שתף קטע נבחר

ברקע האיום האיראני: מפקדת העומק שבה לחיים

המפקדה שפעלה בתחילת שנות ה-80 תחת פיקוד הדרום ובשנים האחרונות התקיימה במתכונת מצומצמת, תוקם מחדש ותהיה אחראית על פעילות צה"ל "בעומק האסטרטגי של שטח האויב". הכירו את אלוף שי אביטל שיעמוד בראשה

החלטתו של הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, להקים מחדש את "מפקד העומק" שתהיה אחראית על פעילות צה"ל "בעומק האסטרטגי של שטח האויב", מחזירה למעשה לחיים את המפקדה שהייתה קיימת בין השנים 1982-1986. אז עמד בראשה, במסגרת פיקוד הדרום, דורון רובין. כעת ימונה לעומד בראשה אלוף שי אביטל.

 

החלטת גנץ להקים את המפקדה, שהוכרזה הערב (יום ה'), באה כשברקע הדיבורים ההולכים וגוברים בחודשיים האחרונים על האפשרות של תקיפה באיראן, בשל תוכנית הגרעין שטהרן מסרבת לזנוח. הרמטכ"ל גנץ החליט על הקמת המפקדה באישור שר הביטחון, אהוד ברק, וראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

מפקדת העומק תהיה אמונה על הפעלת המבצעים המיוחדים והאסטרטגיים של צה"ל בעומק שטח האויב. היא תהיה כפופה ישירות לרמטכ"ל, ותהווה מפקדה בין-זרועית "שתפעיל כוחות שלא בגבולות הרגילים, אלא לקווים ארוכים יותר".

 

דצמבר 2001: גנץ מחליף את אלוף אביטל כמפקד הגיס הצפוני (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
דצמבר 2001: גנץ מחליף את אלוף אביטל כמפקד הגיס הצפוני(צילום: אפי שריר)

 

בשנים האחרונות פעלה מפקדה דומה למפקדת העומק המתוכננת, אך פעילותה הייתה מצומצמת יותר מזו של המפקדה שתקום כעת. בראשה עמד עד כה קצין בדרגת תא"ל, גיל תמיר. במפקדת עומק החדשה יהיו מאה קצינים ואנשי מטה, והיא תוביל מבצעים מורכבים.

 

המפקדה הוקמה בתום עבודת מטה שהובילו האלופים אביב כוכבי (ראש אמ"ן) ועידו נחושתן (מפקד חיל האוויר), עבודה שהשלים אלוף פיקוד הצפון לשעבר, גדי אייזנקוט. במסגרת עבודת המטה להקמת המפקדה, שמהווה פונקציה חדשה במטכ"ל, נבחנו כל השינויים האסטרטגיים האזוריים. טרם נקבע אם אלוף אביטל יכהן בתפקידו החדש כאלוף במילואים או כאלוף במילואים בתנאי קבע.

 

אלוף אביטל: המטכ"ליסט שהיה לשריונר

אלוף שי אביטל נולד בשנת 1952 במושב ארבל. הוא גדל והתחנך במושב להורים מוותיקי הגליל התחתון. הוא בוגר בית הספר החקלאי "כדורי", והתגייס לסיירת מטכ"ל ב-1970. אביטל עשה את כל תפקידי הפיקוד בסיירת מטכ"ל: לוחם, מפקד צוות, מפקד פלוגה, סגן מפקד יחידה, ועד תפקיד מפקד יחידה בין השנים 1982-1984. במסגרת זו נלחם כמפקד צוות בחזית הסורית והמצרית במלחמת יום הכיפורים.

 

אלוף אביטל השתתף בלחימה באירועי מחבלים: בית שאן, משגב עם, חטיפת הקצינים הסוריים, מטולה, פיקוד על קו 300 ומבצעים נוספים.

 

כמפקד היחידה פיקד עליה במבצע שלום הגליל. לאחר סיום תפקידו ביחידה הוא עבר הסבה לשריון. הוא עבר מסלול מפקד

גדוד ברמת הגולן, מפקד חטיבת מילואים וסדיר באוגדת טנקים בבקעת הירדן, מפקד חטיבה באינתיפאדה בגזרת טול כרם (במהלך האינתיפאדה יזם ופיקד במבצעים המיוחדים), סגן מפקד עוצבת "געש", מפקד עוצבת "האש", מפקד עוצבת "געש". לאחר מכן שירת כראש המטה בפיקוד הצפון ומפקד הגיס הצפוני.

 

אלוף אביטל השלים לימודי תואר ראשון בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בשנת 1981, ומתמחה בקרקע, מים וכלכלה חקלאית למנהל. הוא סיים לימודי פיקוד ומטה במארינס, ויש לו תואר שני במנהל ציבורי באוניברסיטת הרווארד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
חוזר לשירות. אלוף שי אביטל
צילום: אפי שריר
מומלצים