שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מלבנון למכסיקו: רשת הסמים שעזרה לחיזבאללה
  סוחר סמים לבנוני, המסתתר במולדתו, נאשם בבית משפט פדרלי אמריקני בתיווך בעסקאות ענק שכללו העברת טונות של קוקאין לשטחי ארה"ב. לפי התביעה, הנאשם הרוויח 850 מיליון דולר שהולבנו בבנק לבנוני ומימנו את ארגונו של נסראללה

  מימון הטרור במזרח התיכון בעזרת קוקאין קולומביאני. אזרח לבנון נאשם הלילה (רביעי) על ידי הרשויות האמריקניות בהנהגת רשת סמים בינלאומית, המקושרת לארגון חיזבאללה. אימן ג'ומעה (47), שמסתתר כנראה במולדתו, הצליח להרוויח מאות מיליוני דולרים מסחר בקוקאין במכסיקו והברחתו לארצות הברית.

   

  כותרות אחרונות מהעולם:

   

  הלבנוני, המוכר בכינויו "ג'וניור", נאשם בהיעדרו בבית משפט פדרלי בארה"ב במכירת מעל 100 טון קוקאין קולומביאני לקרטל סמים במכסיקו בין השנים 2005 ל-2007. הסמים הוברחו בסופו של דבר לשטחי ארצות הברית. לפי הרשויות האמריקניות, הרווחים של ג'ומעה ואנשיו היו גבוהים מאוד: לעיתים גרף לא פחות מ-200 מיליון דולר בחודש בודד.

   

  מחלקת האוצר בממשל האמריקני הגדירה לאחרונה את ג'ומעה ואת 19 מאנשי ארגונו כסוחרי סמים שעסקיהם הניבו רווחים לחיזבאללה. בוושינגטון האשימו בנק מרכזי בלבנון, "בנק לבנון-קנדה", במעורבות בהלבנת כספי רשת הסמים וב"עצימת עין" מול עסקות הענק שביצעו הסוחרים. בין היתר צויין כי הרשת של ג'ומעה פעלה במערב אפריקה, פנמה ובקולומביה - והלבינה כספים באירופה ובמזרח התיכון.

   

  לבנון - מדינת מקלט לכספים אסורים?

  בכתב האישום שהוגש בבית משפט בעיר אלכסנדריה בווירג'יניה אין פירוט לקשר בין הנאשם לחיזבאללה. מסמכי התביעה חושפים כיצד הרשת שניהל הנאשם הלבנוני שיחקה תפקיד מרכזי בסחר הסמים העולמי – מהסיוע לייצרנים בקולומביה ועד להעברת הסמים לארה"ב דרך הקרטלים במרכז אמריקה ובמכסיקו.

   

  "הכסף מניע את הסחר בסמים, וג'ומעה היה במרכז כל זה", אמר התובע האמריקני, ניל מקברייד.

  "הנאשם עבד עם אלו המייצרים את מרבית הקוקאין בעולם – מתוך מטרה להעביר את הסמים בבטחה לכנופיות במכסיקו", תיאר התובע את פעילותו של ג'ומעה. בהתייחסו להיעלמותו של הנאשם המרכזי אמר מקברייד: "הפשע המאורגן אינו יודע גבולות, וכך צריכה לנהוג גם מערכת אכיפת החוק האמריקנית".

   

  "בנק לבנון-קנדה" נמכר לחברת בת של הבנק הצרפתי הגדול, "סוסייטה ז'נרל", במטרה להשיב את אמון הלקוחות שהתערער עקב האשמות על חלקו בפעילות בלתי חוקית. המשקיעים חששו שארה"ב תטיל סנקציות על גופים פיננסים במדינה המזוהים עם חיזבאללה. לבנון הפכה למוקד כלכלי מרכזי במזרח התיכון. לבנקים במדינה, בדומה לאלו בשוויץ, התפתח מוניטין של שומרי פרטיות הלקוחות.

   

  במסגרת כתב האישום נגד ג'ומעה דורשת התביעה לחלט לפחות 850 מיליון דולרים, סכום הכסף העצום שהרוויח הנאשם במהלך ניהול רשת הסמים. גורמי אכיפת חוק אמריקנים העריכו כי ג'ומעה מסתתר בלבנון. לא ברור אם ארה"ב תצליח להביא להסגרתו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נסראללה, כמה הוא הרוויח מהרשת?
  צילום: EPA
  חשיפת משלוח קוקאין בקולומביה, מדינת ייצור מרכזית
  צילום: AFP
  לוחם חיזבאללה, כספי הסמים הועברו לארגון
  צילום: AP
  מומלצים