שתף קטע נבחר

גולשי ynet ישפיעו: מה תהיה הסיומת של ישראל בעברית?

ynet ואיגוד האינטרנט הישראלי גאים להציג: סקר הסיומות של מדינת ישראל בעברית. איזו כתובת בעברית תחליף את .co.il? אתם מחליטים

.ישראל? .יל? .עברית? מה נקליד במקום .co.il? קוראי ynet עומדים להחליט בסקר דו-שלבי, שהחלק הראשון שלו עומד כאן לפניכם.

 

לפני כמעט שנה - ב-26 לדצמבר 2010 - הכריז איגוד האינטרנט על פתיחת הרישום לשמות מתחם בעברית. כבר שנה שישראלים יכולים לרשום לעצמם כתובות בעברית. עם זאת, עד כה הסיומות נשארו באנגלית צחה. כעת תחליטו אתם - קוראי ynet - על הסיומות בעברית של ישראל.

 

הסקר שלפניכם הוא חלק מתהליך כלל-עולמי שבו מתאפשרת יצירת שמות מתחם בשפות לאומיות (IDN – Internationalized Domain Names) שהוא מאמץ להנגיש את האינטרנט לאוכלוסיות נוספות על ידי הסרת מחסום השפה ברשת. מאז פתיחת המרחב נרשמו יותר מ-30 אלף שמות כאלה בעברית. פרטים נוספים תוכלו לקרוא באתר האינטרנט של איגוד האינטרנט הישראלי.

 

בין המדינות שכבר רושמות שמות מתחם בשפתן שלהן ניתן למצוא את מצרים, שהייתה הראשונה להשלים את התהליך ולהעלות לאוויר שם מתחם שאינו מכיל תווים לטיניים: وزارة-الأتصالات.مصر, וכן רוסיה, ערב הסעודית, סינגפור, סרביה, הודו, אוקראינה, ירדן, סין ועוד, כמו גם הרשות הפלסתינית

 

נקודה קום?

שמות מתחם הם כתובות לרכישה במתחם האינטרנטי; הן משמשות ככתובות לאתרי ווב (למשל, www.ynet.co.il) או לכתובות דואר אלקטרוני (למשל, editor@ynet.co.il). זוהי כתובת ווב מלאה:

 

http://www.ynet.co.il

 

לכתובת יש כמה חלקים: הקידומת http:// והתחילית www החלו להשמט מכתובות הווב כבר בסוף שנות התשעים, והיום מקובל יותר שלא לראות אותם בפרסומים; לאחר מכאן שם האתר עצמו - במקרה שלנו, ynet - ולאחריו הסיומת - .co.il - שהיא ענייננו הפעם.

 

הסיומת מורכבת משני חלקים: החלק האחרון - il - הוא קוד המדינה שלנו. החלק שלפניו - במקרה של ynet, החלק הוא .co - מציין את העובדה שמדובר באתר מסחרי. יש עוד סיומות לכתובת של ארגונים, ספקי אינטרנט, בתי ספר, אוניברסיטאות, צבא וממשלה.

  

 

איך עובד הסקר?

בחלק הראשון, כלומר, בעמוד זה ממש, תוכלו להציע לאיגוד האינטרנט תרגומים לסיומת המדינה .il ולסיומות הכללית co.il, net.il, org.il, ac.il, k12.il, idf.il ו-gov.il. אפשר להציע מספר תרגומים לכל סיומת או להציע תרגומים רק לסיומות מסויימות. אפשר לשלוח את הטופס מספר רב של פעמים. (לפרטים מלאה, עיינו בתקנון). ההצעות הטובות ביותר יפורסמו ב-ynet ובעמודי הפייסבוק שלנו. החלק הראשון יסתיים ב-21/12.

 

בחלק השני תוכלו להצביע, פעם אחת בלבד, למתמודדים הסופיים לכל קטגוריה. ההצבעה תתבצע גם היא ב-ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים