שתף קטע נבחר

פלסטינים נואשו מלהתלונן על פגיעות ב'ציר גלעד'

תושבי כפרים בצפון השומרון לא מבינים על מה המהומה. הם מספרים על פגיעות חוזרות ונשנות בכביש הסמוך ליצהר ולחוות גלעד. התשובה של צה"ל הייתה הפנייתם לכבישים אחרים: "במקום שיעצרו את המתפרעים, מענישים אותנו"

ביום חמישי ב-3:00 לפנות בוקר התקרב אבו זיתון לצומת ג'ית, ואז המטירו מתנחלים מטח אבנים על המיניבוס שבו נהג ובו פועלים מקלקיליה: "הזכוכית הקדמית נשברה, ופגעו גם בצדו של הרכב. המשכתי במהירות עד שהגענו למחסום צבאי והתלוננתי על מה שקרה, אך הם אמרו כי אין מה לעשות והפנו אותי למפקדת התיאום והקישור הפלסטינית להגיש תלונה. גם שם לא ידעו מה לעשות".

 

רכב פלסטיני שנפגע אתמול ליד חטיבת אפרים  (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
רכב פלסטיני שנפגע אתמול ליד חטיבת אפרים (צילום: יואב זיתון)

 

הפלסטינים המתגוררים בכפרים בצפון השומרון לא מבינים מדוע רועשת ישראל בעקבות אלימות "נוער הגבעות". מבחינתם, זה כמעט עניין שבשגרה. אבנים נזרקות מדי פעם אל מכוניות פלסטיניות שנוסעות בכביש שזכה לכינוי "ציר גלעד", סמוך ליצהר ולחוות גלעד. אבו זיתון נאלץ לתקן את הנזקים למיניבוס שלו בסכום של 2,000 שקל. "כעת אני חושש לנסוע על הציר הזה וצריך לעשות עיקוף כדי לא לעבור שם יותר". הוא ציין כי בציר הזה נזרקות אבנים על כלי רכב פלסטיניים, וכי "כלי רכב בעלי לוחית זיהוי ישראליות עוברים שם ללא פגע".

 

 (צילום: ymap ואטלס) (צילום: ymap ואטלס)

 

זכריה סדה, רכז שטח של ארגון "רבנים לזכויות אדם" בצפון השומרון, אומר כי "יש פגיעות יומיומיות נגד פלסטינים שנוסעים בחלקו הצפוני של כביש 60 מצומת ג'ית ועד הכפר הפלסטיני חווארה. מספר גדול של כלי רכב פלסטיניים שנוסעים על הציר הזה חוטפים אבנים, שמשות הרכב מתנפצות ולעיתים גם נוסעים נפגעים".

 

הפלסטינים מלינים על כך שצה"ל אינו מאבטח באופן קבוע את הציר הזה, למרות כמות ההתנכלויות הרבה נגד התושבים הפלסטינים שמתגוררים באזור. "בשנים קודמות איבטח משמר הגבול את הציר הזה באופן קבוע בכניסה לחוות גלעד וזה מנע את מרבית הפגיעות בנהגים ובנוסעים, אבל האבטחה הופסקה, ומאז שבו מתנחלים לזרוק אבנים בכביש הזה", מספר סדה. הוא גם מגיב בכעס לפתרון שנתן הצבא כדי למנוע פגיעה: סגירה מוחלטת של הכביש למעבר כלי רכב פלסטיניים: "במקום שיעצרו את המתפרעים, מענישים אותנו".

 

המיניבוס שנפגע בכביש בשבוע שעבר  (צילום: יש דין) (צילום: יש דין)
המיניבוס שנפגע בכביש בשבוע שעבר (צילום: יש דין)

 

נהגים פלסטינים מספרים שכאשר רכב נפגע וצה"ל נקרא למקום, הם מתשאלים את המתנחלים שטוענים להגנתם שנאלצו ליידות אבנים משום שהנהגים ניסו לחדור לתחומי היישוב שלהם, ובכך נגמרת החקירה. חשיבותו של הכביש גדולה מאוד עבור הפלסטינים משום שהוא מחבר בין צפון הגדה לדרומה.

 רבים מהם מעדיפים לבצע עיקוף ארוך דרך שכם כדי להימנע ממעבר בו, אך יש גם מי שנוסעים עליו וכמו שתיאר זאת אחד הנהגים, שביקש לשמור על עילום שם: "אני תמיד אהיה עם היד על הדופק כשאני נוסע על הכביש הזה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כביש 60, בחלק המחבר בין חווארה לצומת ג'ית פתוח לתנועת רכבים פלסטיניים. סגירת הציר המדובר הינה צעד חריג אשר ננקט בעקבות אירועים בעלי פוטנציאל לגרור אחריהם תגובות אלימות אשר עלולות לסכן את כלל תושבי המרחב. מחשש להמשך חיכוך אלים ואירועי סדר ציבורי נסגר הציר המדובר לזמן קצוב. בנוסף, חשוב לציין כי ישנו ציר חלופי לתנועת פלסטינים הנמצא בסמוך לכפר צרה ולציר 60".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעות בפלסטינים - עניין שבשגרה
צילום: יש דין
מומלצים