שתף קטע נבחר

עוד תעלומה בעיר דוד: סימני "וי" חרוטים ברצפה

"הסימנים מאוד משונים, מעולם לא ראיתי כמותם", אמר הארכיאולוג שמוביל את החפירות בעיר דוד. עכשיו נותר רק לנחש למה שימשו החריצים, שעומקם 5 ס"מ ואורכם כחצי מטר

החפירות בעיר דוד ממשיכות לספק חידות והפתעות: חציבות מסתוריות באבן שנעשו לפני אלפי שנים התגלו לאחרונה באתר. שלוש חציבות שכאלה בצורת האות "V" נמצאו על רצפת אחד החדרים שנחשפו. עומקן של החריטות הוא כ-5 ס"מ ואורכן כחצי מטר. הממצא הזה התגלה שבועות ספורים לאחר שמטבעות שנמצאו באזור אחר של החפירות עירערו את הקביעה שהורדוס השלים את בנייתו של הכותל המערבי.

 

עוד על ארכיאולוגיה בערוץ התיירות: 

  

סביב לחריטות הללו לא נמצאו רמזים שישפכו אור על השאלה למה בדיוק שימשו, או בידי מי נעשו. הארכיאולוגים שחופרים במקום התקשו אף להעלות סברה שתענה על כך. "הסימנים מאוד משונים ומאוד מעניינים. מעולם לא ראיתי כמותם", אמר אלי שוקרון, האחראי על החפירות במקום.

 


השערות וניחושים באשר לסימנים שהתגלו (צילום: AP)

 

בין הסברות שהעלו החופרים היא כי החריצים ברצפת המקום שימשו להצבת מתקני עץ כלשהם, וייתכן ששימשו לצורכי פולחן או לצורך יום-יומי אחר כלשהו. חרסים שנמצאו בחדרים המסתוריים מתוארכים לשנת 2800 לפנה"ס.

 

עם זאת, מתברר שסימנים דומים באזור זה כבר נמצאו בעבר, בידי החוקר הבריטי מונטגיו פארקר שחפר בשטח לפני כ-100 שנים. במפה שבה תיעד פארקר את עבודתו מסומנות צורות דומות באזור אחר, שטרם נחקר בסבב הנוכחי. בגלל שהמקום נמצא לא הרחק מניקבת השילוח – ההשערה היא כי לחדרים היה תפקוד מרכזי.

 

בשל הגישוש באפילה – הועלו תמונות של הממצאים החדשים לעמוד פייסבוק של החפירות – ושם כבר סוערים הניחושים באשר למהות הסימנים החדשים.

 

כזכור, רק לפני שבועות ספורים סיפקו החפירות באתר עיר דוד תדהמה נוספת לחוקרים, כאשר במקום התגלו מטבעות מהשנים 16-17 לספירה, שנמצאו מתחת לנדבך הראשון באזור הדרומי של הכותל. הדבר ניפץ למעשה את התפיסה שהורדוס היה זה שניצח על פרויקט הבנייה והשלים אותו.לפי התגלית החדשה - בניית הכותל הושלמה עשרות שנים לאחר מותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעלומה מתחת לאדמה
צילום: AP
מומלצים