שתף קטע נבחר

הפגנה נגד מסתננים: זכויות אדם - לא על חשבוננו

כ-100 פעילי ימין צעדו בדרום תל אביב במחאה על תופעת המסתננים, שעות לאחר שהממשלה אישרה תוכנית לטיפול בבעיה. "נתניהו חזק בדיבורים", כתבו בשלטים, "באנו חושך לגרש". שוטרים חצצו בינם לבין פעילים למען העובדים הזרים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר היום (א') כי בכוונתו לנקוט יד קשה כלפי עובדים זרים שמועסקים לא כחוק, אך פעילי הימין לא מסתפקים בכך. שעות ספורות לאחר שאישרה הממשלה את התוכנית לטיפול בבעיית המסתננים, יצאו כ-100 מפגינים, בראשם ברוך מרזל, איתמר בן גביר וחבר הכנסת מיכאל בן ארי, לצעדת מחאה בדרום תל אביב.

 

נאבקים בזרם הפליטים - הכתבות האחרונות:

אושרה תוכנית המסתננים: שלוש שנים במעצר

נתניהו: אצא לאפריקה לטפל בבעיית המסתננים

נגד המסתננים: גדר באילת, הגדלת המענק לעוזב

חולדאי לנתניהו: תושבים מופקרים מול המסתננים

 

פעילים למען המסתננים מחו על הפגנת הימין. "גזענים חשוכים" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
פעילים למען המסתננים מחו על הפגנת הימין. "גזענים חשוכים"(צילום: ירון ברנר)

 

הפעילים צעדו מגשר ההגנה לעבר גינת לוינסקי תחת אבטחה משטרתית כבדה, כשהם נושאים שלטים עליהם רשום: "נתניהו חזק בדיבורים", "זכויות אדם לא על חשבוננו", ו"באנו חושך לגרש". מרזל אמר לפעילים: "היום אנחנו מבינים שהכסא של נתניהו וחולדאי מתנדנד. מהדלת שהעובדים זרים הגיעו, ככה הם ייצאו".

 

בגינת לוינסקי נתקלו המפגינים בפעילים למען זכויות העובדים הזרים, בהם גורמים המזוהים עם המאבק החברתי. הם הניפו שלטים: "תגרשו את החושך מהראש שלכם", "גזענים חשוכים" ו"אתמול הייתם פליטים, היום אתם גזענים". כוחות המשטרה חצצו בין המפגינים.  

 

תוכניתו של ראש הממשלה, שאושרה פה אחד על-ידי השרים, תובא עתה לאישור הכנסת ואם תתקבל, תאפשר לקנוס תאגידים שמעסיקים מסתנני עבודה בלתי חוקיים בסכומים של 75,000 שקל ובמקרים מסוימים אף להביא לסגירת העסק. בנוסף, ישונה החוק כך שיתאפשר להאריך את מעצר מסתנני העבודה הבלתי חוקיים מ-60 יום לשלוש שנים. עלות התוכנית נאמדת ב-630 מיליון וצפויה לגרור קיצוץ של שני אחוזים בתקציב כלל משרדי הממשלה.

 

"זו מכת מדינה - בכלכלה, בחברה, בביטחון הפנימי", הבהיר נתניהו בדיון הבוקר. "אין לנו חובה לקבל מסתננים בלתי חוקיים. הפליטים הם טפטוף קטן בתוך הזרם. בפליטים נמשיך לטפל. נישטף אם לא נטפל. זו לא עוד החלטה, זה הכרח, צורך עליון".

 

עם אישור התוכנית, הוסיף ראש הממשלה כי "אם צריך, נסגור עסקים כדי שהמפעל שנקרא מדינת ישראל לא ייסגר. אני מודה לשרי הממשלה על ההתגייסות התקציבית של משרדיהם כדי לטפל בהקדם בתופעה המסוכנת לכלכלה, לחברה ולביטחון אזרחי ישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"זכויות אדם לא על חשבוננו". ארכיון
צילום: עופר עמרם
מומלצים