שתף קטע נבחר

גינגריץ': אני נוטה לתמוך בחנינה לפולארד

המועמד הרפובליקני המוביל ממשיך בגל ההתבטאויות הפרו-ישראלי שלו. אתמול התחייב שכנשיא יעביר את השגרירות האמריקנית לי-ם, והערב הביע תמיכה בשחרור המרגל היהודי

ניוט גינגריץ', המועמד הרפובליקני לנשיאות המוביל בסקרים, אמר הערב (יום ה') שהוא "נוטה" לחון את המרגל היהודי, ג'ונתן פולארד. גינגריץ' התנגד נמרצות לשחרורו בשנות ה-90 בהיותו יו"ר בית הנבחרים.

 

המרגל היהודי ג'ונתן פולארד:

 

עם זאת, נראה כי שינה את דעתו לאור השנים הרבות שיושב פולארד בכלא אמריקני "באטנר" בצפון קרוליינה, ובעקבות תמיכתם של רפובליקנים בכירים לשעבר, בהם מזכירי המדינה לשעבר קיסינג'ר ושולץ, בשחרור.

 

גינגריץ' נשאל על פולארד בראיון ל-CNN והבהיר כי "כמועמד אני רוצה לראות בדיקה מקיפה בנושא, מכיוון שעד היום כל שר הגנה משתי המפלגות אמר לא. אני רוצה לבדוק ולהבין למה הם סירבו".

 

גינגריץ' (במרכז) מוביל בזירה הרפובליקנית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גינגריץ' (במרכז) מוביל בזירה הרפובליקנית(צילום: AFP)

 

הוא הוסיף כי הוא רוצה לראות את פולארד משתחרר: "אני מוכן לומר שיש לי נטייה לחנינה, ואני רוצה לבחון זאת. הוא יושב הרבה מאוד זמן, ואנחנו מאוד קשוחים לגבי אנשים שריגלו נגד ארצות הברית. אני רוצה לערוך השוואה בין גזר הדין שלו בהשוואה לאנשים אחרים שנשפטו לתקופות מאסר ארוכות מאוד על מעשים דומים".

 

הבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקנית:

 

אתמול התחייב הרפובליקני המוביל בפני הקואליציה היהודית-רפובליקנית בוושינגטון שכנשיא יעביר את השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים (גם ג'ורג' בוש הבן הבטיח זאת בבחירות של שנת 2000 - יב"ח).

 

העובדה שהמועמד הרפוליקני המוביל לנשיאות מצהיר בעד שחרור פולארד מעניקה רוח גבית לוועד הפועל לשחרור המרגל. דבריו של גינגריץ' מצטרפים לחוות דעת של גורמים שמרנים רבים מכל הממשלים הרפובליקנים מאז רייגן. כמו כן, השמיעו את קולם בעד השחרור אנשי משפט, צבא ומודיעין.

 

בראש מאמץ החנינה עומדת חוות הדעת של לורס קורב, ששירת כתת-מזכיר המדינה בעת המעצר, ששינה את דעתו בשנה שעברה ויצא בגלוי למען השחרור של פולארד. לדבריו, הסיבה לכך היא שההאשמה כי פולארד גרם בעקיפין לנזקים חמורים לארצות הברית במעשיו, האשמה שהביאה להחמרה בעונשו, התבררה כלא נכונה.

 

קורב נימק את תמיכתו הגלויה בשחרור פולארד הן בטעמים הומניטריים-בריאותיים, והן בגלל ההערכה כי בסופו של דבר העבירות של פולארד מצדיקות תקופת מאסר של לא יותר מארבע שנים. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה לבחון ולהשוות. גינגריץ'
צילום: AFP
פולארד ואשתו
מומלצים