שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עלייה בהיקף הלוואות המשכנתא בריבית קבועה

  היקף הלוואות המשכנתא שניטלו במסלול הריבית הקבועה הלא צמודה זינק מ-5.3% מסך ההלוואות שניטלו בחודש יולי ל-9% מסך ההלוואות שניטלו בנובמבר. היקף ההלוואות הכולל בחודש נובמבר עמד על סך של 2.87 מיליארד שקל, מתוכן 253 מיליון שקל במסלול הריבית הקבועה הלא צמודה

  רוצים ללכת על בטוח. אחרי הגבלות בנק ישראל על מסלול הריבית המשתנה הלא צמודה (פריים), כך שתהווה לכל היותר שליש  מסך הלוואת המשכנתא, מקבל מסלול הריבית הקבועה הלא צמודה עדנה מחודשת. על פי נתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ב'), בעוד בחודש יולי עמדו ההלוואות שניטלו במסלול זה על 5.3% מסך ההלוואות לדיור, הרי שבחודש נובמבר עמד שיעור זה על 8.9%.

   

  במהלך חמשת החודשים האחרונים ניתן לראות מגמה ברורה של עליה בהיקף היחסי של מסלול הריבית הקבועה הלא צמודה מתוך כלל המשכנתאות שניטלו. במהלך חודש נובמבר נלקחו במסלול הריבית הקבועה הלא צמודה הלוואות בהיקף של 253 מיליון שקל.

   

  מסלול הריבית הקבועה הלא צמודה, מאפשר ללווה החזר קבוע שאינו תלוי במדד המחירים לצרכן או בשינויי הריבית במשק. עם זאת, שיעור הריבית במסלול זה גבוה יותר מאשר בכל שאר המסלולים (5.45% לתקופה של 15 שנה), וכך גם ההחזר החודשי. 

   

  מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום עולה עוד כי סך היקף המשכנתאות שניטלו בחודש נובמבר עמד על 2.87 מיליארד שקל, עליה של 21% בהשוואה לחודש הקודם. זאת לאחר ירידה של 22% שנרשמה בחודש אוקטובר. יש לציין כי הירידה החדה באוקטובר מוסברת גם בשל חגי תשרי שחלו באותה תקופה כאשר הפעילות בבנקים התקיימה באופן חלקי בלבד.

   

  בנוסף, למרות הזינוק שנרשם החודש, עדיין מדובר בירידה חדה בהשוואה לשיא שנקבע בחודש מאי האחרון, אז עמד היקף המשכנתאות שניטלו על 4.8 מיליארד שקל.

   

  מלבד הנתונים על מסלול הריבית הקבועה הלא צמודה, בחינת סוגי ההלוואות שניטלו מעלה כי במסלול הלא צמוד בריבית משתנה נרשמה עליה של 130 מיליון שקל בסך ההלוואות בהשוואה לחודש הקודם ואלו עמדו על 762 מיליון שקל.

   

  במסלול הצמוד בריבית משתנה נרשמה עליה של כ- 250 מיליון שקל בהשוואה לחודש אוקטובר ל-1.3 מיליארד שקל. סך ההלוואות צמודות למדד בריבית קבועה, עמדו על 426 מיליון שקל.

   

  עוד עולה מהנתונים כי לא חלו שינויים משמעותיים בשיעורי הריבית בהשוואה לחודש הקודם. שיעור הריבית המומצעת במסלול הריבית הקבועה הלא צמודה לתקופה של 15 שנה עמד בחודש נובמבר על 5.45%. בריבית המשתנה הלא צמודה (פריים) לתקופה של 20 שנה, עמדה הריבית על % 4.14. במסלול צמוד המדד בריבית קבועה ל-10 שנים, עמדה הריבית על 2.86% ובריבית משתנה צמודת מדד ל-25 שנה, עמדה הריבית על 3.24%.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אחרי הירידה באוקטובר - עליה בנובמבר
  צילום: index open
  מומלצים