שתף קטע נבחר

ארה"ב לטליבאן: נשחרר אסירים אם תגנו הטרור

זו תקופה ארוכה שהממשל האמריקני מקיים פגישות סודיות בחו"ל עם אנשי הארגון האיסאלמי כדי שיניח את נשקו ויאפשר את יציאת כוחות נאט"ו מאפגניסטן. מקורות בוושינגטון: "הצדדים הגיעו לפרשת דרכים חשובה". כיצד ישיב הטליבאן?

השלום נמצא בפתח? נציגי הממשל האמריקני והטליבאן האפגני קיימו במשך עשרה חודשים כמה פגישות סודיות בגרמניה ובקטאר במטרה להשיג פתרון פוליטי שיאפשר לכוחות נאט"ו, בראשות ארה"ב, לעזוב את אפגניסטן. על פי מקורות בממשל, השיחות הגיעו לפרשת דרכים חשובה והאמריקנים ממתינים לתשובת הטליבאן להצעתם להעביר אסירי טליבאן מכלא גואנטנמו לידי השלטונות האפגניים (ולשחרורם הצפוי). בתמורה, הטליבאן יבצע צעדים בוני אמון, בהם גינוי הטרור הבינלאומי וכניסה למשא ומתן פומבי עם ממשלתו של נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

בעבר היו דיווחים על קיום שיחות בין האמריקנים לבין הטליבאן, ובין השאר דווח כי ארה"ב ניהלה שיחות שלום עם בכיר טליבאן שבסוף התברר כמתחזה. אולם, על פי סוכנות הידיעות רויטרס, הפעם מדובר בשיחות רציניות שנמשכו זמן רב. לא ברור עד כמה הטליבאן מתלהב להגיע להסכמה כלשהי לאור העובדה שארה"ב כבר הודיעה כי תסיג את כוחותיה מאפגניסטן עד סוף שנת 2014. נראה כי בתקופה הקרובה יתברר אם יש סיכוי לפתרון פוליטי במדינה השסועה, שבמסגרתו יצורף הטליבאן לממשלת קרזאי.

 

ארה"ב כבר הודיעה על הסגת כוחותיה. חיילים בריטים באפגניסטן (צילום: EPA/SGT WES CALDER RLC/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE) (צילום: EPA/SGT WES CALDER RLC/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE)
ארה"ב כבר הודיעה על הסגת כוחותיה. חיילים בריטים באפגניסטן(צילום: EPA/SGT WES CALDER RLC/BRITISH MINISTRY OF DEFENCE)

 

מנקודת מבט אמריקנית, התוצאה הרצויה של השיחות היא שהטליבאן יתנער מארגון אל קאעידה ומהטרור העולמי ויכבד את החוקה של אפגניסטן. חיסולו בחודש מאי של אוסמה בן לאדן ושל מרבית מנהיגי אל קאעידה באפגניסטן הם אולי אמצעי השכנוע החזק ביותר שיש לאמריקנים. בהנהגתו של הנשיא ברק אובמה מפעילה ארה"ב מטוסים ללא טייסים במטרה לחסל את מנהיגי אל קאעידה. עד כה, היא חיסלה 22 מתוך 34 הבכירים של ארגון הטרור.

 

כאב הראש של אובמה לאחר הנסיגה מעיראק

האמריקנים נפגשו עם טייב אגהא, שהיה מזכירו של מנהיג הטליבאן מולה עומר, וכן עם איברהים חקאני, אחיו של מייסד רשת הטרור חקאני. הרשת הואשמה על ידי ארה"ב בתקיפתה לפני כמה חודשים של השגרירות האמריקנית בקאבול, בירת אפגניסטן.

 

בעקבות פיגועי 11 בספטמבר 2001, פלשה ארה"ב לאפגניסטן והפילה את שלטון הטליבאן שהעניק חסות לאל קאעידה.

במשך שבע שנים סבל המאמץ האמריקני באפגניסטן בגלל ההתמקדות במלחמה בעיראק. עם עזיבת אחרוני הכוחות האמריקניים את עיראק השבוע, נותרה המלחמה באפגניסטן בראש סולם הדאגות של אובמה. המלחמה באפגניסטן עולה לארה"ב שני מיליארד דולר בשבוע, ורבים טוענים כי ארה"ב שופכת כסף במלחמה חסרת תוחלת ובמדינה שיהיה בלתי אפשרי לסייע בכינון שלטון מרכזי יציב בה.

 

"האמריקנים גילחו כפרים שלמים". לוחמי טליבאן שהניחו את נשקם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"האמריקנים גילחו כפרים שלמים". לוחמי טליבאן שהניחו את נשקם(צילום: AFP)

 

העיתון "וושינגטון פוסט" כתב השבוע כי בהיעדר תקשורת ישירה בימים אלה, מנהלים האמריקנים והטליבאן מלחמת תעמולה, בין היתר דרך העברת מסרים ישירים ברשתות החברתיות.

 

המלחמה באפגניסטן עברה לטוויטר

הערוץ הישיר למלחמה הוא הרשת החברתית טוויטר, שבאמצעותה ניתן להעביר בכל "ציוץ" מסר קצר באורך 140 תווים. מלחמת הטוויטר בין האמריקנים לטליבאן החלה ב-14 בספטמבר בעקבות ההתקפה על שגרירות ארה"ב בקאבול.

 

"עד מתי טרוריסטים יסכנו את חייהם של אפגנים חפים מפשע", נכתב בפנייה אמריקנית ישירה לדובר הטליבאן. הדובר השיב בטוויטר "אני לא יודע" והאשים את האמריקנים בגילוח כפרים אפגניים שלמים בעשר השנים האחרונות.

 

הטליבאן גם פרסם בטוויטר הודעות שבהן הוא כינה את חיילי נאט"ו "הפולשים" ואת הכוחות האפגניים "בובות" ו"פחדנים". לכלי הרכב של נאט"ו הוא קרא "טנקים" על אף שבאפגניסטן יש מעט מאוד טנקים אמריקניים. כיצד מגיבים האמריקנים להודעות האפגניות? הם פותחים במלחמת תעמולה משלהם ברשת החברתית ומחכים במקביל לראות אם הטליבאן מוכן לבצע מהלכים בוני אמון לקראת כניסה לשיחות שלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ייכנסו למו"מ עם ממשלת אפגניסטן? לוחמי טליבאן
צילום: רויטרס
מלחמת תעמולה בטוויטר עם האמריקנים. מנהיג הטליבאן מולה עומר
צילום: איי פי
רוצה להבטיח יציאה בטוחה מאפגניסטן. אובמה
צילום: רויטרס
"הכוחות האפגניים - 'בובה'". נשיא אפגניסטן קרזאי
צילום: AFP
מומלצים