שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האם מחירי הירקות והפירות ימשיכו לעלות?

  נשיא התאחדות האיכרים צופה כי המחירים ימשיכו לעלות בחורף. חצילים יתייקרו בכ-25%, מלפפונים ב-15% ותפוחים ב-12%. גם הפרחים יתייקרו. אך מנהל ענף ירקות במועצת הצמחים טוען: "ההתייקרות כרגע היא בשני גידולים: עגבניות ומלפפונים וגם הם נמכרים ברשתות במחירי הפסד"

  ממשיכים להתייקר או יוזלו בקרוב? נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, טוען כי מחירי הירקות הפירות והפרחים ימשיכו לעלות החורף בשל מחסור בידיים עובדות שגרם לחקלאים לצמצמם משמעותית את שטחי הגידול ועליית מחירי התשומות והמים.

  .

   

  לפי אמיתי, חציל צפוי להתייקר בעד 25%, מלפפונים ב-15%, תפוח ב-15%, אבוקדו ב-11%, מלון ב-20% תפוזים ב-8% ותפוחים ב-12%. עגבניות שהתייקרו מאוד לאחרונה יתייקרו בחורף ב-10%. בענף הפרחים צופים התייקרות של בין 25%-35%.

   

  "ממשלת ישראל לא יכולה להחזיק את המקל בשני קצותיו, מצד אחד להטיל סנקציות על החקלאים ומצד שני לדרוש מחירים זולים לפירות, ירקות ופרחים. בהשוואה למדינות ה-OECD", אמר. 

   

  "המסים וההיטלים בישראל גבוהים מאשר בכל מדינה אחרת. ישראל היא המדינה היחידה הגובה מס מעסיקים על העסקת עובדים זרים. אם הממשלה תתמוך בחקלאים בשיעור הדומה למדינות ה-OECD, אזי, המחירים ירדו בהתאם. החקלאים לא מסוגלים להמשיך ולספוג את ההיטלים ואין להם ברירה אלא להעלות את המחירים".

   

  "מחירי הירקות בישראל נמוכים מאוד"

  מחירי התפוחים עלו מעט לאחרונה אם כי לא בשיעור ניכר. לפי המחירון הסיטונאי של משרד החקלאות עולה כי

  מחירם נע בין 5 ל-7.85 שקלים וברשתות מוכרים תפוחים במחירים שנעים בין 5 ל-11 שקלים. אגסים ואבוקדו יקרים מעט לעומת החודש הקודם, ואילו מחיר התפוזים לא שונה כרגע ממחירם בתקופה המקבילה אשתקד.

   

  בירקות, יש הכפלה במחירי חצילים, עגבניות ומלפפונים בעת האחרונה, אך נראה כי כרגע הרשתות שומרות על מחירים סבירים. בשופרסל שלי אמנם מוכרים עגבניות ב-9 שקלים לקילו, אך בשופרסל דיל בנתניה אפשר למצוא ק"ג עגבניות ב-3-2 שקלים. אצל רמי לוי באינטרנט מתמחרים ק"ג עגבניות ב-5.9 שקלים ובסניפים ב-2-4 שקלים. מלפפונים אמנם עולים במגה בעיר 8-7 שקלים, אך אצל רמי לוי, מגה בול, מחסני כמעט חינם ושופרסל דיל אפשר למצוא מלפפונים גם ב-3 שקלים. ברשתות אומרים: אנחנו מוכרים עגבניה ומלפפון במחירי הפסד.

   

  "תמיד יש עלייה במחירי עגבנייה ומלפפון בחורף וזו התייקרות נקודתית", אמר ל-ynet מנהל ענף ירקות במועצת הצמחים, אברהם (נונה) ארליך, "בשלושה שבועות האחרונים יש עלייה במחירים של שני גידולים בלבד: עגבנייה ומלפפון, מפני שנובמבר היה קר מאוד. אם דצמבר יהיה נעים יותר המחירים ירדו. נכון שחסר לנו החקלאים מים וחסרות תשומות וחסרות ידיים עובדות, אבל אלה חסרים לאורך כל השנה, לא בגלל זה עלו מחירי העגבניה והמלפפון.

   

  "מחירי שאר הירקות נמוכים מאוד. כצרכן אני מאושר מזה, כחקלאי פחות כי מוכרים כרגע ירקות במחירי עלות. ראיתי ברשתות בצל, תפו"א וכרוב ב-2 שקלים, גזר בשקל וחצי וכרובית במחיר דומה. אני חושב שבקרוב נראה ירידה במחירי העגבניה והמלפפון, ובמהלך החודש ימכרו אותם ב-5-4 שקלים. לטעמי המחירים ירדו בקרוב, וסל ירקות בישראל ימשיך להיות זול במיוחד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  תמיד יש עלייה במחירי מלפפון ועגבניה בחורף
  צילום: shutterstock
  תמיד יש עלייה במחירי מלפפון ועגבניה בחורף
  צילום: index open
  מומלצים