שתף קטע נבחר

הזוכה ב"עדות מקומית": הצלם איליה יפימוביץ'

תצלומו של יפימוביץ' המתעד דריסת ילד פלסטיני בשכונת סילוואן, היא תמונת השנה של תחרות "עדות מקומית" לצילומי עיתונות בישראל. יובל טבול זכה בפרס סדרת השנה

כמדי שנה בתשע השנים האחרונות, יפתחו מחר (ד') תערוכות "World Press Photo" לצילומי עיתונות מן העולם, ו"עדות מקומית" לצילומי עיתונות מישראל - בכפיפה אחת במוזיאון ארץ ישראל שבתל אביב. אירוע הצילום המשמעותי ביותר בישראל נערך מאז יומו הראשון בשיתוף ynet.

 

 

עוד לפני הפתיחה לציבור הרחב, נחשפו בפני באי אירוע הפתיחה הערב זוכי התחרות של "עדות מקומית". הצלם איליה יפימוביץ' גרף את הפרס לתמונת השנה, בעוד שיובל טבול זכה בפרס לסדרת השנה. הזוכים נבחרו מבין כ-400 צלמים שהגישו השנה כ-8,000 תצלומים (מתוכם, נבחרו כ-250 תצלומים של 45 צלמים, בתשע הקטגוריות של התחרות). הצילומים צולמו בתקופה שבין ה-1 בספטמבר 2010 וה-31 באוגוסט 2011 בישראל וברשות הפלסטינית.

 

תמונתו של איליה יפימוביץ' בשכונת סילוואן. תמונת השנה (צילום: איליה יפימוביץ') (צילום: איליה יפימוביץ')
תמונתו של איליה יפימוביץ' בשכונת סילוואן. תמונת השנה

 

יפימוביץ', צלם עצמאי (התמונה צולמה עבור סוכנות AFP) קלט באמצעות העדשה את רכבו של נהג ישראלי פוגע בנער פלסטיני בעת מנוסתו מקבוצת נערים מיידי אבדנים בשכונת סילוואן, מזרח ירושלים. (צולם ב-8.10.2010).

 

"תמונה זו ממחישה כאן את מהות צילום העיתונות בשיא תפארתו. בפריים אחד הצליח לתעד מספר רבדים שונים שנגלים במבט מעמיק - בנו של הנהג שמביט הצידה בפחד, הנער שנזרק לאוויר מהפגיעה, נער נוסף שכאילו מנסה לעצור את הרכב בגופו ואפילו את מבטו הלחוץ של הנהג שרכבו נסקל באבנים", כך נכתב בנימוקי צוות השופטים שכלל את האוצרת והצלמת גליה גור זאב, וכן אדי גרלד, איילת השחר כהן, דיוויד סילברמן, טלי ניב, יהודית גואטה, ערן טיפנברון וצחי בקר.

 

דיוקן של איציק שמולי בסדרה של יובל טבול (צילום: יובל טבול) (צילום: יובל טבול)
דיוקן של איציק שמולי בסדרה של יובל טבול

 

יובל טבול, צלם עצמאי, זכה בפרס סדרת השנה על צילומי הדיוקן של דמויות

מפתח במחאת האוהלים הקיץ (צולם באוגוסט, 2011). "המחאה החברתית של קיץ 2011 סחפה חלקים גדולים מהעם והדבר ניכר בתצלומים שנשלחו לתחרות", נכתב בנימוקי השופטים. "צלמים רבים ניסו בדרכם לספר את סיפור המחאה באופן ייחודי ואישי, כאשר סדרת התמונות של יובל טבול בלטה והיתה יוצאת דופן. גם בהתייחס לתקופה, שהייתה רוויה באירועים חדשותיים וגם בהתייחס לנראות שלה".

 

התערוכה "עדות מקומית" הינה אירוע הצילום העיקרי והחשוב בישראל, במסגרתו ניתנת במה למיטב הצילום העיתונאי בארץ ופלטפורמה אחרת להצגת צילום עיתונאי ודוקומנטרי - מאשר באמצעי המדיה המקובלים. במהלך ימי התערוכה יתקיימו במוזיאון אירועים נוספים, שיאפשרו מבט בוחן ועמוק על חומרי התערוכה ועל הצילום התיעודי בארץ ובעולם: שיח גלריה עם אוצרת התערוכה, ימי עיון בהשתתפות פאנל צלמים זוכים, ועוד.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיוקן של דפני ליף בסדרה של יובל טבול
צילום: יובל טבול
לאתר ההטבות
מומלצים