שתף קטע נבחר

המפגין התוניסאי שהצית את המחאה הונצח בפסל

רבבות השתתפו בחגיגות בעיירה בה החלה ההתקוממות אשתקד. "הסבתם גאווה לכולנו", בירך הנשיא, אך התושבים מתחו ביקורת: כבוד זה מצוין, אבל איפה השיפור הכלכלי?

עשרות אלפי בני אדם התכנסו אתמול (שבת) בתוניסיה וציינו את יום השנה הראשון להתקוממות שסחפה עמה את יתר מדינות ערב. בטקס, שנערך בעיירה סידי בוזיד בה פרצה המחאה, חלקו כבוד מיוחד גם לאיש שעורר במו ידיו את "האביב הערבי", בכך שהצית את עצמו מול בניין המושל המקומי.

 

תוניסיה משתקמת - הכותרות ב-ynet:

תוניסיה: בוטל הצו לזימון סוהא ערפאת לחקירה

תוניסיה: מפלגה איסלאמיסטית הכריזה על ניצחון

פרשנות: פתאום קם עם ומחליט שנמאס לו

 

נשיא תוניסיה הטרי, מונצף מרזוקי, הסיר את הלוט מעל פסלו של הירקן מוחמד בועזיזי, שהוצב במרכז העיירה, ואמר: "תודה למקום הזה, שהודח לשוליים במשך מאות שנים, על שהסב גאווה לעם התוניסאי כולו. אנו מתחייבים להשיב לו את שמחת החיים".

 

חוגגים את תוצאות הבחירות. "אם לא יהיה שיפור, שוב תקום מחאה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חוגגים את תוצאות הבחירות. "אם לא יהיה שיפור, שוב תקום מחאה"(צילום: EPA)

 

בקהל, שהתאסף מכל רחבי המדינה, הניפו תמונותיו של בועזיזי ושל הרוגים נוספים במאבק לסיום שלטונו בן 23 השנים של הנשיא המודח, זין אל-עבאדין בן עלי. קרוביו של הירקן סיפרו כיצד נאבק לכלכל שמונה נפשות ממשכורתו הזעומה, וציינו כי הקש ששבר את גב הגמל היה כשנדרש לשלם שוחד לשלושה פקידים ממשלתיים. הוא סירב, והם החרימו את סחורתו והיכו אותו. בועזיזי ביקש אז להיפגש עם המושל, וכשנדחה – רוקן על עצמו פחית דלק והדליק גפרור.

 

הוא הובהל לבית החולים עם כוויות קשות ב-90% מגופו ומת ב-5 בינואר, אולם התושבים המקומיים נזכרים במותו בשמחה גדולה. "זהו יום של אושר. סידי בוזיד סבלה תקופה ארוכה מהזנחה ועכשיו הפכה לבירת העולם", אמר עימאד, אחד הנוכחים בעצרת. "ב-17 בדצמבר אשתקד העולם הערבי פתח דף חדש בקורות ההיסטוריה, זוהי באמת סיבה לגאווה".

 

"רק משרות ישקמו את הכבוד שלנו"

עם זאת, לצד החגיגות, עלתה גם הביקורת על הממשלה החדשה, שלא עושה מספיק כדי לשפר את מצבם הכלכלי של אזרחיה. "בני הצית את עצמו כדי להעניק חירות לתוניסיה ולעולם הערבי", אמרה אמו של בועזיזי, מנוביה, שהאיצה בבכירים לתרגם את מחאת העם לעלייה באיכות החיים.

 

לדבריה, על בכירי הממשלה "להקדיש תשומת לב לאזורים העניים ולספק מקומות עבודה במיוחד לצעירים". דרישות דומות הביעו בשבועות האחרונים מפגינים במספר ערים בתוניסיה שהתפרעו, הציתו מבני ציבור והתעמתו עם כוחות הביטחון. גם הם קראו לממשלה לזרז את תהליכי ההבראה.

 

"לכבד את סידי בוזיד זה מצוין, אבל אנחנו צריכים לעבוד", הסבירה נבילה עבידי, בוגרת אוניברסיטה שלא מצליחה למצוא עבודה. "רק משרות יוכלו לשקם את הכבוד שלנו. אנשים כאן זקוקים ללחם, לא לכלי נגינה כדי לבדר את עצמם".

 

"הממשלה החדשה חייבת להבין היטב את המסר ולטפל בנו ולשפר את תנאי חיינו", הוסיף מנצור, תושב העיירה אף הוא, "אחרת המחאה תתעורר שנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת תמיכה בממשל. כבר יש ביקורת
צילום: EPA
מומלצים