שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "פרומתיאוס": הנוסע השמיני חוזר בפעם החמישית

  אבי סרטי "הנוסע השמיני", רידלי סקוט, חזר כדי להוביל את הפרויקט "פרומתיאוס", שחוזר לחייזר החומצתי ומתיימר לחקור את מוצא המין האנושי. מסקרן, אבל בשלב זה אנשי הקמפיין ממקדים מאמצים בטריילר הקרוב - לו קדמו שני פרומואים

  ביום חמישי נמנה 14 שנים ו-26 ימים מאז יציאתו של הסרט הרביעי והאחרון בסדרת סרטי "הנוסע השמיני" ("Alien") בדצמבר 1997. 14 שנים ו-26 ימים, אבל מי סופר? כנראה שהמעריצים הגדולים של סדרת סרטי המדע הבדיוני עושים זאת. וכחלק מאותה תסמונת OCD מוזרה, מגישים להם אולפני פוקס-המאה ה-20 מחדש את המפלץ החייזרי עם הפריקוול "פרומתיאוס" ("Prometheus"), שיעורר את תחיית הפרנצ'ייז, 14 שנים ו-26 ימים מאז יציאת "הנוסע השמיני: התחיה".

   

   

  מייקל פאסבנדר, נומי ראפאס ולוגן מרשל-גרין ב"פרומתיאוס" (מתוך הסרט) (מתוך הסרט)
  מייקל פאסבנדר, נומי ראפאס ולוגן מרשל-גרין ב"פרומתיאוס"(מתוך הסרט)

   

  לצורך הפרויקט גויס לפרויקט רידלי סקוט, האב הקדמון של "הנוסע השמיני", שהתווה את הדרך ב-1979, לבמאים ג'יימס קמרון, דיוויד פינצ'ר וז'אן פייר ז'ונה שהובילו את הסרטים האחרים. בניגוד לסרטי העבר, סיגורני וויבר בדמותה של סגן ריפלי כבר לא כאן, אבל במקומה העמיסו המלהקים על החללית את מייקל פאסבנדר, גאי פירס, שרליז ת'רון, נומי ראפאס, אידריס אלבה, לוגן מרשל-גרין, פטריק ווילסון, שון האריס, ועוד.

   

  הפרומו של פרומתיאוס

  התסריט של "פרומתיאוס" התחיל כפריקוול לסרט הראשון מ-1979, אולם התפתח לכדי סיפור נפרד שיגולל את מעלליהם משלחת אסטרונאוטים בחיפוש אחר מקורות המין האנושי בחלל החיצון, ועל גורלם שנשזר בזה של ה-aliens - אותם יצורים איומים נוטפי חומצה. העדכונים על הפקת הסרט הביאו להתרגשות בקרב המעריצים - רבים מהם גיקים ופריקים של מדע בדיוני - ובינתיים הציפייה הדרוכה הביאה ליצירת כמה טריילרים מפוברקים ברשת.

   

  הפוסטר של "פרומתיאוס" (מתוך הסרט) (מתוך הסרט)
  הפוסטר של "פרומתיאוס"(מתוך הסרט)

   

  אבל מחר - 14 שנים ו-26 ימים אחרי הסרט האחרון בסדרה - הם יקבלו את הדבר האמיתי: הטריילר הראשון של "פרומתיאוס". אמנם הסרט ייצא בארצות הברית רק ב-8 ביוני 2012 (ועוד לפני כן, ב-31 למאי בישראל), אבל כפי שהטריילר זוכה לקידום בשבוע האחרון, נראה כי הוא מאפיל על עשיית הסרט עצמו.

   

  צפו בפרומו הראשון לטריילר המושקע

   

  כדי למתוח את עצביהם של המעריצים עד כלות, שיחררו בפוקס-המאה ה-20 לא פחות משני פרומואים בני 30 שניות המבשרים על בואו של הטריילר - במובן מסוים מדובר בטריילרים של הטריילרים. עד כדי כך הומרץ הקמפיין לעייפה בניסיון להציג את הוצאת הטריילר כאירוע משמעותי בדברי ימי הקולנוע, ומוזר שסקוט בן ה-74 משתלב בבליץ הקידום הקופצני הזה כפרזנטור של הטריילר - בכל זאת, פיסת פוטאג' קצרצרה ותזזיתית של מאחורי הקלעים.

   

  "אז הנה אנחנו, אני חזרתי שוב", אומר סקוט בין המקטעים המרצדים של הפרומו הראשון. "זה אפי ולא רק מבחינת הממדים של התפאורה, אלא גם בגרעין הבסיסי של הרעיונות והמושגים. הדברים המפתיעים שנראים קטנים, אבל יתגלו כענקיים", מסכם הבמאי הוותיק שהביא לנו בעבר יצירות מופת מעמיקות כמו "בלייד ראנר" ו"גלדיאטור".

   

  הדברים שנראים קטנים, אבל יתגלו כענקיים? סקוט מתייחס לרעיונות מאחורי הסרט, אבל הוא מסמל אולי את המשקל הכבד שהוא ובעיקר המפיקים נותנים לטריילר. לפחות בפרומו השני, סקוט מתייחס קצת יותר בהרחבה לאותו סיפור מורכב ומעמיק שהוא עתיד לגולל בפנינו במשך כשעתיים ויותר. 

   

   

  "אני נרגש להתחיל עוד סרט מדע בדיוני", אומר סקוט (עם הופעת הכיתוב "רידלי סקוט חוזר לז'אנר שאותו הגדיר מחדש") ומפרט את התנאים בהם תתרחש העלילה "פרומתיאוס מגלים מבנה שהוא לא מה שהם ציפו שהוא יהיה. מה שאנחנו מוצאים בו הם אלמנטים מסוכנים, שבהרף עין יכולים להביא כליה על כולם".

   

  חוקר DNA

  אז מה בכל זאת, באריכות רבה קצת יותר, עומד בפנינו ב"פרומתיאוס"? באופן טבעי פרטי העלילה ישמרו בסוד בשלב מוקדם זה, אבל בראיונות קודמים, סקוט וגם התסריטאי דיימון לינדלוף, שגויס לעמוד לצדו עם כל שינויי התסריט, דיברו על הסיפור בקווים כלליים. על פי דבריהם מדובר יהיה בפרויקט שאפתני במיוחד שיתחקה אחר המורשת הלא ידועה של בני האנוש. מי שהיווה השראה לתסריט היה הסופר השווייצרי אריך פון דאניקן, שכתב את "מרכבות האלים" ו"אלים מן החלל החיצון".

   

  "הסרט יהיה באמת קשה ואכזרי", אמר סקוט בראיון לאינדפנדנט, "זה הצד האפל של הירח, אנחנו מדברים על אלים ומהנדסים. מהנדסי החלל. והאם החייזרים עוצבו כסוג של מלחמה ביולוגית, או שהביולוגיה נכנסה כדי לנקות את הכוכב?".

   

  חזרה למקור המין האנושי. מתוך "פרומתיאוס" (מתוך הסרט) (מתוך הסרט)
  חזרה למקור המין האנושי. מתוך "פרומתיאוס"(מתוך הסרט)
   

   

  הרעיונות הללו שונים בתכלית מהפרויקט שניסה להניע בהתחלה ג'יימס קמרון, לפני שיצאו זוג הזוועתונים המטופשים מסדרת הבת של פוקס-המאה ה-20 "הנוסע השמיני נגד הטורף" ("Alien vs. Predator"). אחרי שקמרון פרש, סקוט לקח על עצמו את הפרויקט ושינה את העלילה תוך כדי תנועה, כך שאין מדובר עוד בפריקוול, אלא בסרט עם יריעה רחבה ומעמיקה יותר.

   

  "הייתי עסוק מדי בעשיית סרטים בז'אנרים אחרים, כך שלעולם חשבתי על מדע בדיוני עד שהבנתי שיש משהו בסרט הראשון של 'הנוסע השמיני' שאף אחד לא שאל עליו", הסביר סקוט לדיילי מייל והרחיב בראיון שנתן במהלך צילומי הסרט באיסלנד. מסתבר כי סקוט מבסס את עלילת "פרומתיאוס" על דמותו של ה-space jockey - חיזר-על שנמצא מת על ידי ריפלי וצוותה. תעלומה זו, הנוגעת לדמות זו, נשארה סתומה והיא זו שהציתה את הסיפור לסרט החדש.

   

  אידריס אלבה ושרליז ת'רון ב"פרומתיאוס" (מתוך הסרט) (מתוך הסרט)
  אידריס אלבה ושרליז ת'רון ב"פרומתיאוס"(מתוך הסרט)

   

  "לקראת סוף המערכה הראשונה אתה מגלה שיש בסרט DNA שמופיע ב'נוסע השמיני' הראשון, אבל לא בסרטים האחרים. זה משתלב באופן אורגני בסיפור וזה הולך לעבר", רמז הבמאי. "תמיד נדהמתי איך אף אחד לא שאל מיהו ה-space jockey ומה הוא עשה שם? מה היה כל הסיפור הזה? חשבתי על כך, והנה, יש סיפור. הסרטים האחרים החמיצו אותו, אז הנה אנחנו". 

   

  זוכרים את ה-space jockey? הסצינה המדוברת מ"הנוסע השמיני"

   

  "הסרט מכסה שדה עצום של זמן - עבר, הווה ועתיד", מוסיף התסריטאי לינדלוף.

  "הדרך בה אנחנו בוחנים את העתיד היא מחוץ לכדור הארץ. בעצם אנחנו שואלים איך בני אדם נוהגים עתה, מה הם עברו ומה הם חושבים. מסעות חלל בעתיד יכולים להתפתח מתוך הרעיון שזה רק נוגע לצאת לשם, לחפש כוכבים ולבנות קולוניות. מוטמע בכך גם רעיון שככל שאנחנו מתפשטים, כך אנחנו לומדים יותר על עצמנו. הדמויות בסרט הזה עסוקות ברעיון: מה המקורות שלנו".

   

  על פי הדיווחים, "פרומתיאוס" עומד להיות חוויה קולנועית הגותית מרשימה ובעלת משקל רב. היא תתחקה אחר מקור המין האנושי, ותעמוד על המוטיבציות שנוגעות לחקירה המתמידה של בני האדם החוצה ופנימה. היא גם אמורה לכסות יריעת זמן רחבה במיוחד - עבר, הווה ועתיד. ועכשיו, נסו לדחוס את זה בטריילר שייצא ביום חמישי. לפחות על פי הפרומואים, זה הדבר הגדול באמת. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רידלי סקוט. חוזר לפתור תעלומה ותיקה
  צילום: Gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים