שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

לא רוצה להניק? תחתמי!

תמר אלפיה בעד עידוד הנקה. מאוד. אבל בין זה לבין הצעת החוק שקובעת כי אמהות שלא רוצות להניק יחתמו על "טופס וויתור" ויאלצו לקבל הדרכה בנושא אין שום קשר. הפולנייה מסבירה איך באמת מעודדים הנקה ודורשת: "צאו לנו מהציצי!"

הצעת החוק לעידוד הנקה של ח"כ דני דנון, שעולה היום (ד') לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת, היא הצעה שיש לה הרבה כוונות טובות, אבל הביצוע שלה, איך אומר זאת בעדינות, מעט כושל.

 

הטורים האחרונים של הפולניה בערוץ הורים :

מישהו ראה את הסלון שלי?

למה אמהות אף פעם לא חולות?

רק בת 11, אז למה היא לבושה צמוד כל כך?

לשלוח לגן בגיל 3 חודשים: איפה האחריות שלכם?

  

נתחיל עם החלק הטוב: מדובר בהצעת חוק שמתמקדת בהגבלת החופש שיש ליצרניות מזון לתינוקות בבית החולים. זה באמת מבורך וחשוב. המון פרסומת מתגלגלת בתינוקיות, והיא לא סמויה בכלל. בהחלט ראוי להגביל את מתנות הלא חינם האלה, לא לאפשר ליצרניות המזון לחלק דוגמיות ובקבוקים, לתרום בתמורה (איזו מין תרומה זאת, כשיש תמורה?) ולכבוש נתחי שוק.

 

מה עוד? הצעת החוק מונעת מהצוות הרפואי לתת תחליף חלב אם לתינוק, ללא אישור בכתב של אימו. גם את העניין הזה אני יכולה להבין. כמה אמהות, כמוני, גילו בדרך הקשה שלילד שלהן ניתנה פורמולה ללא אישור? כמה יילודים קיבלו מזון מלאכותי מכיון שאמא שלהם כתבה על העריסה "הנקה בלבד", ולא "הנקה בלבד, כולל בלילה, בבקשה להעיר אותי ולא לתת פורמולה לילד"? כן, למרות אי הנוחות שיש בחיבור בין חתימות להנקה, צריך לעשות פה סדר. לא יכול להיות שאחיות יתנו מזון שאימהות לא מאשרות. אני דווקא בעד.

 

צאו לנו מהציצי!

אז מה אני רוצה? או, מדובר בסעיף אחד, כביכול קטן, שמבקש לחייב אימהות שרוצות להפסיק להניק ולהשתמש בפורמולה לקבל הדרכה בנוגע ליתרונות ההנקה, ולחתום שהן שמעו, הבינו - ובכל זאת בוחרות שלא להניק. ועל כך נאמר, בפשטות ובקצרה: צאו לנו מהציצי!

 

אני אהיה הראשונה בתור לספר בשבחי ההנקה. הנקתי שלושה ילדים ואני יכולה לומר שמדובר בחוויה מסעירה, חושית, אוהבת, קשה להטריף ומאתגרת. הלוואי שכל תינוק יזכה להיות מונק, הלוואי שכל אם תזכה להניק, הלוואי שכל אחת מאיתנו תהיה מודעת לאופן שבו הנקה בונה את הקשר עם התינוק שלנו ולחשיבות העצומה, הן בריאותית הן נפשית, שיש להנקה. באמת הלוואי. אבל אני לא הולכת להחתים אף אחת או אחד על ההלוואי הזה שלי.

 

למה? כי עד כאן. הגוף הוא שלנו, השדיים גם, והילד שלנו והחלב שלנו וצאו לכם, צאו משם. הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות, ויש כאן כוונה טובה, אבל להחתים אותי על השימוש שלי בגופי? לחייב אותי בהסברה? תזכירו לי, מי עובד כאן בשביל מי?

 

שלוש פעמים ילדתי והנקתי בבית החולים "איכילוב" שבתל אביב. שלוש פעמים קראתי היטב את "10 הדיברות להנקה" שמקשטות את קירות מחלקת היולדות. שלוש פעמים הצרתי על כך שדיבר מספר 10 לא מופיע היכן שהוא צריך להיות, כדיבר מספר אחת. מה הוא אומר? פשוט מאוד: "הניקי כל עוד ההנקה טובה לך ולילדך". הבנתם? כל עוד טוב לך - רק אחר כך לילדך. כי אין ילד שטוב לו כשלאמא שלו לא טוב.

 

אז אנחנו נניק כל עוד טוב לנו להניק, ובלי חתימות בבקשה.

 

רוצים הנקה? תנו תנאים!

איך טוב לנו להניק? או, שמחה ששאלתם. האמת, לא שאלתם, אבל בכל זאת אשמח לומר איך העניין נראה מהצד של בעלת הדד.

 

1. יהיה לנו טוב להניק כל עוד אנחנו לא עייפות מדי, רעבות מדי או חלשות מדי

הנקה היא כן עבודה, אפילו עבודה קשה. רוצים לעודד אותנו להניק? תנו לנו לנוח. ימי האשפוז לאחר לידה הולכים ומתקצרים. תנו לנו עוד! תנו לנו לישון בשקט ואל תבנו מלונית לעשירים בלבד צמוד למחלקת יולדות - קצת קשה לנוח עם הפטישים ברקע. אל תורידו את רמת האשפוז ואל תפחיתו שעות אשפוז כדי להבהיל אותנו למלוניות שמכניסות לכם את הכסף שיוצא לנו מהכיס. תנו לנו לצאת איתנות על רגלינו מבית החולים, ונניק יותר. מבטיחות!

 

2. יהיה לנו טוב להניק כשלא נצטרך להתבייש, להסתתר ולקמבן

תנו לנו חדרי הנקה ראויים לשמם בכל מרחב ציבורי. עד עכשיו המקלדת רועדת לי מזעם כשאני נזכרת באמא שגורשה מהחנות כי ישבה להניק שם תינוק רעב וצורח. תנו לנו הפסקות הנקה ארוכות יותר, תנו לנו מרחב ציבורי שמעודד הנקה לא רק בחודש הראשון, ואנחנו נניק. מבטיחות!

 

3. יהיה לנו טוב להניק כשמערך התמיכה בהנקה יהיה מקצועי ורחב יותר

ראוי שיותר יועצות הנקה ישבו בבית חולים, ולא יוזמנו פרטית הביתה. למדו את האחיות ואת יועצות ההנקה מה לומר ואיך לתת כוח. כמה מאיתנו נכוו מאחיות ויועצות שבאו לעזור ויצאו מקלקלות? אל תדריכו אותנו, האמהות - תדריכו אותן. תנו להן משפטים מוכנים מראש, שיחליפו פליטות פה אומללות. תנו תקציבים לבית החולים, כאלה שיאפשרו לא רק אשפוז ארוך יותר, אלא גם מערך תומך טוב יותר. ואז, נניק יותר. מבטיחות!

 

4. יהיה לנו טוב להניק כשיהיה לנו זמן לכך

רוצים לתת הסברה? תסבירו לאמהות שזה טבעי שאין הרבה חלב בהתחלה, שהנקה לא לוקחת שלוש דקות, שהמשפחה צריכה להיערך לתמיכה ביולדת, שהכל בסדר, שלא צריך להיבהל מימים רצופים של הנקה. תנו לנו זמן להניק. תנו לנו זמן להקדיש לילד, זמן שאין לנו. ואז ניניק יותר. מבטיחות!

 

5. יהיה לנו טוב להניק כשנוכל לעשות זאת זמן ארוך יותר

הצעת החוק היחידה שתעודד הנקה היא בפשטות, במהרה בימינו אמן, הצעת חוק לחופשת לידה הגונה, 12 חודשים לפחות. חופשת הלידה הנוכחית היא בגדר בדיחה עצובה, שכולה על חשבון האם והתינוק. תנו לנו זמן, תנו לנו יכולת לגדל את התינוק כראוי, ואנחנו נעמוד בתור להניק. כבר אמרנו שאנחנו מבטיחות?

 

אתם יודעים מה, למה רק מבטיחות? חותמות! תנו לי חופשת לידה אמיתית, כזו שתאפשר לי להיות עם הילד שלי, ואני חותמת! עכשיו!

 

תמר אלפיה היא עיתונאית ואמא לשלושה ילדים


פורסם לראשונה 13/12/2011 22:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנקה. לא מתאים לכולן
צילום: shutterstock
תמר אלפיה
מומלצים