שתף קטע נבחר

החברים הטובים נהרגו בהתרסקות: "לא ייאמן"

אל"מ במיל' שמשון רוזן, שנהרג בהתרסקות המטוס במודיעין, נהג לטוס עם חבריו מדי שבוע מאז שחרורו מחיל האוויר. בשנים האחרונות עבד בהיי-טק ונלחם בהקמת תחנת הכוח בבאר טוביה. "נקיים את צוואתו ונמשיך להיאבק". חברו אלחנן שמואלי, שהטיס את המטוס, שוחח עם אשתו ונופף לה לשלום רגע לפני האסון

מכריו של שמשון רוזן, שנספה בהתרסקות המטוס הקל במודיעין, התקשו לדבר בלשון עבר על טייס הקרב שהשתתף במלחמת יום כיפור, הפך לאיש הייטק והוביל בשנים האחרונות את המאבק בהקמת תחנת כוח סמוך לביתו בתימורים. "חבל, כואב לנו מאוד", אמר חברו גדי.

 

הטייס שוחח עם אשתו שניות לפני ההתרסקות  

 

רוזן, בן 60, וחברו אלחנן שמואלי, בן 55 ממודיעין, נהרגו בצהריים לאחר שהמטוס הקל שאותו הטיס שמואלי פגע בכלי רכב והתרסק במהלך ניסיון לבצע נחיתת חירום ברחוב מנחם בגין במודיעין. הוא ככל הנראה, בעיה טכנית במטוס הובילה לניסיון להנחית את המטוס.

 

רוזן הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים, הצעיר ביניהם בן 24. חגי רוזן, אחיו הצעיר של ההרוג, סיפר כי שמשון התגייס לחיל האוויר בשנת 1969, היה טייס במשך יותר מ-30 שנה והגיע לדרגת אלוף-משנה. "הוא הטיס בהתחלה פנטום ואחר-כך F-15. הטיסה הייתה בעורקיו", סיפר. הוא גם השתתף במטס מעל מחנה הריכוז אושוויץ בפולין.

 

צלילות באיי סיישל 

לדברי האח הצעיר, "לפני מספר שנים חיל האוויר שחררו את ה'זקנים' מהמטוסים ומאז הם היו קבוצה של חברים שבכל הזדמנות שהייתה טסו. לפחות פעם בשבוע, זה היה לכיף". לדבריו, אחיו הבכור "נהנה מהחיים בכל רגע שיכל. יש הרבה מה לזכור ממנו. אני עוד לא מעכל שאני צריך לדבר עליו בזמן עבר".

 

חבריו של רוזן סיפרו כי הוא אהב כלבים, ונהג לצלם ולצלול. "הוא היה הרפתקן, טייל בכל העולם", סיפר החבר גדי, "רק לפני חודש חזר מצלילות באיי סיישל עם הבנים שלו, עם כרישים ובלי כרישים. איש שעזר לכולם, ובשנים האחרונות היה איש הייטק, יזם". לדבריו, שמשון היה דמות מוכרת בבאר טוביה, מכיוון שהוביל את המאבק נגד הקמת תחנת הכוח באזור התעשייה של המועצה האזורית.

 

"שמשון לא רק נלחם בשטח, אלא גם פנה לחברי כנסת ולחברי הוועדות בנושא", סיפר ראש מועצת באר טוביה, דרור שור. "הוא השתתף יחד איתי בוועדות השונות בכנסת, ארגנו הפגנות, יצאנו נגד שיכון ובינוי ושרי אריסון, וחשבנו באיזשהו שלב שזה כבר מאחורינו. אבל המאבק לא נגמר וחידשנו אותו".

 

לדברי ראש המועצה, "שמשון היה בן אדם עם נוכחות מאוד חזקה. אי אפשר היה להתעלם ממנו. הוא היה בחור עם עקרונות, שגם עשה הרבה בעברו. הוא היה מלח הארץ. הוא היה נחוש מאוד ולא ויתר אף פעם". שור סיפר כי לא האמין כששמע ממפקד תחנת המשטרה על האסון: "אמרתי לו 'תבדוק שלוש פעמים אם באמת מדובר בשמשון', מכיוון שזה לא יכול להיות, כי שמשון היה מאוד שקול ורציני ומקצוען. נראה שלא הוא זה שהטיס את המטוס, אבל זה לא מנחם. הם היו שני חברים מאוד טובים. גם הבחור השני היה טייס".

 

שמשון רוזן עם הכלבים. "אי אפשר היה להתעלם ממנו" ()
שמשון רוזן עם הכלבים. "אי אפשר היה להתעלם ממנו"

 

אדוה דרור, שנאבקה לצדו של רוזן בהקמת תחנת הכוח, אמרה כי "אי אפשר לתאר את מה שהבן אדם הזה עשה בשביל המאבק. הוא החזיק את השלהבת הזאת זוהרת כל כך הרבה שנים ולא ויתר, ברוגע, בנחת. כל דבר הוא ידע. הוא פרפקציוניסט שלמד כל דבר עד לחלק הכי קטן. הוא היה מחויב בצורה מוחלטת להכל".

 

"טוב לב ורצון לעזור"

"אני לא מאמינה שאני אבוא לבית ואדפוק על הדלת והוא לא יפתח לי את הדלת

בחיוך שלו והבדיחות שלו", הוסיפה דרור, "זה פשוט לא ייאמן. הוא עשה הכל מתוך טוב לב ורצון לעזור. מה שבטוח, אנחנו נקיים את הצוואה שלו ונמשיך להיאבק עד שננצח במאבק. אנחנו לא ניתן לזה, לצוואה שלו ולמה שהוא הקדיש את החיים שלו בשנים האחרונות ללכת כך".

 

בהתרסקות המטוס נהרג, כאמור, גם אלחנן שמואלי, שהותיר אחריו אשה וארבעה ילדים. "הוא טס שש שנים", סיפר חברו איתי אמיר, "זה היה ההובי שלו. הוא עשה סיבוב בשכונה החדשה עם המטוס, עשה שלום למשפחה. לאחר מכן הם נכנסו פנימה ואז שמעו בום. היה לו חבר שהיה אמור לטוס איתו אבל הרגיש לא טוב". מקורבי המשפחה סיפרו כי שניות לפני ההתרסקות הוא שוחח בטלפון הסלולרי עם אשתו ונופף לה לשלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטוס שהתרסק
צילום: אוהד צויגנברג
שמשון רוזן. "נוכחות חזקה"
צילום: צפריר אביוב
"עוד לא מעכל". האח הצעיר חגי
צילום: רועי עידן
בית משפחת רוזן בתימורים
צילום: רועי עידן
אלחנן שמואלי. הטיס את המטוס
צילום רפרודוקציה: אוהד צויגנברג
מומלצים