שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היום תושלם עסקת שליט: 550 אסירים ישוחררו
  בית המשפט העליון דחה את העתירה לעיכוב השלב השני של העסקה, והיום יחון הנשיא חלק מהאסירים. 40 מהם יישלחו לעזה, הרוב ישוחררו לגדה

  חודשיים אחר שובו של גלעד שליט הביתה, תושלם היום (א') העסקה שהביאה לשחרורו. 550 אסירים ביטחוניים ישוחררו במסגרת השלב השני של העסקה, בתום 48 השעות שהוקצבו לבחינת התנגדויות לרשימת המשוחררים. שלשום דחה בית המשפט העליון את העתירה שהגישו ארגון "שורת הדין" ושתי משפחות שכולות בבקשה לעכב את העסקה, והסיר את המכשול האחרון למימושה. אם לא יהיו עיכובים, שחרור כל האסירים אמור להסתיים לקראת השעה 22:00.

   

  השלב השני יוצא לדרך - הכותרות האחרונות:

  בג"ץ דחה את העתירה נגד שלב ב' בעסקת שליט

  שלב ב' בעסקת שליט: מיהם 550 המשוחררים?

  עסקת שליט, חלק ב': מחווה מישראל לאבו מאזן?

  לעיון ברשימת המשוחררים - לחץ כאן

   

  נשיא המדינה, שמעון פרס, צפוי לחתום היום על בקשות חנינה ל-43 אסירים ביטחוניים האמורים להשתחרר במסגרת השלב השני. כבר בשעה 19:00 יועברו 41 אסירים מכלא איילון למעבר בכרם שלום בדרכם לעזה. שני עצורים נוספים יועברו למעבר אלנבי ואסיר ואסירה יועברו למחסום עטרות. 501 האסירים הנותרים יועברו בשעה 22:00 מכלא עופר למחסום ביתוניא הסמוך. גורמים ישראלים הדגישו כי אף אחד מהאסירים שישוחררו בשלב זה של עסקת שליט אינו איש חמאס, וכי לאף אחד מהם אין דם עם על הידיים.

   

  אוטובוס אסירים בדרכו לכלא עופר ביום חמישי. ישוחררו לגדה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  אוטובוס אסירים בדרכו לכלא עופר ביום חמישי. ישוחררו לגדה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  העותרים נגד העסקה האשימו את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכך שלא הביא לאישור הממשלה קריטריונים ברורים לבחירת האסירים שאמורים להשתחרר, ואינו מאפשר "לקיים הליך מעמיק ויסודי של מספר שבועות, כפי שראוי שיהיה". עם זאת, נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש והשופטים אשר גרוניס ואליקים רובינשטיין בסבירו ההכרעה בעניין ניתנה כבר לפני כחודשיים, עם דחיית העתירות נגד השלב הראשון בעסקת שליט, וכי על הממשלה לעמוד בהתחייבות שנתנה במסגרת ההסכם עם חמאס.

   

  550 המיועדים לשחרור קיבלו ביום חמישי את ההודעה הרשמית על כך. מרבית האסירים שהו בכלא על עבירות של השלכת בקבוקי תבערה, יידוי אבנים וירי לעבר אנשים, וכ-400 מהם כבר ריצו שני שלישים ממאסרם. כפי שפורסם ב-ynet לראשונה, בין המשוחררים יהיה גם סאלח חמורי, שתכנן לרצוח את הרב עובדיה יוסף.

   

  אסירים ששוחררו בשלב א'. הפעם בלי דם על הידיים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אסירים ששוחררו בשלב א'. הפעם בלי דם על הידיים(צילום: רויטרס)

   

  עוד מופיעים ברשימה טלטל נעסאן, שהיה בכיר ב"כוח 17" ברמאללה, והודה ב-2001 בהשתתפות בפיגועי ירי ובתכנון הנחת מטענים באזור רמאללה; דרויש דהדאר, פעיל תנזים שהיה מעורב בפיגוע ההתאבדות ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים, בו נרצחו שלושה ישראלים בשנת 2002; ונמר ג'אבר פהמי בדר, שנעצר
  ב-2007 בעקבות כוונתו לבצע פיגוע התאבדות בישראל, ככל הנראה בבית כנסת, כנקמה על פעולות ישראל בהר הבית.

   

  בעסקה ישוחררו גם כמה אסירות, ביניהן: מנאד'ל נג'אג'רה קאסם עבד אל חלים (יידוי אבנים והפרה של הסדר הציבורי), חמזה עצפור מוחמד גבר (יידוי אבנים), אסלאם טואפשה סאמי מוסא (יידוי אבנים), עלאא תואבתה אחמד עפיף (זריקת פצצה או מבעיר), מונא דאר חוסין חוסין עווד (מגע עם ארגון עוין) בושרא טויל גמאל מוחמד (מגע עם ארגון עוין), פדאא אבו סנינה עאטף עבד אלסלאם (ניסיון רצח, נשיאה וייצור של סכינים ופגיונות), הניה נאצר מוניר עלי (ניסיון לרצח, נשיאת סכינים ופגיונות), ראניה הלסה מחמוד מחמוד (עבירות בטחון, קשר לביצוע פשע ושוחד).

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אסירים מועברים מכלא מגידו
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  סלאח חמורי, שישתחרר בשלב השני
  מומלצים