שתף קטע נבחר

תרגיל אווירי עם איטליה: "איראן היא לא המטרה"

על רקע היחסים הקרים עם טורקיה, סיימו טייסי חיל האוויר הישראלי תרגיל עם מקביליהם מאיטליה. "לתקשורת יש נטייה לחבר דברים לא קשורים ולעשות מהם סיפור", הבהירו בכירי החיל. ראש להק האוויר האיטלקי: "אנו פה רק כדי להתאמן"

"המציאות שניצבת מחוץ לחלון שלך היא לא תמיד מה שאתה מוכרח להתמודד איתו". כך סיכם אתמול (יום ו') קולונל אורבנו פלוראני, מפקד כוח האוויר האיטלקי שהתאמן עם חיל האוויר הישראלי, את התרגיל הצבאי המשותף לשני הצבאות. על רקע היחסים הקרים עם טורקיה וסירוב המפקדים להגדיר את איראן כאחת ממטרות התרגול, הדגיש צה"ל את שיתוף הפעולה הבינלאומי הרב שלו לאורך השנים, והצהיר: "לתקשורת יש נטייה לחבר דברים לא קשורים ולעשות מהם סיפור".

 

מטוס בשמי הדרום (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות) (צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
מטוס בשמי הדרום(צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות)
 

עוד בערוץ החדשות :

 

התרגיל המשותף לחילות האוויר של ישראל ואיטליה התקיים השבוע בעובדה ועמד בסימן יעדי צה"ל לשכנוע מספר רב ככל האפשר של צבאות ידידותיים להשתתף בתרגיל אווירי בינלאומי בשמי ישראל בשנת 2013. עד אז, הביעו בצה"ל תקווה לחזור ולהתאמן עם טורקיה - שחיל האוויר שלה קיים עד 2009 את כמות התרגילים המשותפים הגדולה ביותר. "צריך ונכון לחזור להתאמן עם הטורקים", אמרו בכירי החיל. 

 

אימון הגומלין בין החילות, שהתקיים כחודש לאחר התרגול האווירי המשותף בשמי סרדיניה, כלל גם את ה"יורו-פייטר", ממטוסי הקרב המתקדמים בעולם, ש"נלחם" בקרבות דמה מול מקביליו מישראל - ה-F-15 וה-F-16. האימון, שהוגדר כמוצלח, כלל טיסות משותפות, השתלמות איטלקית באמצעי הקרקע המיוחדים של חיל האוויר, ותרגול משותף של "הטייסת האדומה" - שכל מטוסיה וטייסיה מדמים אויב. בנוסף, נהנו האיטלקים מתנאי מזג אוויר וראות שלא קיימים בתקופה זו בארצם.

 

מתוך התרגיל המשותף (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מתוך התרגיל המשותף(צילום: דובר צה"ל)

 

"גמישות טקטית" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"גמישות טקטית"(צילום: דובר צה"ל)

 

"מה שאני יכול לעשות זה להתאמן ולתרגל תרחישים שונים הכי טוב שאני יכול", אמר פלוראני בתום התרגיל, תוך שהוא משתדל להימנע מלעסוק בסוגיית הגרעין האיראני. "המציאות שניצבת מחוץ לחלון שלך היא לא תמיד מה שאתה מוכרח להתמודד איתו. מה שאנו מתרגלים פה היא גמישות טקטית, כך יודעים שאתה אף פעם לא תוכל לפתור את האיום המדויק עליך, אבל תהיה מספיק גמיש להתמודד איתו".

 

"פה רק כדי להתאמן" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"פה רק כדי להתאמן"(צילום: דובר צה"ל)

 

תרגיל אווירי גדול ב-2013 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תרגיל אווירי גדול ב-2013(צילום: דובר צה"ל)
 

מפקדו, וראש להק האוויר האיטלקי, מייג'ור ג'נרל אנזו וצ'ילרי, התחמק גם הוא מהנושא, ואמר כי "אנו פה רק כדי להתאמן, וזו לא המטרה שלנו באימון הזה. אנחנו פה להתאמן יחד, כמדי שנה, וזו הסיבה היחידה שאנו פה". וצ'ילרי ביטל גם את האפשרות שצבא איטליה יתערב בנעשה בסוריה, ואמר כי "אני לא רואה התערבות שלנו שם כי פעילותנו היא רק במנדט של האו"ם, האפשרות הזו רחוקה מאיתנו וגם מהשקפתנו הפוליטית".

 

התרגיל האווירי בשמי הדרום (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
התרגיל האווירי בשמי הדרום(צילום: דובר צה"ל)

 

"לחזור להתאמן עם הטורקים" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"לחזור להתאמן עם הטורקים"(צילום: דובר צה"ל)
 

גם מקבילו הישראלי, והמועמד לתפקיד מפקד חיל האוויר הבא, תת-אלוף חגי טופולנסקי, ביטל את הקישור האיראני. "לתקשורת יש נטייה לחבר דברים לא קשורים ולעשות מהם סיפור. הפריסה שלנו בסרדיניה הייתה חלק מתוכנית האימונים השנתית שלנו", הדגיש.

 

בנוסף, התייחס טופולנסקי ליחסים המתוחים עם טורקיה, שהשפיעו על האימונים המשותפים של החילות, ואמר כי "לאורך

שנים, היינו ידידים טובים של חיל האוויר הטורקי, עשינו איתם תרגילים גדולים גם בטורקיה וגם פה, צריך ונכון לחזור להתאמן איתם".

 

במקביל, הגיעו כ-20 נספחים צבאיים זרים לתצוגת התכלית של האימון, שכללה שיתוף פעולה בין כוח חי"ר ומסוקים, ולסדרת מפגשים והרצאות שנערכו בעובדה. הגעתם עמדה בקנה אחד עם מאמצי צה"ל לשכנוע מדינות המנהלות קשרים עם ישראל להשתתף בתרגיל הבינלאומי האווירי הגדול שישראל צפויה לארח ב-2013.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך התרגיל המשותף
צילום: דובר צה"ל
נספחים זרים הגיעו לתרגיל
צילום: דובר צה"ל
תא"ל חגי טופולנסקי
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
רמז לאיראן?
צילום: דובר צה"ל
"הפריסה בסרדיניה - חלק מתוכנית האימונים"
צילום: דובר צה"ל
מפקד התרגיל האיטלקי
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
"איטליה לא תתערב בנעשה בסוריה"
צילום: דובר צה"ל
מומלצים