שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פיתוח ישראלי: מאתר דימום מוחי - ללא קרינה

  ה-FDA אישר את שיווקו של מכשיר ידני המאתר חשד לדימום מוחי. המכשיר, בפיתוח ישראלי, אינו פולט קרינה וצפוי לחסוך צילומי CT מיותרים. בקרוב, מבטיח הממציא בשיחה עם ynet, ישווק המכשיר גם בישראל

  פיתוח ישראלי חדשני מונע קרינה מיותרת: מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את שיווקו של מכשיר המאתר דימומים מוחיים מסכני חיים ללא קרינה. המכשיר יחסוך את הצורך בבדיקות CT מיותרות וימנע חשיפה לקרינה העצומה אותה פולטים הסורקים.

   

  עוד בטכנומדיק:

  כמו בן אדם - רובוט התנסות לרופאי שיניים

  חדש בארץ: "מכונת הנשמה" בתוך הגוף של החולה

  חוששים שלקיתם בלבכם? תבדקו באייפון

   

  דימומים תוך מוחיים מתרחשים כאשר כלי דם נקרע במוח או בין המוח לגולגולת. עם התפשטות הדימום נלחצות רקמות המוח הרכות וכתוצאה מכך מופיעים כאבי ראש, הקאות, סחרחורת, ישנוניות, חולשה ופרכוסים, עד למצב של חוסר הכרה. דימום תוך מוחי הוא מצב מסכן חיים אם אינו מטופל מיידית. כיום הדרך היחידה לבוודא האם ישנו דימום תוך מוחי היא באמצעות מכשירי ה-CT, הפולטים כמויות גבוהות ביותר של קרינה. זו הסיבה שפעמים רבות עומדים הרופאים בפני דילמה, בעיקר כאשר מדובר בילדים וכאשר המצב לא חד משמעי.

   

  המכשיר החדש יפתור עבור הרופאים את הדילמה הלא פשוטה. את המכשיר פיתח ד"ר ברוך בן דור, מנכ"ל חברת אינפרא סקנר ארצות הברית. המכשיר, הקרוי Infrascanner 1000, משתמש באור אינפרא-אדום באורך גל המסוגל לחדור רקמות ועצמות. הדם שמתאסף עקב הדימום התוך מוחי סופג את האור באופן שונה משאר רקמות המוח. את המידע הוא מעביר באופן אלחוטי למחשב כף יד.

   

  באמצעות השוואת הצפיפות האופטית מיזורים שונים של הגולגולת יכול הרופא להשתמש במידע, יחד עם בדיקת החולה, כדי לדעת האם קיים סיכון גבוה לדימום תוך מוחי. במקרה שקיים סיכון שכזה הוא מעביר את הנפגע לבדיקת CT.

   

  ה-FDA סקר את המחקרים שבוצעו על המכשיר, שבו הושוו תוצאות של 383 מבוגרים שעברו סקירת CT מוח ועברו גם סריקה באמצעות ה-infrascanner. מהממצאים עלה כי רמת הדיוק של המכשיר מגיעה לכ-75% באבחון דימומים תוך מוחיים. מחקר נוסף, שנערך במוסקבה בקרב תינוקות, פעוטות וילדים, גילה רמת דיוק של קרוב ל-90% באיתור דימומים מוחיים.

   

  בשיחה עם ynet, מסר מפתח המכשיר ומנכ"ל אינפראסקנר בפילדלפיה, ד"ר ברוך בן דור, כי שיווקו יחל בקרוב גם בישראל. עלות המכשיר טרם נקבעה.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רמת דיוק של קרוב ל-90% באיתור דימומים מוחיים. Infrascanner
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים