שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרגנת לעצמך שוגר דדי? דרשי סכום כסף מראש

  בזוגיות עם הפרשי גיל גדולים יש תועלת לשני הצדדים. הוא מקבל מישהי שמטפלת או תטפל בו בעתיד, ואילו היא זוכה לרמת חיים גבוהה ולמתנות יוקרתיות. הבעיה מתחילה כשהגבר נמצא על ערש דווי, והילדים שלו נכנסים לתמונה

  תופעת השוגר דדי'ז והשוגר בייבי'ז איננה רק עניין צבעוני המשמש פעמים רבות נושא לרכילות לוהטת, אלא תופעה הגורמת לעיתים קרובות לסבך משפטי לא פשוט. בין היתר, במקרים שבהם יחסי התועלת מתקיימים לצד נישואים קיימים, לעיתים קרובות בחשאי, אך גם כאשר הזוגיות הזו גלויה, ואולם ההסכמות וההבנות בין שני הצדדים אינן מגובות בהסכם כתוב ומפורש.

   

  לא פעם נישואים או זוגיות עם הפרשי גיל גדולים הם נישואי תועלת לשני הצדדים. הגבר המבוגר נהנה מאישה צעירה ומושכת, שמטפלת או תטפל בו בעתיד, אישה שלעת זקנה תסעד אותו. מצד שני, זוכה הצעירה לרמת חיים גבוהה, ולא פעם מקבלת עם תחילת הקשר רכוש או סכום כסף משמעותי כמו דירה, כיסוי שכר דירה, עלות לימודים במוסד יוקרתי, רכב חדיש ועוד.

   

  נושא הרכוש וחלוקתו עומד כמעט תמיד במרכזם של סכסוכים משפטיים הפורצים עם סיומן של מערכות יחסים תועלתניות שכאלה. הפסיקה במקרה של סכסוך בין הצדדים, עשויה לראות ברכוש שצבר הגבר בעת החיים המשותפים רכוש שלא כולו יתחלק בשווה בין הצדדים, כמו בנישואים רגילים, בשל המוניטין המקצועיים אותם צבר לפני שפגש באישה הצעירה, והעובדה שהרכוש שהצטבר נובע מפעילות עסקית של הגבר, שנים רבות לפני תחילת הקשר עם בת הזוג הצעירה.

   

  כמו כן, אם הזוג לא נישא, אלא חי ביחד במעמד של ידועים בציבור, בית-המשפט רשאי לקבוע כי לאיש לא היתה כוונה לראות באישה שותפה לרכושו. אגב, גם אם הזוג כן בחר להתחתן, עדיין קיים סעיף בחוק יחסי ממון בין בני זוג המאפשר לשופט להורות כי הרכוש לא יחולק חצי-חצי.

   

  רבות ממערכות היחסים הללו לא מגיעות לכלל חתונה. ההימנעות מנישואים נובעת פעמים רבות מכך שבני המשפחה, בעיקר הילדים של בן הזוג המבוגר, רואים באקט הנישואים מופע פתטי, וכך גם תופשת את האירוע החברה שמסביב.

   

  הוא מממן אותה, היא מטפלת בו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הוא מממן אותה, היא מטפלת בו(צילום: shutterstock)

   

  אל תשכחו לעגן בהסכם ממון

  בעשור האחרון רווחת יותר ויותר התופעה של גברים מבוגרים ישראלים היוצרים קשרים דרך האינטרנט עם צעירות מחו"ל, בעיקר מהגוש המזרחי, דואגים להבאתן ארצה ומקיימים איתן זוגיות ללא נישואים. גם התחברות של גברים מבוגרים עם עובדות זרות, המאפשרת להן להתחיל במסלול התאזרחות בישראל, תופסת תאוצה רבה בשנים האחרונות.

   

  לצד מילוי האינטרסים של שני הצדדים, מתעוררים גם קשיים משפטיים לא מבוטלים, הנסבים ברובם סביב הצורך של האישה ושל הגבר להגן על זכויותיהם העתידיות. בני זוג המקיימים מערכת יחסים שכזו, ולא מעגנים אותה בהסכם ממון, עלולים להיפגע, שניהם, כתוצאה מתרחישים שונים ומגוונים.

   

  אך לא רק הסכם ממון חיוני להגנה על זכויות שני הצדדים, אלא גם צוואה. בלא צוואה של הגבר, האישה הצעירה עשויה לרשת מחצית מרכושו של בן הזוג האמיד, גם אם חיו יחדיו ללא נישואים. במקרים רבים, כשלגבר יש ילדים ונכדים מנישואים קודמים, היחסים שלו עם האישה הצעירה מאיימים על הירושה המובטחת, וגוררים את המשפחה לסכסוכים עמוקים, וזאת כבר בסמוך לתחילת מערכת היחסים החדשה.

   

  מצד שני, הקשיים והמתחים אינם רק מנת חלקו של הגבר ומשפחתו. גם האישה הצעירה שהתפתתה לפצוח במערכת יחסים עם גבר שמבוגר ממנה בשנים רבות, מתוך תקווה לזכות בעתיד בחלק מרכושו הרב, עלולה לגלות לאחר שנים מספר, כי אותו הגבר לא יהסס להחליף גם אותה במאהבת צעירה נוספת.

   

  על כן, חשוב לזכור שרבות ממערכות היחסים הבין דוריות הללו מושתתות על תגמולים מיידיים, הניתנים כבר במהלך החודשים הראשונים של מערכת יחסים, תגמולים המלווים לעתים גם בהבטחות להכנסה חודשית קבועה לכיסה של האישה.

   

  קחי את הכסף וברחי ממנו

  במקרים רבים ניצבים הגברים בדילמה: אם הם נותנים לאישה מראש סכום גבוה של כסף או רכוש, למשל - רוכשים לה דירה, מכונית ותכשיטים יקרי ערך, הם עלולים למצוא את עצמם ללא האישה וללא הכסף, בעוד היא המשיכה לדרכה עם שלל המתנות שניתנו לה כדין. על כן, גברים רבים המקיימים מערכות יחסים תועלתניות כאלה מנסים לדאוג מראש לכך, שחרף המתנות שהם מעניקים לאישה, מתנות המבטיחות את עתידה, היא תמשיך לחיות לצידם לפחות לפרק זמן לא מבוטל.

   

  הדרך המקובלת כאשר האישה דורשת לקבל מראש סכום משמעותי היא להפקיד את הכסף בנאמנות אצל צד שלישי, באופן שבו גם האשה תהיה בטוחה שתקבל בבוא היום את גמולה המוסכם, וגם הגבר לא יחשוש מתרגיל עוקץ. הצד השלישי יכול להיות עורך דין או קרן נאמנות בבנק. מצד שני, האישה עלולה להיוותר קירחת מכאן ומכאן לאחר שנים שהקדישה את עצמה לטיפול ולפינוק גבר שגילו כפול משלה.

   

  על כן, כאשר מטרתה של האשה ביחסים סובבת בעיקר סביב האינטרס כלכלי, היא פונה ליעוץ משפטי ודורשת לקבל כבר על ההתחלה סכום כסף או רכוש משמעותיים, בצורת דירה, מכונית וכדומה. יש נשים היוזמות הסכם ממון, שבו מתחייב הגבר לשלם להן תשלום חודשי קבוע. בהסכם, עומדת האישה לעתים קרובות על כך שתובטח לה רמת חיים מוסכמת, שתכלול נסיעות לחו"ל, קבלת כרטיס אשראי של הגבר, החלפת רכב חדיש כל כמה שנים ועוד.

   

  דאגי ליום שחור

  יש נשים הדורשות שבהסכם יתחייב הגבר לשלם להן סכום חודשי לתקופה מסוימת לאחר הפירוד, או סכום חד פעמי עם סיום היחסים – כדמי התאוששות מהפרידה. לעיתים קרובות הסכם ממון אינו ממצה את הציפיות של הנשים המעוניינות להבטיח את עתידן, בייחוד כאשר מערכת היחסים וצפויה להימשך שנים.

   

  נשים אלה דורשות שהגבר יכתוב צוואה שבה ייקבע כי הן ירשו חלק מוסכם מרכוש הבעל. אזכור האישה הצעירה בצוואה חשובה ביותר להבטחת זכויותיה, אבל איננה מהווה ערובה משום שניתן לשנות צוואה בכל עת, וזאת ללא ידיעת האשה. כמו כן, להבדיל מצוואה שניתן לשנותה, ההסכמות בהסכם ממון קשות לשינוי, שכן ההסכם מקבל תוקף של פסק דין, ואי אפשר לתקוף אותו בטענה שמדובר במסמך שמניעיו אינטרס רכושי לא צודק או לא מוסרי.

   

  המאבק על הירושה

  הסכסוכים השכיחים ביותר הם, לא במפתיע, סביב נושא הכסף. לא פעם עומדים מאחורי המחלוקות ילדיו של הגבר, הנאבקים על ירושתם העתידית. הטענה הנפוצה של הילדים נגד האישה היא על "השפעה בלתי הוגנת", דרכה מנסים הילדים להפקיע מידי האישה את חלקה בירושה כפי שצוינה בצוואה של אביהם.

   

  הילדים טוענים על פי רוב, שאת הצוואה יש לפסול עקב חתימתו של אביהם עליה בעודו במצב גופני ירוד, חושש מנטישת האישה, או נתון בקשיים נפשיים או קוגנטיביים שלא מאפשרים לו צלילות ושיפוט נכון של מצבו, ושאותם ניצלה האשה במזיד כדי להחתים אותו על התחייבויות שונות. אך השפעה בלתי הוגנת איננה טענה שמועלית רק לאחר מות האב, ולעיתים עושים בה שימוש גם בתום מערכת היחסים. לא אחת מעביר הגבר לאשה כספים בהיקף רב או מצרף אותה לחשבון הבנק שלו.

   

  כשמסתיימת מערכת היחסים עלולים הגבר עצמו, או ילדיו, לטעון שהאישה "גררה" את הגבר לבנק, או הזמינה לביתם פקיד מהבנק - ודאגה להחתים אותו על מסמכים שהגבר לא היה צלול מספיק כדי להבין את תוכנם ואת משמעותם.

   

  המתח בין הילדים לאישה הצעירה מגיע לשיא לאחר מות אב המשפחה ולפני גילוי תוכן הצוואה ליורשים. ילדי האב חוששים מצד אחד שיקופחו בצוואה בגלל קירבתה של האישה אל אביהם בשנותיו האחרונות, והאישה הצעירה, היודעת לעיתים קרובות שקיימת צוואה לטובתה, חוששת שמא הבעל החליפה בצוואה מאוחרת יותר, המקפחת אותה.

   

   

  לא תמיד מבינים קרובי המשפחה כי האינטרס של האב המבוגר הוא לחיות עם אישה צעירה. היא מיטיבה את איכות חייו ולעתים אף מאריכה אותם. בכך חוסכת האישה הצעירה מהילדים את טרדת טיפול באביהם. להשקפתי, רצוי שהילדים דווקא יעריכו אישה כזאת, אלא אם כן מדובר במקרה מובהק של נצלנות.

   

  אני כן ממליץ לילדים לשוחח בגלוי עם אביהם, לשטוח את טענותיהם ודאגותיהם ולשכנע אותו לערוך הסכם ממון עם האישה. בהסכם הוא יעניק לה זכויות סבירות. כן עליו לעגן את זכויותיה גם בצוואה.

   

  • עו"ד דון-יחייא הוא מומחה לדיני משפחה. כתב 8 ספרים בתחום, שהאחרון ביניהם הופיע בימים אלה, ונקרא: "תורת היחסים - נשים וגברים ומה שביניהם". בני מעלה גם מופע הומוריסטי על זוגיות בשם "טובים השניים".

    


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עו"ד בני דון יחייא
  צילום: עמית שטראוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים