שתף קטע נבחר

נגד המסתננים: גדר באילת, הגדלת המענק לעוזב

הממשלה תאשר תוכנית לטיפול במסתננים, בעלות של 630 מיליון שקל. יורחב מרכז השהייה הנוכחי, יוקם מתקן חדש ויוקצו מיליונים לגדר באזור אילת. השר ישי רוצה להגדיל את סכום המענק למסתנן שעוזב לאלף דולר, גם הקנס למעסיק יוגדל

תוכנית גירוש המסתננים עולה מדרגה: הממשלה אמורה לאשר הבוקר תוכנית כוללת לטיפול במסתננים לא חוקיים, בעלות של 630 מיליון שקלים. כחלק מהתוכנית, יוקם מרכז שהייה חדש למסתננים, יורחב המתקן שכבר קיים ויוקצו מיליונים לבניית הגדר באזור אילת. השרים יידרשו לקיצוץ רוחבי בתקציביהם, כדי לעמוד בעלות התוכנית.

 

סוגיית המסתננים - כתבות אחרונות

הממשלה נגד המסתננים: יוקם מתקן, יגובש גירוש

חולדאי לנתניהו: תושבים מופקרים מול המסתננים

שיא חדש: 620 מסתננים חדרו לישראל מסיני

  

על פי התכנון, ניתן יהיה לשכן 5,500 מסתננים במתקן סהרונים שכבר קיים, לעומת 2,000 בלבד שאפשר לכלוא בו כעת. במקביל, יחלו העבודות בשטח על הקמת המתקן החדש, שייבנה ככל הנראה בקציעות, בהתאם לעבודת מטה שכבר הוכנה.

 

מסתננים בגבול מצרים (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
מסתננים בגבול מצרים(צילום: יאיר שגיא)
 

 

המתקן החדש ייבנה בשיטה שתאפשר את הרחבתו על פי הצורך, עלות הקמתו נאמדת ב-250 מיליון שקלים ו-100 מיליון שקלים נוספים יוקצו לתפעולו. מאות מיליונים יושקעו גם בהמשך בניית הגדר בגבול מצרים-ישראל - לאחר ש-70 ק"מ כבר מוגנים בגדר.

 

בישיבה שנערכה לאחרונה, בהשתתפות נציגים מכמה משרדי ממשלה, הוחלט כי עד בניית מתקנים יקצה השב"ס מקומות כליאה בבתי הסוהר הקיימים. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הבטיח לקדם את העניין. על פי החוק, לא ניתן לעצור מסתננים אם אין היכן לשכן אותם.

 

בנוסף, משרד המשפטים יקדם חקיקה מהירה, שתגדיל משמעותית את הקנסות על מעסיקים של מסתננים, העומדים כעת על 5,000 שקלים בלבד, ואף תאפשר סגירת בתי עסק. במקביל, משרד הפנים יקצה פקחים כדי לאכוף את החוק האוסר העסקת מסתננים.

 

המדינה תציג שתי אופציות בפני המסתננים - מעבר למחנה השהייה או חזרה לאפריקה. משרד החוץ נמצא בקשר עם מדינות זרות ואף מסייע למסתננים בקורסים מקצועיים בתחומים שונים - חקלאות, נהיגת משאיות ועוד. שר הפנים, אלי ישי, מבקש להגדיל את סכום המענק למסתנן לאלף דולר, כדי לשכנעו לעזוב. בנוסף, הוא מעוניין להגדיל דרמטית את אורך השהייה המקסימלי במתקנים לשלוש שנים - במקום חודשיים כיום.

 

בסביבת נתניהו מאמינים כי למרות הצורך בקיצוץ רוחבי של 2%, רוב השרים יסכימו לו. "זו משימה לאומית. התופעה של המסתננים מסכנת את ישראל ברמה הכלכלית, החברתית והביטחונית", אמר ראש הממשלה, שפגש את המסתננים מקרוב בביקור באילת לאחרונה, ושמע גם את תלונותיהם של תושבי העיר הדרומית במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתננים באזור אילת
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
מומלצים