שתף קטע נבחר

גנץ על האלימות באפרים: "אבסורד בלתי נתפש"

בעקבות הלילה האלים ביהודה ושומרון, אמר הרמטכ"ל רב-אלוף גנץ כי מדובר ב"מציאות בלתי סבירה ומסוכנת. אני מקווה שימוצה הדין עם העבריינים". נתניהו אמר: "נרחיק מהשטח את הפורעים. אנו נמגר את הפגע הרע הזה". בממשלה שוקלים - פעילי ימין קיצוני יורחקו על סמך מידע מודיעיני

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר הערב (יום ג') כי התפרעויות המתנחלים באפרים ותקיפת מפקד החטיבה וסגנו מהווים "אבסורד בלתי נתפש". גנץ, שהשתתף בכנס בוגרי המכללה לביטחון לאומי, אמר כי מדובר ב"מציאות בלתי סבירה ומסוכנת. אני מקווה שימוצה הדין עם העבריינים". ynet העביר שידור חי מהאירוע.

 

במהלך הלילה שעבר התפרעו כ-300 מתנחלים בכביש 55, הסמוך למאחז גלעד. המתנחלים, שהתפרעו על רקע חששם שהמאחז יפונה, יידו אבנים על כלי רכב פלסטיניים, ותקפו גם את הג'יפ של מח"ט אפרים, אלוף משנה רן כהנא. גם סגנו, סגן אלוף צור הרפז, הותקף באבנים, ושניהם נפצעו באורח קל. עם זאת, על ראשו של הרפז ניכרו היום חבורות ושריטות.

 

פעילי הימין תקפו חיילים - כותרות אחרונות:

אלוף הפיקוד: לא ראיתי כזו שנאה כלפי חיילינו

 

גנץ הוסיף: "נזכיר כי נדרש שצבא העם ראוי שיהיה צבא של כל העם. כל העם - לא חצי העם. אני סבור כי נדרש להגיע לחובת שירות לכל וחובה על כל אזרח במדינה לשרת. צבא של כל העם, חילוניים כדתיים, גברים ונשים".

 

"נרחיק מהשטח את הפורעים"

לאחר מכן נאם בכנס גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהבטיח לפעול ביד קשה נגד המתפרעים. הוא אמר כי תקיפת החיילים היא "שבירת כלים" ואמר כי הוא יפעל בכוח נגד התופעה. "נרחיק מהשטח את הפורעים", הוא הבטיח. "אנו נמגר את הפגע הרע הזה".

 

נתניהו אמר כי הדבר הזה קטן ונעצור אותו עכשיו. "לא ניתן שאיש ירים יד על חיילי צה"ל ועל שוטרי משטרת ישראל - האנשים האלה שומרים על כולנו ואנחנו נשמור אליהם", הוא הוסיף. ראש הממשלה הדגיש כי המתפרעים הלילה אינם מייצגים את המתנחלים. 

 

הדברים נאמרו על רקע הדיונים בממשלה ובמערכת הביטחון בנוגע להחמרת הענישה על הגורמים הקיצוניים ביהודה ושומרון. בין האפשרויות שנבדקות - הרחקת פעילים על סמך מידע מודיעיני.

 

גנץ ונתניהו (צילום: גדי סיארה) (צילום: גדי סיארה)
גנץ ונתניהו(צילום: גדי סיארה)

 

הלילה גם פרצו כ-50 מתנחלים ופעילי ימין לבסיס מפקדת חטיבת אפרים. הם הבעירו צמיגים, יידו בקבוקי צבע ואבנים,

וגרמו נזק לכלי רכב. אחר הצהריים אמר אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, בעקבות האירועים הלילה: "שנאה של יהודים כפי שראיתי

 כלפי חיילינו, עוד לא ראיתי ב-30 שנות שירות. האירוע חמור מאוד מבחינתנו, ונעשה את מה שצריך על מנת לתפוס את המבצעים ולהביא אותם לבתי המשפט". הוא הדגיש כי מדובר היה באירוע מתוכנן, ולא ספורדי או פתאומי.

 

גנץ התייחס גם לסוגיית שירת הנשים בצה"ל והבהיר כי צה"ל הוא "צבא של כל העם, חילוניים כדתיים, גברים ונשים. ובהזדמנות זו אני מבקש להדגיש כי צה"ל אינו מדיר נשים משום מקום ומשום תפקיד. אין שום איסור על שירת נשים". הוא הוסיף כי "לצה"ל קצינות, מפקדות וחיילות נהדרות שהוא יכול להיות גאה בתרומתן, הן יכולות לשרת בכל מקום".

 

Read this article in English

 

ynet העביר שידור חי מהאירוע. צילום: אבי פרץ

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנץ, הערב
צילום: אבי פרץ
נתניהו. שבירת כלים
צילום: גדי סיארה
גנץ מבקר בחטמ"ר אפרים, היום
צילום: יואב זיתון
מומלצים