שתף קטע נבחר

צילום: EPA

מדינה באפלה. למה לא שמעתם על מות קים?

יומיים שלמים עברו עד שבעולם שמעו על מות הרודן הצפון קוריאני. ככה זה כשבמדינה המבודדת מטילים טבעת חנק על זרימת המידע ואוסרים על גלישה באינטרנט, בעוד שבדרום קוריאה המידע זמין לכול - גם אם הוא עלול לפגוע בביטחון

מדינה חשוכה - תרתי משמע: מעט מאוד מנהיגים לאומיים הולכים לעולמם בעידן הנוכחי מבלי שמישהו מחוץ לארצם לא יידע על כך, מבלי שמישהו לא "יצייץ" על כך בטוויטר. אך נראה שאיש, כולל שירותי המודיעין הדרום קוריאניים, לא היה מודע לכך ששליט צפון קוריאה, קים ג'ונג איל, מת בשבת בבוקר - עד שההודעה על מותו דווחה היום (יום ב') בטלוויזיה הממלכתית של צפון קוריאה.

 

סופו של רודן - הכתבות האחרונות:

 

אם כבר מדברים על טלוויזיה, מדיום זה נתפש מיושן ביותר בדרום קוריאה, שמוגדרת בעיני רבים כמדינה הכי מרושתת על כדור הארץ, בה החדשות מועברות באמצעות סמארטפונים ורשתות חברתיות.

 

"בריכה של חושך" בצפון, "ים של אור" בדרום. תמונת לוויין מ-2002 (צילום: NASA) (צילום: NASA)
"בריכה של חושך" בצפון, "ים של אור" בדרום. תמונת לוויין מ-2002(צילום: NASA)

 

בשנת 2002 צילם לוויין מודיעין תמונה מיוחדת במינה משעות הלילה של חצי האי הקוריאני. בתמונה נראתה צפון קוריאה כ"בריכה של חשיכה", בניגוד מוחלט ל"ים של אור" שנראה בצד של השכנה המשגשגת מדרום. עשור מאוחר יותר, דבר לא השתנה.

 

"אביב ערבי"? לא בצפון קוריאה

נראה כי מותו של קים ג'ונג איל נשמר בסוד במעגל השלטון הכי גבוה במדינה הקומוניסטית המבודדת.

אף פוסט או הודעה מפייסבוק וטוויטר לא הופצו באינטרנט במדינה נטולת האינטרנט בנושא מותו של הרודן הצפון קוריאני. בניגוד מוחלט להתפשטות החדשות והדיווחים במהלך "האביב הערבי".

 

משתמשי האינטרנט בדרום קוריאה, שמורגלים לזרימה מיידית של מידע, נדהמו מאוד מהעיכוב בהודעה על מותו של קים ג'ונג איל לא פחות מהידיעה על מותו. "איכות המידע שיש למקורות של המודיעין הדרום קוריאני (על הצפון) רדודה יותר ממה שיש בטוויטר", כתב הגולש הדרום קוריאני Links_Arc. "חבל מאוד שהממשלה גילתה על מותו של קים יומיים מאוחר מדי".

 

החדשות על מותו הגיעו באיחור של יומיים. קים ג'ונג איל (צילום: AP) (צילום: AP)
החדשות על מותו הגיעו באיחור של יומיים. קים ג'ונג איל(צילום: AP)

 

"המדיניות העוינת של הממשלה הנוכחית כלפי הצפון גרמה להחשכת ערוצי התקשורת עם הצפון ולהגדלת ההשפעה הסינית על פיונגיאנג", כתב הגולש EuiQKIM.

 

שני טלפונים ניידים ל-100 תושבים

טבעת החנק שיוצר המשטר בצפון קוריאה על זרימת המידע נעשית בקלות רבה יחסית בגלל תשתיות התקשורת המוגבלות במדינה, דבר שהופך לבלתי אפשרי את החזרה על תרחיש "האביב הערבי". כך על פי אנליסטים.

 

לפי האיגוד הבינלאומי לתקשורת נתונים, בצפון קוריאה היו בשנה שעברה פחות משני מנויים לטלפון נייד לכל 100 תושבים. לדרום קוריאה יש 105. בזמן של-83 אחוזים מהדרום קוריאנים יש גישה לאינטרנט, בצפון המבודד אין זמינות לרשת למעט במשרדי ממשלה, בתי מלון ומעונות דיפלומטיים בפיונגיאנג.

 

צפון קוריאנים שמחזיקים בטלפון נייד או בעלי גישה לאינטרנט הם "תומכי ממשלה, תומכי המשטר. אין להם שום דבר להרוויח מניסיון לארגן התקוממות. לכן, במובן הזה, זה לא כלי יעיל נגד המשטר", אמר צ'ו מין, מומחה במכון הקוריאני לאחדות לאומית.

 

פוסטים מלאי שבחים דווקא מהדרום האויב

תגובותיהם של בלוגרים דרום קוריאנים למותו של קים ג'ונג איל המחישו את הקלות שבה תגובות חתרניות מועברות לקהל הרחב, דבר שהרשויות הצפון קוריאניות הצליחו לאסור. משתמשים רבים בטוויטר פרסמו פוסטים מלאי סימפטיה ואפילו שבחים לקים, על אף שרטוריקה פרו צפון קוריאנית נחשבת לפגיעה בביטחון הלאומי של דרום קוריאה.

 

"אני מאחל אושר לקים ג'ונג איל המנוח", כתב המשתמש helliumgas.

 

סוכנויות שנמצאות בקשר עם פיונגיאנג מסרו כי מותו של קים צפוי רק לדרבן את הרשויות להגביר את אחיזתן בתקשורת הצפון קוריאנית, יותר מתמיד.

 

"התקשורת הצפונית חצתה את נהר הרוביקון"

"אנו מצפים לסוג של נעילת התקשורת והנסיעות בטווח המיידי בזמן שהרשויות הצפון קוריאניות פועלות לייצוב המצב ועוסקות באבל", אמר ג'ופרי סי, מנהל בארגון ללא מטרות רווחשמושבו בסינגפור ופועל לקידום חילופי סטודנטים עם צפון קוריאה.

 

עם זאת, יש כמה סימנים לכך שהאחיזה של המשטר בפיונגיאנג עשויה להתרופף. טלפונים ניידים נעשים יותר ויותר נפוצים בקרב תושבי פיונגיאנג - ולא רק בקרב האליטה של המשטר, אומר סיימון קוקרל מסוכנות הנסיעות הסינית "קורוס" שמפעילה סיורים לצפון קוריאה.

 

קוקרל אמר כי בשנתיים האחרונות "חל פיצוץ" בשימוש בטלפונים ניידים בצפון קוריאה, לדבריו, אנשים במדינה המבודדת מחזיקים במכשירים ניידים תוצרת סין ומשתמשים בהם בעיקר לשליחת הודעות טקסט, למשחקים ולקבלת דיווחים על מזג האוויר.

 

השנה צפויה צפון קוריאה לרשום את המשתמש המיליון של רשת הסלולר החדשה שלה, שהוקמה בשיתוף עם חברת התקשורת המצרית "אורסקום". תעשיית התקשורת של הצפון "חצתה את נהר הרוביקון", והממשלה בפיונגיאנג לא יכולה עוד להשיב הכול לאחור מבלי לשלם מחיר פוליטי יקר, נכתב בדו"ח שפרסם בחודש שעבר "מכון נאוטילוס לביטחון וקיימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק באליטת השלטון ידעו על מותו. קים ג'ונג איל
צילום: AP
ימשיך לחסום את העברת המידע לעם? קים ג'ונג און
צילום: AP
"אבל לאומי". צעירה צפון קוריאנית
צילום: רויטרס
מומלצים