שתף קטע נבחר

אישום חושף את הסוואת השוחד לצבי בר

יזם נדל"ן נתן לראש העיר רמת גן כמעט מיליון שקל כדי שיקדם הליכים, בהסוואה של הלוואה לבר ולאשתו - שהחזיר בעצמו

כתב אישום שהוגש בסוף השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב, חושף חלק ממסכת מתן השוחד לראש העיר רמת גן צבי בר. הנאשם, יזם הנדל"ן עמנואל ארביב, העביר לפי הנטען לבר כמעט מיליון שקל כדי שיתערב לטובתו בהליכי אישורי בנייה.

 

הכותרות האחרונות על ראש העיר רמת גן

 

עוד בערוץ החדשות

 

בר עצמו עדיין מחכה להחלטה הסופית של הפרקליטות, שהודיעה עוד באפריל כי תאשים אותו בכפוף לשימוע בעבירות של לקיחת שוחד וכן בגין שורה ארוכה של עבירות הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, זיוף, שיבוש מהלכי משפט ועבירות מס הכנסה בשנים 2003-2008. על פי הנטען, סך השוחד שלקח בר נאמד ביותר משני מיליון שקל.

 

האישום נגד ארביב, הראשון בפרשה, מתמקד בפרויקט הנדל"ן "בית ליר אור" ברמת גן, שבו היה בעל אינטרסים באמצעות אחזקותיו בחברת בלנטפורט. ארביב, אזרח איטלקי המתגורר בלונדון, נתן לפי המתואר בין אפריל 2006 לנובמבר 2006 לצבי בר שוחד בסך 977,743 שקל "בעד פעולות הקשורות בתפקידו, ובעד קידום האינטרסים הכלכליים של הנאשם בפרויקט ליר אור".

 

הפגנת תושבים נגד צבי בר (צילום: דודו אזולאי ) (צילום: דודו אזולאי )
הפגנת תושבים נגד צבי בר(צילום: דודו אזולאי )

 

עוד עולה מהאישום כי על מנת להסוות את כספי השוחד לראש העיר, ארביב פעל לכך שבר ורעייתו יקבלו הלוואה על סך 225,000 ליש"ט מחברה בלונדון, "הלוואה אשר הוחזרה בחלקה על ידי הנאשם".

 

עו"ד נבות תל-צור המייצג את בר, מסר בתגובה, כי "כתב האישום נגד עמנואל ארביב הוגש מתוך לחץ רק משום שהערבויות של ארביב עמדו לפקוע. בשל פקיעת הערבויות, נאלצה הפרקליטות להגיש את כתב האישום על אף שלא חפצה בכך, שכן הליכי השימוע טרם נסתיימו וטרם נבחנו במלואן הטענות שהועלו בהליכים אלה. לא רק שלא הוגש נגד צבי בר כתב אישום כלשהו, אלא שהוא מופיע כעד תביעה בכתב האישום של ארביב. לפיכך אין להסיק מהגשת כתב אישום זה מסקנה כלשהי לגבי צבי בר, שההחלטה בעניינו טרם התקבלה".

 

בר, ראש העיר רמת גן עוד משנת 1989, עמד בראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, חבר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ועוד. על-פי כתב האישום, מכאן גם יכולת השפעתו באופן ישיר ובאופן עקיף על קידום האינטרסים הכלכליים של ארביב בפרויקט.

 

לאחר שהתקבלו כספי ההלוואה בחשבונם של בר ורעייתו בבנק אוצר החייל, המשיך הנאשם לעמוד בעבור בר בקשר שוטף עם נציגי החברה המלווה בנוגע להלוואה.

 במקביל, בר קידם את מכירת בית ליר אור לחברת בלנטפורט "באופן שהיטיב עמם מבחינה כלכלית בצורה משמעותית" וכן פעל לקידום אישור חריגות בנייה במתחם.

 

בר, בינתיים, ממשיך לשמש כראש העיר. מהעירייה נמסר אחרי ההודעה על האישום הצפוי כי הוא אינו מתכוון להתפטר: "ידיו של צבי בר נקיות, והוא לא יירתע מלהמשיך בשליחותו למען העיר רמת גן ותושביה, חרף הצורך להתמודד עם האשמות השווא המוטחות בו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים