצה והנהלת הרשות למעט מידע שעלול לפגוע בביטחון וביחסי החוץ של המדינה, בשלומו של אדם או בצד שלישי, או מידע הנוגע לניהול הפנימי של הרשות שאין לו נגיעה או חשיבות לציבור.

 

לפי החוק הקיים, חובת הפרסום חלה רק על החלטות "שיש בהן עניין לציבור". חנין ציין כי עד כה התפרסמו באתר האינטרנט של המינהל-הרשות רק 51 מתוך 1,800 החלטות. "זה מצב לא תקין", אמר חנין וטען כי הממשלה תומכת בתיקון החוק על סמך הסכמת המינהל במטרה לקדם את ההתייעלות והשקיפות של עבודתו.

 

אלא שבנקודה זו התערבה נציגת המינהל, עו"ד יהלום שרעבי, והעלתה את ההסתייגות מהחוק של שר השיכון אריאל אטיאס, הממונה על רשות המקרקעין. היא הודתה כי אכן לא התפרסמו עד היום מספיק החלטות, והשר אמנם בעד שקיפות, אבל היא התבקשה לציין בשמו כי עמדתו כלפי החוק היא שיפורסמו "רק החלטות הנהלה עקרוניות, כפי שאישר מנהל המינהל".

 

ח"כ חנין הופתע. לא כך הבין את תמיכת הממשלה בהצעת החוק. "אם תמשיכו להתנהל בצורה לא שקופה", הטיח בשרעבי, "אתם הופכים לסוג של אויב הציבור ואולי תניעו את ראש הממשלה להצליח לפרק אתכם". עו"ד שרעבי הגיבה בקרירות כי "אם עמדת השר לא תתקבל הוא מתכוון להגיש לממשלה ערר על ההחלטה לתמוך בהצעת החוק שהתקבלה בוועדת השרים לחקיקה".

 

אבל בינתיים עמדת משרד המשפטים לטובת החוק המוצע עומדת בעינה. עם זאת, עו"ד אריאל צבי הבהיר כי בנוסף למגבלות הפרסום שבהצעה המקורית אשר עברה בוועדת השרים, כאמור לעיל, הנהלת הרשות תהיה רשאית שלא לפרסם גם מידע פנימי כמו שלבי עיצוב של מדיניות או פרטי משא ומתן עם גופים חיצוניים, או כל מידע אחר "לפי שיקול דעתה באופן חלקי". אמר ולא הרחיב.

 

עו"ד שערבי שבה והבהירה את עמדת השר התומכת רק בפרסום של "החלטות עקרוניות". אולם מ"מ יו"ר ועדת העבודה, ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) שניהל את הדיון, וח"כ חנין התעלמו מהסתייגותה ואישרו את הצעת החוק לקריאה ראשונה. המילה האחרונה טרם נאמרה אם השר אטיאס יממש את איומו והממשלה תקבל את הערר שלו. בינתיים נראה שהחוק יקודם לקריאה שנייה ושלישית אם יעבור בשבוע הבא במליאה בקריאה ראשונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנין: "רשות המקרקעין הופכת לאויב הציבור"
צילום: עמית מגל
מומלצים