שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הכנות בכלא לשחרורי עסקת שליט, עתירה לבג"ץ
  החלה העברת 550 אסירים ביטחוניים לפני שחרורם ביום ראשון במסגרת השלב השני של עסקת שליט. במקביל, הוגשה לבג"ץ עתירה בבקשה לעכב את המהלך: "אין הליך יסודי"

  כמעט חודשיים אחרי שחרורו של החייל החטוף, השלב השני  בעסקה עם החמאס יוצא לדרך: שירות בתי הסוהר הודיע הבוקר (יום ה') ל-550 אסירים ביטחוניים כי ישוחררו בקרוב במסגרת השלב השני של עסקת שליט, וחלקם כבר יצאו לדרך לפני השחרור. במקביל, הגיש ארגון "שורת הדין" עתירה לבג"ץ בדרישה לעכב את שחרור האסירים, על מנת "לקיים הליך דמוקרטי מלא שייתן זמן לכל האזרחים להביא את טענותיהם בפני בית המשפט".

   

  לצפייה ברשימת האסירים המלאה

   

  האסירים הפלסטינים שישוחררו עוברים בדיקות רפואיות והליכי זיהוי. בצהריים החלה העברת 40 מהם לכלא איילון והשאר לכלא עופר. ביום ראשון צפויים האסירים מכלא עופר להשתחרר דרך מחסום ביתוניא לגדה המערבית, והעצורים מכלא איילון יועברו לרצועת עזה.

   

  יוצאים לדרך היום בכלא מגידו (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  יוצאים לדרך היום בכלא מגידו(צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  העתירה לעיכוב העסקה הוגשה בשם ארגון "שורת הדין", המייצג משפחות שכולות נפגעות טרור, על-ידי עו"ד ניצנה דורשן לייטנר. לטענתה אין כעת סכנת חיים, "וממשלת ישראל חייבת לקיים הליך דמוקרטי מלא ולא להתנהל במחשכים. בדמוקרטיה מתוקנת ניתן הזמן לכל האזרחים להביא את טענותיהם בפני הערכאות המתאימות כדי להשפיע על ההחלטה".

   

  "תחושת מחטף" 

  על אף שרשימת האסירים שישוחררו במסגרת העסקה פורסמה כבר אתמול, טוענת עו"ד לייטנר כי "כמי שמייצגים משפחות שכולות וגם כאזרחים שהדמוקרטיה חרוטה על דגלם בכל עת בעבודתם, התחושה היא תחושת מחטף". לדבריה, "דווקא ממשלת ישראל, אינה מפרסמת בריש גלי התראה לקיום חלק 2 של העסקה, היא אינה מאפשרת לקיים הליך מעמיק ויסודי של מספר שבועות, כפי שראוי שיהיה. לא כך מנהלים דמוקרטיה".

   

  בנוסף, "שורת הדין" מתריע כי על פי הנוהג האמריקני, אין לשחרר טרוריסטים

  שרצחו אזרחים אמריקניים. לעתירה מצורף ד"ר אלן באואר, אזרח ארה"ב החי בישראל, שהוא ובנו נפגעו בפיגוע ברחוב המלך ג'ורג'. הוא פנה בשבועות האחרונים לתובע הכללי האמריקני, אריק הולדר, והצביע על כך שבין המשוחררים בעסקאות עשויים להיות רוצחי אמריקנים וזאת מבלי שהתנהל דיון ציבורי ראוי בכך בארה"ב. 

   

  מלבד העתירה, יו"ר ארגון "אלמגור", מאיר אינדור, בא למשרד השפטים כדי לעיין בתיקי המשוחררים, ועשוי להגיש עתירה משלו מחר.

   

  כ-400 מהמשוחררים בחלק השני של העסקה ריצו כבר שני שליש ממאסרם. מרבית האסירים שהו בכלא על עבירות של השלכת בקבוקי תבערה, יידוי אבנים וירי לעבר אנשים. בחלק הראשון של העסקה שוחררו 450 אסירים, רבים מהם אסירי עולם. בין האסירים שישוחררו, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, יהיה גם סאלח חמורי, שתכנן לרצוח את הרב עובדיה יוסף

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אוטובוס האסירים יוצא מכלא מגידו
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  גלעד שליט. השלב השני בעסקה יוצא לדרך
  צילום: טל גורן ותמר פרוס
  מומלצים