שתף קטע נבחר

מוכרחים להמשיך לנגן: יום טיול בכרמל המתחדש

השוק של דלית אל כרמל, פריחת הסתיו והעצים המתחדשים ברכס אצבע, הנוף עוצר הנשימה, וגם כמה צלילים וסודות מופלאים בעין הוד והסביבה. קבלו המלצה ליום עם ניחוחות כרמל

>>> פעילויות לחנוכה - כל ההצעות והטיולים בערוץ התיירות

 

פריחת חורף יפה של סתווניות סגלגלות, כרכומים לבנים, רקפות ונרקיסים, צובעת עכשיו את הכרמל בצבעים ובחיים חדשים. כן, הכרמל פורח ומתחדש, יש המון מה לראות ויש לנו רק שמונה ימים בחג הזה. בואו נצא לדרך ליום טיול בכרמל ובעין הוד.

 

הנוף בשיפולי הכרמל  (צילום: חנן ישכר) (צילום: חנן ישכר)
הנוף בשיפולי הכרמל (צילום: חנן ישכר)

 

שוק דלית אל כרמל

נטפס בכביש 672 היפה מואדי מילק (כביש 70) לדלית אל כרמל. נקודת הציון הראשונה מוכרת וחביבה - השוק הצבעוני ברחובה הראשי של דלית אל כרמל. חנויות הבזאר מציעות מגוון אקלקטי ודי נדוש של פריטי נוי שלא ידעתם שאתם ממש צריכים - שטיחים מסיני או גילופי עץ מתאילנד, דרבוקות, שש בש ונרגילות, סבונים של סבתא ג'מילה, מוביילים וכריות רקומות, צעצועים לילדים ורהיטי גינה. הכול בכול. אם תגיעו בימות החול תיהנו ממחירים זולים במיוחד.

 

בנוסף לאלה יש כאן כמה קונדיטוריות מזרחיות לא רעות בכלל, הגדולה שבהן ממתקי עבד אלהאדי, ממוקמת בכניסה לשוק לבאים מכביש ואדי מילק. הרוב עוצרים בשביל הכנאפה, אבל המצטיינות האמיתיות הן דווקא עוגיות המעמול, שטעמן משתבח כשלצדן מתלווה כוס תה חזק ומתוק. על הקפה ההפוך כדאי לוותר. בשוק אפשר להצטייד גם בפיתות דרוזיות, בלבנה, בזעתר ובזיתים – שילוב נהדר לפיקניק קטן שנעשה בהמשך.

שוק דלית אל כרמל – ברחוב הראשי

שעות פתיחה: א' - שבת 18:00-9:00

 

פנינו מועדות מערבה לכיוון צומת בית אורן. אנחנו נוסעים על כביש 721. חוצים את צומת דמון וחולפים על פני אנדרטה לזכר הנספים באסון הכרמל. האנדרטה עדיין בבנייה, אבל מי שמעוניין כבר יכול לעצור לרגע את המכונית, לצאת, להביט סביב. הצמחייה הירוקה והצפופה שעטפה את ההר מכל עבריו איננה. במקומה עומדים גדמי עצים, מפויחים וחשופים. פה ושם אפשר לראות ניצנים של התחדשות.


האנדרטה בכרמל (צילום: אלעד גרשגורן)

 

אנחנו חוזרים למכונית וממשיכים בנסיעה עד לחניון פתחת נחל אורן, שנמצא קצת לפני הצומת עם כביש 4. כאן אפשר להוציא את הפיתות והלבנה שקניתם קודם, לשבת תחת עץ זית זקן וליהנות מפיקניק קטן. זהו מקום עצירה מצוין לפיקניק גם אם אתם רק עוברים באזור.

 

טיול ברכס אצבע

כאן גם מתחיל מסלול טיול מעגלי נפלא וקצר שיש בו מכל טוב הכרמל, עונה על כל הציפיות ומתאים לכל גיל ולכל מצב רוח. יש בו עלייה לא קשה מדי, נוף מרשים של מפרץ חיפה, הים והקריות, חורש טבעי רוחש פעילות וריח נפלא של אדמה טרייה אחרי גשם.

 

קטע קצר עובר באזור שנפגע בשריפה ובו אפשר לראות את התחדשות החי והצומח אך גם את עבודת השיקום הרבה שיש עוד ליער לעשות. אותות השריפה ניכרים היטב במדרון שמעבר לכביש, והמפגש בין צלע ההר שלא נפגע למדרון השרוף צובט בלב. פריחת חורף יפה של סתווניות סגלגלות, כרכומים לבנים, רקפות ונרקיסים, צובעת עכשיו את הכרמל בצבעים ובחיים חדשים.

 


מסלול הטיול ברכס אצבע

 

את המסלול מתחילים בפינה הדרום-מזרחית של החניון (1) , הולכים בדרך מסומנת שחור ועוברים בשער ברזל. כעבור 100 מטר תראו מתקן לשאיבת מים. ממשיכים בשביל המסומן בשחור. לפניכם עליה של כ-700 מטרים בחורש ים תיכוני סבוך. העלייה תלולה ואורכת כחצי שעה לבעלי כושר גופני סביר.

 

הגענו לראש ההר (2). כעת אנו ממשיכים עם השביל השחור שמתאחד עם שביל ישראל (סימון לבן-כחול-כתום) ועוברים בחורשה טבעית של אורני ירושלים. כאן תוכלו לראות את סימני השריפה. העצים מפויחים ועירומים. הגזעים המוטלים על הקרקע מתגלים גם כגן משחקים נפלא וילדים ישמחו לטפס עליהם. בהמשך ייקח אתכם השביל לתצפית פנוראמית נפלאה ויוצאת דופן, ששווה בהחלט את כל המאמץ שהשקעתם בטיפוס (3).


פריחת החורף צובעת את ההר (צילום:קרן סמואל דלח)

 

אנחנו ממשיכים עם השביל ימינה (4) ומתחילים לרדת לכיוון המערה. שימו לב לדרך. הירידה תלולה למדי וה"קרקע" היא משטחי סלע משוננים. נדרשת זהירות ואחריות. כדאי להיעזר בידיים, להתיישב ולרדת לאט. סימון השבילים השחור נעלם לפעמים מן העין ויש לחפשו.

 

הירידה מסתיימת בעץ חרוב גדול שלא תוכלו לפספס, ושניצב בפתח המערה המפורסמת (5). ארכיאולוגים מצאו כאן כלי אבן וחלקי עצמות שגילם כעשרת אלפים שנה, ימי האדם הקדמון. המערה לא מאוד גדולה וחלקה סגור בשל תנומת החורף של העטלפים, אבל כדאי להצטייד בפנס ולהיכנס. מהמערה יורדים במדרגות בטון ומגיעים חזרה לחניון (6)

 

סימני השריפה ניכרים ביער המתחדש  (צילום: קרן סמואל דלח) (צילום: קרן סמואל דלח)
סימני השריפה ניכרים ביער המתחדש (צילום: קרן סמואל דלח)

 

קחו בחשבון שלא חייבים לעשות את כל המסלול, ומי שמעוניין לקצר יכול לעשות את המסלול הפוך, להגיע עד המערה ולחזור חזרה לחניון.

 

עוד פרטים על המסלול ברכס אצבע תוכלו למצוא כאן

 

התחנה הבאה: עין הוד 

אנחנו נפרדים מהכרמל ומכביש 721, חולפים על פני כלא שש ופונים בכביש 4 דרומה (שמאלה) לכיוון עין הוד. היעד הבא שלנו הוא מוזיאון קטן שאסור לכם לוותר עליו - מוזיאון ניסכו למוסיקה מכאנית. המוזיאון נמצא ממש בכניסה לעין הוד ושלט קטן בצד הכביש המוביל ליישוב מורה עליו.

 

חלקנו זוכרים איך עמדנו כילדים, מהופנטים מבובת הבלרינה שהסתובבה על צירה לצלילי מנגינה נוגה בתוך קופסת תכשיטים. זה בדיוק מה שיקרה לכם מול תיבות הנגינה של ניסן כהן. ניסכו, כפי שהוא מכנה עצמו, אוסף אליו תיבות נגינה שנשכחו מאחור משווקי פשפשים בעולם, מרפא אותן ומפיח בהן חיים באהבה רבה כל כך שפשוט אי אפשר שלא להתאהב בו ובמוזיאון.

 

מפיח חיים בכלים התיקים. ניסכו  (צילום: קרן סמואל דלח  ) (צילום: קרן סמואל דלח  )
מפיח חיים בכלים התיקים. ניסכו (צילום: קרן סמואל דלח )

 

תיבות הנגינה שלו מצטופפות בחלל קטן ולא מאוד נאה, מוגנות מפגיעת שיני הזמן, במעין שמורה מגודרת לדברים שנשכחו מן הלב. והן באמת מקסימות, כולן. האוסף מכיל מאות פריטים בהם אורגן איטלקי שמפעילים ביד בעזרת מנואלה, פסנתר שמנגן ללא מגע יד אדם, גרמופונים בעלי אפרכסת משונה ותיבות נגינה נפלאות רבות כל כך, שסיור שאורכו כשעה לא מספיק לעבור ברובן.

 

רק בעיה אחת קטנה יש לניסן כהן החביב ולאוסף שלו, והיא שכולם חושבים שהשריפה האיומה ההיא פגעה גם במוזיאון. והוא רוצה להגיד לכם שתיבות הנגינה שלו עדיין כאן, הן עדיין מנגנות והן משוועות לקהל שישמע אותן.

 

מוכרחים להמשיך לנגן  (צילום: קרן סמואל דלח) (צילום: קרן סמואל דלח)
מוכרחים להמשיך לנגן (צילום: קרן סמואל דלח)

 

מוזיאון ניסכו – בכניסה לעין הוד

טלפון: 052-4755313

שעות פתיחה: ב' - שבת 9:00-17:00. ביום ראשון סגור

דמי כניסה: 30 ש' לאדם

 

ארט בר - עצירה להתרעננות

בר הבירה הזרוק של דני שלייפסטון הוא עוד מקום עם הרבה מאוד נשמה ומעט מאוד פוזה. שלייפסטון מייצר בירות ביתיות, קרירות וטעימות ונותן להן שמות משונים כמו "לה שוקו סטאוט". כיף לשבת כאן וללגום בירה לצלילי רגאיי ובלוז.

 

ארט בר – עין הוד

טלפונים: 052-8362498, 04-9840071

שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-15:00. שישי ושבת - 10:00 עד לקוח אחרון.

 

מסעדת הבית

הדרך מעין הוד קצרה אמנם, אבל יכולה בהחלט להיכנס לתחרות הדרכים היפות ביותר בארץ. הכביש המתפתל בחורש ירוק מציץ מדי פעם לים, ומסתיים ממש בפתח המסעדה של משפחת אבו אל-היג'א. המסעדה יושבת ממש על צלע ההר והנוף ממנה, במיוחד בשעת שקיעת השמש, פשוט יוצא מן הכלל. באזור שאינו משופע במסעדות, זו בהחלט בחירה ראויה למילוי הכרס.

 

למלא מצברים. הסלטים של מסעדת הבית  (צילום: אייל טואג) (צילום: אייל טואג)
למלא מצברים. הסלטים של מסעדת הבית (צילום: אייל טואג)

 

התפריט קבוע והוגן – במחיר של מאה שקלים לאדם תיהנו כאן מעשרות סוגי סלטים ומבחר מנות מהמטבח הערבי. במהלך הארוחה תוכלו לבדר את הסועדים בקריאת כרטיסי הביקור שמעטרים את השולחנות, כל כרטיס הזוי, מוזר ומשעשע משכנו.

 

מסעדת הבית – עין ח'וד, בכניסה לכפר. יש לעקוב אחר השילוט

טלפונים: 04-8397350, 052-4606343 

עוד פרטים תוכלו למצוא כאן  

 

עוד בסביבה, על קצה המזלג:

חוות מקורה – יקב ובית בד

יקב אמפורה הוא כנראה היקב הכי יפה בישראל. הבעלים אמנם התחלפו

אבל היין שמיצרים כאן עדיין טוב. בבית הבד מייצרים שמן אורגני מצוין. המחירים אגב, לא זולים - מעל 100 שקלים לבקבוק יין, מעל 50 שקלים לליטר שמן זית, אבל בהחלט לא חייבים לקנות. אפשר גם להסתפק בסיור קצר במקום המקסים הזה.

חוות מקורה – ליד כרם מהר"ל

טלפונים: בית הבד 04-9842321, 054-4330606 היקב 04-9840702

שעות פתיחה: שישי 10:00-14:00 שבת 10:00-16:00. לביקורים באמצע השבוע יש לתאם מראש.

עוד פרטים תוכלו למצוא כאן 

 

בית הבד בחוות מקורה (צילום: אלון סיגאווי) (צילום: קרן סמואל דלח) (צילום: קרן סמואל דלח)
בית הבד בחוות מקורה (צילום: אלון סיגאווי)

 

ממתקי נצרת - פוריידיס 

המכורים לכנאפה חייבים לעצמם עצירה, בתחילת היום או בסופו, בממתקי נצרת בצומת פוריידיס – כאן יציען לכם כנאפה קטנה, מגולגלת, לא מתוקה מדי ופשוט נהדרת.

שעות פתיחה: א' - שבת 20:00-8:00

טלפון: 04-6397552

 

לעוד טיולים מומלצים היכנסו לאתר מפה.

 

הטבה מיוחדת לגולשי ynet: מנוי לחודש חינם באתר מפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצלילים של ניסכו. ניסן כהן מדגים
צילום: קרן סמואל דלח
מערת אצבע
צילום: חנן ישכר
מה תשתו? דני שלייפסטון מוזג
צילום: אייל טואג
סיום מתוק. הכנאפה בפוריידיס
צילום: אייל טואג
בית הבד מקורה
צילום: אלון סיגאווי
מומלצים