שתף קטע נבחר

צעיר שהתפרע ברמת גלעד: "דחקו אותנו לפינה"

"חבל מאוד שהגענו לימים כאלה, שאני צריך להתעמת עם האחים שלי", אמר ל-ynet צעיר שהיה מעורב במהומות ברמת גלעד. "זו הייתה התפרצות שיצאה מכלל שליטה". לדבריו, ברגע שפעילי הימין הבחינו בכוחות צה"ל "הזעם והייאוש יצאו מכלל שליטה"

"היינו בטוחים שהפינוי התחיל. אנשים היו מתוסכלים, חסרי אונים. הם יידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטיניים. פתאום הגיע הג'יפ של המח"ט. כמה צעירים, נראה לי שהם בכלל לא מהיישובים פה, פתחו את הדלת וזרקו בלוק פנימה" - כך תיאר אמש (יום ג') בשיחה עם ynet פעיל ימין שהשתתף באירועים בכביש 55, הסמוך למאחז רמת גלעד.

 

פעילי הימין תקפו חיילים - כותרות אחרונות:

גנץ על האלימות באפרים: "אבסורד בלתי נתפש"

פעיל הימין סיפר כי לקראת הפינוי האפשרי הגיעו למקום צעירים ובני נוער מרחבי הארץ. "היינו מאות בני נוער ועשרות מבוגרים", הוא סיפר. "אנשים הגיעו מיישובי הסביבה, מירושלים, מהמרכז ואפילו מדימונה וחיפה. פתאום ראינו ניידות משטרה שעולות לכיוון רמת גלעד. היה מתח באוויר. הנערים רצו לעבר הכוחות". הוא הדגיש כי מדובר באירוע ספונטני: "דבריו של דובר צה"ל, לפיהם האירועים היו מתוכננים ומכוונים, אינם נכונים. הזעם והייאוש יצאו מכלל שליטה. אף אחד לא תכנן שכך הדברים יסתיימו".

 

הצעיר הביע חרטה על המקרה: "דווקא המח"ט הזה הוא אדם הגון ורציני. חבל שזה קרה. במקום מסוים אני יכול לומר שאני מצטער, אף שאני לא הרמתי יד או אבן. כל זה קורה כי דוחקים אותנו לפינה. חבל מאוד שהגענו לימים כאלה, שאני צריך להתעמת עם האחים שלי, בזמן שאנו חלק מהצבא ומשרתים בו בסדיר ובמילואים. חיילי צה"ל זה אנחנו, בשר מבשרנו. אף אחד לא רצה שדבר כזה יקרה. זו הייתה התפרצות שיצאה מכלל שליטה".

 

דברים דומים אמר גם איתי זר, ממייסדי חוות גלעד, הנמצאת ליד מאחז רמת גלעד: "מצער שאירע לנו אירוע כזה. אנו נגד פגיעה בחיילי צה"ל. אנו אוהבים את חיילי צה"ל שעושים עבודת קודש. אני אישית שירתתי בגבעתי וכחייל מילואים במבצע 'עופרת יצוקה' בעזה ובמלחמת לבנון השנייה. חבל שהגענו לימים כאלה".

 

"הגינויים לא עוזרים"

גורם בהנהגת המתנחלים בשומרון התבטא בחריפות נגד המתפרעים: "גינויים היו ויהיו ואנו רואים שהם לא עוזרים. להיפך, התופעה של נוער זועם בצמתים הולכת וגדלה וזאת כבר הוכחה שדרך הגינויים לא עוזרת. זה מתאים יותר למי שרוצה לטפוח לעצמו על השכם, אבל צריך לשאול את השאלה למה זה קורה".

 

אותו גורם תולה את האשמה גם בהתנתקות ובאירועי עמונה: "הנוער שלנו

חטף סטירה מהמדינה, שצילצולה עדיין נשמע והוא לא מוכן להירמס יותר. בגירוש, הנוער שלנו מאוד התאכזב מההנהגה שלו, אלו שמכנים ממלכתיים, בכך שהיא שיתפה פעולה עם רשויות המדינה ולמעשה עם הרס הישובים בגוש קטיף".

 

גם הוא הזכיר כי מי שפגע בצה"ל משרת בו. "צריך לזכור שמדובר בנוער טוב, מיטב בנינו. נוער שמתגייס לקרבי, ליחידות קרביות המובחרות ביותר. מדובר באקט של אי הסכמה ואי השלמה לביזיון שקורה לנו. אנו נגד לפגוע בחיילי צה"ל, אבל זה קרה".

 

במקביל, נערכים בממשלה ובמערכת הביטחון דיונים בנוגע להחמרת הענישה על הגורמים הקיצוניים ביהודה ושומרון. בין האפשרויות שנבדקות - הרחקת פעילים מהאזור על סמך מידע מודיעיני. ראש הממשלה, שהשתתף בכנס של בוגרי המכללה לביטחון לאומי, הבהיר: "נרחיק מהשטח את הפורעים. אנו נמגר את הפגע הרע הזה".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 13/12/2011 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאחז רמת גלעד
צילום: גיל יוחנן
כלי רכב צבאי ליד חטיבת אפרים
צילום: יואב זיתון
מומלצים