שתף קטע נבחר

באירופה דחו את הטענות: "מתוסכלים מנתניהו"

נמשכת החלפת המהלומות המילוליות בין ישראל לאיחוד האירופי. לאחר הגינוי החריף על התפרעות מתנחלים והתגובה הזועמת של משרד החוץ, מבהירים דיפלומטים אירופים: "הנושא המרכזי שמטריד אותנו הוא ההתנחלויות והבנייה בהן"

"מחטף, התנהגות לא מקובלת וחציית קו אדום" - כך הגדירו אתמול (יום ד') במשרד החוץ את הגינוי האירופי החריף נגד התקפות המתנחלים על פלסטינים, גינוי שהביא לפרסום הודעת תגובה ישראלית תוקפנית לא פחות. "הם עשו את זה בהפתעה", אמרו, אך דיפלומטים מהאיחוד האירופי דוחים את הטענות: "הדברים נאמרו גם בעבר, בבירות אירופה יש תסכול ממה שהממשלה הישראלית עושה".

 

עוד בערוץ החדשות :

 

שלשום גינו בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל בחריפות את הבנייה בהתנחלויות ואת אלימות המתנחלים. החברות האירופיות במועצה פרסמו הודעה יוצאת דופן בעוצמתה, שבה קראו לממשלת נתניהו לשים קץ להתקפות שמבצעים מתנחלים, ואמרו כי ההתנחלויות "מעבירות מסר הרסני" בנוגע לכוונות ישראל.

 

שכונת הר חומה בירושלים. "מודאגים מהודעות הבנייה" (צילום: אתר  lowshot) (צילום: אתר  lowshot)
שכונת הר חומה בירושלים. "מודאגים מהודעות הבנייה"(צילום: אתר lowshot)
 

בתגובה, פרסם משרד החוץ תגובה שווה בעוצמתה. "אם במקום לתרום ליציבות המזרח התיכון, הן משקיעות מאמצים בהתנצחות לא ראויה דווקא עם המדינה שבה מערכת החוק והמשפט העצמאית יודעת להתמודד עם מפרי חוק, הרי שהן מאבדות את אמינותן והופכות את עצמן ללא רלבנטיות", נאמר בהודעה.

 

אתמול בישיבת הבוקר של הנהלת משרד החוץ שררה תמימות דעים באשר לגינוי האירופי, שהוגדר כחציית קו אדום. על פי גורמים במשרד, "כל הזמן הם אומרים לנו להפסיק את דיפלומטיית המגאפון, ואז הם מוציאים מגאפון ומעלים אותו לאלף דציבלים". לדבריהם, "הם עשו את זה בהפתעה, בלי להתייעץ, בלי כלום. הם לא הודיעו כלום, וזה היה מחטף. זו התנהגות לא ידידותית ולא מקובלת. כל השיטה הזו של לשטוף אותך בפומבי זה חציית קו אדום".

 

במקביל, זועמים בישראל על קריאת מדינות אירופה לנהל מגעים עם הפלסטינים שלא באופן ישיר, עניין הסותר אף את הודעת ההבהרה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית. "יש בהודעה שלהם נקודה שמסלפת נקודת יסוד בעניין הצעת הקוורטט: משא ומתן ישיר בין ישראל ובין הפלסטינים", הבהירו במשרד. "הקוורטט סיכם שצריך משא ומתן ישיר, וכאן הם חוצפנים ודורשים להעביר דברים".

 

כמו כן, הגדירו במשרד את הגינוי כהתערבות בענייניה הפנימיית של המדינה, בעיקר באשר לעיסוק בסוגיית "תג מחיר". "יושבים לדיון במועצת הביטחון ומכסחים את ישראל. כל אחד אומר מה דעתו על דברים פנימיים בתוך ישראל. נכנסים לרמה של ישיבות במשטרה. לא ייתכן שייכנסו לנו מתחת לעור. זו התנהגות בלתי נסבלת, פטרנליסטית". לדבריהם, "אנחנו לא מגנים ולא שומרים על תג מחיר. זה תהליך בזוי, אבל לא צריך שהם יגידו לי את זה. אנחנו לא אומרים לאף מדינה כיצד לטפל ביחסים".

 

במקביל להודעה, הונחו נציגי ישראל בבירות אירופה להעמיד את משרדי החוץ על חומרת הדברים, ולנסות להבהיר כי מבחינת ישראל, נחצה קו אדום ויש צורך ביישור קו עקרוני בנושא.

 

"הדברים נאמרו בעבר"

מן הצד השני של המתרס, דחו דיפלומטים מהאיחוד האירופי את הטענות לפיהן הודעת הגינוי שונה במהותה או באופיה מהודעות עבר. בשיחה עם ynet, אמרו גורמים אירופים כי "רוב המשקל הוא על הבנייה בהתנחלויות. יש דאגה ותסכול רב ממדיניות הממשלה הישראלית בנושא. אנחנו מוטרדים מאוד מהרצף ומהכמות של ההודעות על אישורי בנייה. בבירות אירופה יש תסכול ממה שהממשלה הישראלית עושה בנושא הזה".

 

לדבריהם, "הדברים נאמרו גם בעבר, בהזדמנויות קודמות - וגם קטרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד, התייחסה לנושא

באופן פרטני, כמו גם צרפת, בריטניה וגרמניה". האירופים דחו גם את הטענות לפיהן נרמז שישראל אינה מטפלת בפורעים האחראים לאירועי "תג מחיר". "זה לא נכון לעשות קשר בין הדברים", אמרו דיפלומטים זרים. "אנחנו מכירים בכך כי ישראל עושה מאמצים לעצור את מבצעי תג מחיר. הנושא המרכזי שמטריד אותנו הוא ההתנחלויות והבנייה בהן".

 

לאחרונה הביעו גורמים מדיניים באירופה חשש כבד מהמשך תהליך השלום, וכן דאגה רבה לגבי עתיד המדינה. "אנחנו כבר לא יודעים מה ישראל רוצה ואיך ייראה עתידה", אמר פקיד אירופי בכיר. "המשך הבניה בהתנחלויות יוביל למדינה אחת לשני עמים. איננו מבינים כיצד מתנהגת הממשלה הזו, לאן היא מובילה ומה רצונותיה לגבי תהליך השלום".


פורסם לראשונה 21/12/2011 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פועל פלסטיני באתר בנייה במעלה אדומים
צילום: AP
מומלצים