שתף קטע נבחר

מתנחלים זרקו בלוק על המח"ט; נתניהו זימן דיון

בעקבות האלימות הקשה של המתנחלים נגד צה"ל, זימן ראש הממשלה דיון בהשתתפות הרמטכ"ל, המפכ"ל, שר הביטחון והשר לביטחון פנים. דובר צה"ל סיפר כיצד יידו המתנחלים בלוק לתוך הג'יפ שבו נסע מפקד חטיבת אפרים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, זימן דיון מיוחד בעקבות האלימות הקשה של המתנחלים נגד צה"ל. בדיון ישתתפו הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, אלוף פיקוד המרכז, שר הביטחון והשר לביטחון הפנים. "זה מצב בלתי נסבל. אירועי הלילה חמורים ביותר. נפעל ביד קשה", אמר נתניהו. ראש הממשלה ידרוש הסברים ולבחון כיצד להקשיח הטיפול נגד המתפרעים, שכן הצעדים שננקטו לא פעלו מספיק.  

 

 

בצה"ל מתייחסים בחומרה לאירועי הלילה. דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, סיפר בשיחה עם ynet כי המתפרעים זרקו בלוק לתוך הג'יפ: "סמח"ט אפרים חטף אבן ונשרט קלות. בשלב מאוחר יותר הגיע אוטובוס ופרק 40-50 מתפרעים שנכנסו לחטיבה, השליכו אבנים לעבר כלי רכב צבאיים, שברו זגוגית של חלון של אחד מקציני המטה של פיקוד מרכז ופינצ'רו גלגלים".

 

מפקד חטיבת אפרים, אל"מ רן כהנא (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
מפקד חטיבת אפרים, אל"מ רן כהנא(צילום: אפי שריר)
 

הוא הגדיר את רצף האירועים "חציית קו אדום": "פגיעה באנשי צבא ובבסיסי צבא זה דבר בלתי נסבל. יש פה ניסיון לגרור את הצבא לשיח הפוליטי באמצעים אלימים וביצירת פרובוקציה. יש נחישות, גם של מחוז ש"י ושירותי הביטחון השונים לאתר את פורעי החוק ולהעמידם לדין. אני מצפה גם מהנהגת יש"ע הפוליטית ומההנהגה הרבנית לצאת בקולם ולגנות את זה באופן נחרץ, באופן שלא משתמע לשתי פנים". דובר צה"ל אמר כי קולה של ההתיישבות לא נשמע: "אני לא יודע ממה זה נובע אבל אני חושב שהקול של הרוב חייב וצריך לעלות".

 

איך קרה שהחיילים לא עצרו אף אחד מהפורעים, מדוע לא נורו אמצעים לפיזור הפגנות? "יש פה גם תהליך שממנו נפיק לקחים. הרמטכ"ל מטפל בזה וחלק מהלו"ז שלו שונה כדי לראות איך הוא מטפל באירוע".

 

האם הייתה לכם כוונה לפנות מאחזים אתמול? "יש החלטה של בג"ץ וצריך לממש אותה. המשטרה בגיבוי הריבון הצבאי צריכים לממש החלטות בג"ץ ויש תוכניות כאלה ואנו נממש אותן. אני לא ורצה להתייחס לנושא המועד".

 

סימני צמיגים בוערים בחטיבה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
סימני צמיגים בוערים בחטיבה(צילום: יואב זיתון)
 

ליד בסיס חטיבת אפרים נותרו סימני צמיגים בוערים, עדות למה שהתרחש שם בלילה. קצין שהיה בבסיס וצמיגי רכבו נוקבו סיפר היום ל-ynet: "הם פתחו את השער בכוח ופגעו בכל מה שנקלע לדרכם. זרקו אבנים, זרקו בקבוקי צבע וניקבו צמיגים. עד שמהמשטרה הגיעה הם פשוט ברחו החוצה והתפזרו. כל זה נמשך כעשרים דקות. היום בבוקר נעשו סריקות במחנה כדי לוודא שאין נזקים נוספים".

 

מתיישבי השומרון: שר הביטחון אחראי

במערכת הפוליטית מיהרו להגיב לארועי הלילה. יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני, הטיחה האשמות בראש הממשלה וטענה: "אלימות המתנחלים היא עוד שלב בהקצנה שעוברת על ישראל בהסכמה, בשתיקה ובקריצה של ממשלת נתניהו במישרין או בעקיפין".

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, שאול מופז (קדימה), אמר כי הוא מצפה שראש הממשלה יורה לדרוש שכל המעורבים - המבצעים ושולחיהם - יובאו למעצר. "אי אפשר יותר להסתכל לצד השני ולעצום עיניים. זה חוסר אחריות וחוסר מנהיגות, הגיעה העת למעשים. כך הייתי נוהג כראש הממשלה".  

 

שר הביטחון אהוד ברק אמר כי הפעולות הלילה "נושאות אופי של טרור מתוצרת עצמית שאין לקבלו". את מבצעיהן כינה "קבוצות עברייניות של קיצונים". יו"ר הבית היהודי ושר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, התבטא נחרצות נגד פעולות המתנחלים. "נחצה הלילה קו אדום, עלינו להקיא מתוכנו את גידולי הפרא, שבשם קדושת האדמה מוכנים לחלל שם שמיים ולנקוט בפעולות טרור נגד חיילי צה"ל".

 

ואילו ועדי המתיישבים בשומרון ובנימין מגנים בתוקף את שר הביטחון ומטילים עליו את מלוא האחריות לאירועים, "כיוון שהשתמש בצה"ל להריסת שכונה בקרני שומרון שנקנתה בכסף מלא, בזמן שנורות קטיושות בדרום ובצפון על אזרחי ישראל". לטענתם, "השר מועל בתפקידו ומשתמש בצורה צינית ובוטה בחיילי צה"ל למשימות שיטור והריסה, כל זאת כדי לגרום ללגיטמציה להריסות נוספות ומיותרות. למרות ההפחדות וההגזמות, בעקבות אירועי אמש לא היו מעצרים וכל ה'אירוע' נמשך מספר דקות". עם זאת קראו בוועדים לצעירים לא להיגרר לפרובקציות ולא לבצע פעולות לא אחראיות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. דיון חירום
צילום: משה מילנר, לע"מ
דובר צה"ל. המתפרעים זרקו בלוק
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
זירת הארוע
צילום: יואב זיתון
מומלצים