שתף קטע נבחר

מהפכה בתעשיית האנרגיה החלופית: זהב השוטים

מחקר חדש בארה"ב מגלה כי הפיריט, החומר שמחפשי הזהב בלבלו עם המחצב היוקרתי, יקפיץ את יעילות קולטי השמש לייצור חשמל. על פי הממצאים, בחומר טמונה יכולת רבה לקליטת אנרגיה סולארית לצורך ייצור חשמל, יותר מאשר הסיליקון בו נעשה שימוש כיום

פיריט (pyrit) - החומר המכונה "זהב השוטים" - עתיד להקפיץ את יעילות קולטי השמש לייצור חשמל (תאים פוטו וולטאים ) כשיחליף את החומרים הנפוצים בתעשייה זאת היום - כך עולה ממחקר של באוניברסיטת אורגון בארצות הברית, שהתפרסם השבוע בכתב העת Advanced Energy Materials.

 

עוד בערוץ כלכלה ירוקה :

 

על פי הממצאים, בחומר טמונה יכולת רבה לקליטת אנרגיה סולארית לצורך ייצור חשמל. שימוש בחומר יסייע לחוקרים לגלות עוד תרכובות דומות לו, שעתידות לחולל מהפכה בתחום תעשיית האנרגיה החלופית.

 

יתרון חשוב של החומר הוא האפשרות לפרוס אותו לפרוסות דקות וחזקות, כפי שעושים היום עם חומרים פחות מוצלחים בתעשיית התאים הפוטו וולטאים. מהסיליקון, למשל, מכינים שכבות "עבות" פי 2,000. שיטה זו היא היקרה ביותר, אך היעילה ביותר המוכרת כיום. אולם אם ייעשה שימוש בפיריט ונגזרותיו, יעילות ומהירות קליטת השמש תגדל משמעותית.

   

פרופסור דגלאס קצלר, שהוביל את המחקר, מספר כי עדיין יש להשקיע מאמץ ומחקר כדי לשלב את החומר בתוך תאים סולאריים הלכה למעשה. "הכרנו את החומר הזה ונוכחנו ידענו כי יש לו פוטנציאל בתחום הסולארי, אבל לא הבנו את אופן הפעולה. יש לו גם חסרונות מסויימים בתחום שיש למצוא להם פתרון, אבל הוא מגלה פוטנציאל מבטיח מאוד".

 

זהב של שוטים - מה זה בכלל?

בשונה מחומר הגלם היקר זהב, הפיריט הוא מינרל של ברזל זול ומצוי. הוא מורכב מגבישים איזומטריים במבנה בלתי מסודר, ולעתים אכן ניתן למצוא בו כמויות זעירות של זהב.

 

מקור השם פיריט הוא במילה היוונית "פירוס", שמשמעותה "אש", וניתן לו כל הנראה בגלל הגיצים המתעופפים לכל עבר כשמנסרים סלע עם פיריט. הוא נחצב מתוך סלעי קוורץ, סלעי משקע , מרבצי פחם ומאובנים.

 

צבעו והברק המתכתי של הפיריט מזכירים כאלו של זהב ולכן נמצאו בתקופות שונות מחפשי זהב שחמדו אותו, אף שהיה זול וחסר תכונות של זהב. משום כך כינו את הזהב של אותם פתיים ורמאים, בשם "זהב שוטים".

 

"ברזל הוא כנראה היסוד הזול ביותר בעולם שמקורו בטבע, הסיליקון הוא השני בתור", מסביר קצלר. "תרכובות מפיריט יהיו יציבות, בטוחות ולא ייתפרקו. אנחנו ממשיכים בפיתוח החומרים האלה כדי להביא לתוצאות מירביות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גוש פיריט - "הזהב של השוטים"
צילום: shutterstock
מומלצים