שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

יום דמים בסוריה: "100 עריקי צבא ואזרחים נהרגו"

משטר אסד חתם מוקדם יותר היום על הסכם להכנסת פקחים לשטח סוריה, אך זה לא מנע ממנו להמשיך לטבוח בבני עמו. "אש מקלעים נפתחה לעבר העריקים שנמלטו מבסיס צבאי"

מיום ליום נעשית ידו של המשטר בדמשק קלה עוד יותר על ההדק. התוצאה - מספר בלתי נתפס של הרוגים: כ-70 עריקים מצבא סוריה נורו אתמול (יום ב') למוות בידי שירותי הביטחון של בשאר אסד בעת שניסו לברוח מהבסיס שבו שירתו כדי להצטרף לשורות האופוזיציה. כך מסר ארגון זכויות האדם הסורי Syrian Observatory for Human Rights. בנוסף דווח על עוד 30 אזרחים שנהרגו מאש כוחות הביטחון ברחבי המדינה. 

 

מלחמת אזרחים בסוריה:

 

ארגון זכויות האדם שמושבו בלונדון ציטט עדי ראייה ששרדו את המתקפה הקטלנית במחוז אידליב ומסר כי כוחות הביטחון הסוריים פתחו באש מקלעים לעבר עשרות העריקים. אחד הניצולים סיפר כי בין 60 ל-70 עריקים נהרגו מהירי.

 

אש קטלנית על עריקי הצבא. הפגנה נגד אסד באידליב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אש קטלנית על עריקי הצבא. הפגנה נגד אסד באידליב(צילום: רויטרס)

 

העצרת הכללית של האו"ם גינתה אתמול את הפרות זכויות האדם בסוריה על ידי משטרו של אסד וקראה לממשלה הסורית לשים באופן מיידי סוף לאלימות במדינה.

 

האו"ם: "סוריה חייבת להסיג את הטנקים מהערים"

ההחלטה שהתקבלה באסיפה הכללית, שקיבלה את חסות בריטניה, צרפת וגרמניה, קראה לרשויות הסוריות ליישם את תוכנית השלום של הליגה הערבית, שהוסכמה בחודש שעבר, "ללא כל דיחוי".

 

תוכנית השלום הערבית קראה לממשלה הסורית להסיג את כל הטנקים מרחובות הערים, לשחרר את האסירים הפוליטים ולאפשר לפקחים להיכנס למדינה. החלטת הגינוי נגד משטרו של אסד התקבלה ברוב של 133 תומכים מול 11 מתנגדים. 43 נציגי מדינות נעדרו מההצבעה.

 

האו"ם מגנה את האלימות בסוריה. באן קי מון ושר החוץ הסורי אל מועלם (צילום: AP) (צילום: AP)
האו"ם מגנה את האלימות בסוריה. באן קי מון ושר החוץ הסורי אל מועלם(צילום: AP)

 

מוקדם יותר אתמול חתמה סוריה על הפרוטוקול שלפיו תאפשר למשלחת של פקחים ערבים להיכנס לשטחה, כדי לעקוב אחר יישום ההסכם עם הליגה הערבית שאותו הסכימה לקבל בחודש שעבר, ושלפיו היא תסיג את כוחותיה מהערים שבהן מתנהלת המחאה נגד משטר אסד, תשחרר אסירים פוליטיים ותתחיל לדבר עם מתנגדי המשטר.

 

סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, הוא שחתם על המסמך מטעם הסורים, במשכן הליגה הערבית בקהיר. מטעם הליגה הערבית חתם סגן המזכ"ל, אחמד בן חלי. גם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, השתתף במעמד החתימה.

 

לפי הערכות האו"ם, מאז תחילת ההתקוממות העממית בסוריה במרס השנה, במסגרת "אביב העמים הערבי", נהרגו במדינה יותר מ-5,000 בני אדם. נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פיליי, הגדירה את המתרחש בסוריה כבר לפני שלושה שבועות "מלחמת אזרחים".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 19/12/2011 20:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורים בלי הבחנה. כוחות ביטחון סוריים בחומס
צילום: AP
ממשיך לטבוח בעמו. תמונת אסד
צילום: AP
מומלצים