שתף קטע נבחר

מכה לירוקים: אושרה בניית כפר הנופש בתמנע

חמש שנים אחרי שהתחילו במאבקם המתוקשר, הארגונים הירוקים נחלו תבוסה: אושרה בניית המלון והמרכז המסחרי בשטח של 300 דונם, בלב עמק ססגון בבקעת תמנע בערבה. השר להגנת הסביבה הודיע כי משרדו יערער על ההחלטה בביהמ"ש: "אין סיבה להניח ליזם לבנות בתוך הטבע ולהחריבו"

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום אישרה את בניית המלון והמרכז המסחרי בלב עמק ססגון שבבקעת תמנע בערבה. ההחלטה נפלה היום (ב') בתום חמש שנות מאבק בין ארגונים ירוקים ליזם הפרוייקט, יואב אגרא. הירוקים טענו כי הבניה תגרום נזק בלתי הפיך לנוף של אחד מאזורי המדבר המיוחדים בישראל.

 

לפני קבלת ההחלטה הופיע אישית בפני הוועדה השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, בניסיון לשכנע אותה להחליט נגד הבניה. הוא אמר כי לדעתו "אין סיבה להניח ליזם לבנות בתוך הטבע ולהחריבו במקום לבנות בחלופה הדרומית עליה המליץ היועץ האובייקטיבי אותו שכרה הוועדה". בעקבות ההחלטה הודיע ארדן כי משרדו יערער עליה בבית-המשפט.

 

פרויקט בית המלון בעמק ססגון שבבקעת תמנע, שאמור להיבנות כ-30 קילומטרים צפונית לאילת, יכלול על פי התכנית 400 חדרי מלון על שטח של 300 דונם. המלון יכלול מרכז כנסים ונהר מלאכותי.

 

לפני שלוש שנים הגישה עמותת אדם טבע ודין עתירה נגד התכנית. בית המשפט לעניינים מנהליים קבע עקב כך כי בתכנית נפלו פגמים משפטיים ויש להשיבה לדיון בוועדה המחוזית. מהלך זה עיכב עד כה את ביצוע העבודות.

 

בית המשפט גם הורה להכין דו"ח עבור הוועדה המחוזית, שיבדוק עשר חלופות לפרוייקט. הדו"ח קבע כי אזור אחר הוא ראוי יותר מבחינה אקולוגית לבניית הפרוייקט וכי התוכנית המקורית בעמק ססגון עשויה להיות "טעות חמורה ותפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית, באזור שטרם הופר על ידי פעילות אנושית".

 

היזם יואב איגרא טען אז, באמצעות מנכ"ל קבוצת איגרא, מיקי חברוני, כי "כל הדיון בחלופות לא רלוונטי מבחינתנו. אנחנו קידמנו את הפרויקט לפי תוכנית מתאר שניתנה לנו. המדינה יכולה לעשות דיונים על גבי דיונים אבל מבחינתו כל חלופה אחרת לזו שבתוכנית המתאר היא חלופה אפס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמק ססגון, בו ייבנה המיזם התיירותי
צילום: יניב גולן
השר ארדן. "אין סיבה להניח ליזם לבנות בתוך הטבע"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים