שתף קטע נבחר

על מי את עובדת, טניה

הייתי שם כשאיימת לשיר וכשצילמת את נוסעי האוטובוס. למי בדיוק את מנסה למכור סיפורים על חברה אלימה ודוברת יידיש?

טניה רוזנבליט, לא תצליחי לגרור אותי לוויכוח אם עובדת קיומם של קווי מהדרין בריכוזים החרדיים נכונה או לא. את הוויכוח הזה ינהלו קובעי המדיניות בישראל לצד מנהיגי הציבור החרדי. אני שואל אותך שאלה פשוטה מאוד: ברגע ש-100 אחוז מבין נוסעי האוטובוס נמנים, מסיבה כזו או אחרת, על האוכלוסיה החרדית, אוכלוסיה שמסיבה זו או אחרת מקיימת את נוהל ההפרדה, מדוע בחרת לעורר פרובוקציות?

 

הייתי שם. עשרות הנוסעים שעלו על האוטובוס ישבו בשקט במהלך עשר הדקות הראשונות. בפנייה לאחד הרחובות, עלה אחד שמחה את מחאתו ושוחח עם הנהג. לאחר שאחד אחר סירב לנהל איתך דיאלוג מסיבותיו שלו, איימת עליו שתתחילי לשיר שירים "כדי שכולם יוכלו לשמוע". לאחר מכן שלפת מצלמה וצילמת את כולם: את היושבים באוטובוס, את שני המוחים, את עשרת האנשים שהתגודדו בחוץ, ביניהם אותי (גילוי נאות, אני גר בבניין הסמוך). סיפרת לציבור על "הפגנה ספונטנית קטנה של דוברי יידיש".

 

המהומה שהתחוללה לאחר שהמשטרה הוזעקה  (צילום: טניה רוזנבליט) (צילום: טניה רוזנבליט)
המהומה שהתחוללה לאחר שהמשטרה הוזעקה (צילום: טניה רוזנבליט)
 

עוד בערוץ הדעות :

הפסיקו להעלים עין מהבריונות הדתית / יוסי שיין

ואז בא שוטר וביקש שאעבור לספסל האחורי / טניה רוזנבליט

 

התביישתי. התביישתי שכך נראית תקשורת מגויסת. התביישתי שאת זו שמתיימרת לחנך אותי, את אשתי, את גיסותיי ואת גיסיי. שאת זו שאמורה להחליט בשביל מדינת ישראל שהפרדה בין מגורי נשים לגברים בצה"ל לגיטימית, אבל הפרדה באוטובוס החרדי - לא. שהפרדה בין שירותי גברים ונשים בקניון מלחה הירושלמי לגיטימית, אבל באוטובוס בבני ברק - לא. אגב, מה דעתך על עזרת הנשים הממוקמת בקומה העליונה בבתי הכנסת?

 

טניה, עם יד על הלב: אם קבוצה "שחורה ומפחידה דוברי יידיש" תיכנס הערב עם קפוטות ושטריימלים למועדון באזור שלך, לא תיגשי לבעל המועדון ותבקשי "לעשות סדר"? ואם לא את, האם לא יהיו שניים-שלושה מבין עשרות הבליינים שיעשו זאת? נכון, זה לא יקרה. אצלנו לא מקדשים אמצעים בשביל מטרות תקשורתיות, שנית, הם בכלל לא יוכנסו למועדון. הם פשוט יודרו. כפי שהם מודרים בענף התעסוקה, כפי שהם מודרים מהשירות הציבורי במדינת ישראל, כפי שהם מודרים מהתקשורת הישראלית על שלל סוגיה.

 

במדינה מתוקנת היו שואלים אותך על מי את עובדת. למי בדיוק את מנסה למכור סיפורי בדים על חברה אלימה ומפחידה דוברת יידיש באשדוד. פה כולנו יודעים את התשובה: האינטרס המשולב של אנשי תקשורת, שיודעים ש"חרדים" הם הקטגוריה הכי לוהטת, קבוצות דוגמת "ישראל חופשית", שמזיעות על גריפת הון פוליטי, וקומץ פוליטיקאים שמתחננים לזמן מסך עם עוד כותרת מחמיאה. כך נוצרו היום כותרות ראשיות.

 

אח שלי פנה אליי ביום שישי האחרון ואמר לי: "מאיר, אם אתה מדבר פעם עם מישהו מהתקשורת החילונית, תגיד להם שהם מזיקים לי פעם אחר פעם. למדתי לתואר הנדסאי אלקטרוניקה במשך שלוש שנים, ועדיין אין לי עבודה. אני מברר, עושה שיעורי בית בדבר משרות פנויות, הולך לראיונות עבודה, ואז, שעה לפני שמגיע למראיין, עולה אייטם נגד 'החרדים'. הם רואים אותי, עושים את הלינק, ואני נשאר בחוץ". אז תודה טניה. תודה.

 

מאיר ברגר, הכתב הפוליטי/פרלמנטרי של עיתון "המבשר"

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התביישתי. מאיר ברגר
טניה רוזנבליט. מי אשם במהומה?
צילום: טניה רוזנבליט
מומלצים