שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שחקנים שהופיעו ב"צוותא" לא קיבלו את כספם

  איגודי השחקנים והבמאים פנו ל"צוותא" לאחר שמיוצגיהם לא קיבלו סכומי כסף שהובטחו להם. הסיבה: בעיה פרוצדורלית בין האולם למשרד התרבות, בעקבותיה המוסד לא מוכר כעמותה. מנכ"ל "צוותא": "כבר בשנה הבאה יהיו לנו את כל האישורים"

  חברי האיגודים שח"ם (שחקני המסך) ובת"י (במאי התיאטרון) פנו השבוע למרכז התרבות "צוותא" בדרישה להעביר אליהם כספים המגיעים להם על השתתפותם בהצגות פרינג'. לדברי ראשי האיגודים, על אף הסיכום עם "צוותא", לפיו 75 אחוזים מההכנסות יועברו ליוצרים ולשחקנים, אלה לא הועברו בחצי השנה האחרונה.

   

  פרויקט הפרינג' המתקיים ב"צוותא" נתמך על ידי עיריית תל-אביב ומינהל תרבות. לדברי מנכ"ל "צוותא", משה טנא, מיליון שקלים שהיו אמורים לעבור לידיהם לא התקבלו, ולכן לא היה ביכולתם לשלם לכלל השחקנים.

   

  מאידך, במשרד התרבות מבהירים כי לא הם עצרו את העברת הכספים: "בהוראת החשב הכללי במשרד האוצר הוקפאה העברת יתרת התמיכה בסך של כמיליון שקלים לעמותת 'חבצלת' מעבר למקדמה בסך 100 אלף שקלים שהעביר לה משרד התרבות. ההוראה הינה בעקבות דו"ח ביקורת עומק של החשב הכללי אשר העלה חשש כי עמותת 'חבצלת', במסגרתה הועברו תמיכות משרד התרבות לצוותא, שימשה כעמותת צינור להעברת כספים לצדדים שלישיים, דבר האסור על פי החוק והוראות החשב הכללי.

   

  "לנוכח המצוקה התקציבית בצוותא עשה משרד התרבות מאמצים רבים לסייע ואף המליץ להעביר לצוותא מקדמה בסך 500 אלף שקלים. לצערנו הדבר לא התאפשר בשל התנגדות החשב הכללי לנוכח הממצאים החמורים בד"וח וחוות הדעת המשפטית של משרד המשפטים, לפיה, יש להקפיא כליל את העברת התמיכה לחבצלת לנוכח הממצאים החמורים ואי הבהירות העובדתית עד להשלמת הבדיקה בעניין".

   

  "תופעה בלתי נסבלת"

  ראשי האיגודים טוענים מנגד כי הכספים שכן התקבלו ממכירת הכרטיסים והיו אמורם להגיע אליהם, מגיעים לכיסוי חובות צוותא: "עבורנו, כאיגודי יוצרים ושחקנים, זו תופעה בלתי נסבלת. היוצרים העצמאיים והשחקנים מתארחים במרכז הפרינג'. שני שלישים מהתקבולים הם שלהם, ללא קשר לחובות המוסד המארח או קשיי התזרים שלו.

   

  משה טנא, מנכ"ל "צוותא". "הדברים ייפתרו" (צילום: ברני ארדוב) (צילום: ברני ארדוב)
  משה טנא, מנכ"ל "צוותא". "הדברים ייפתרו"(צילום: ברני ארדוב)

   

  "גביית התקבולים על ידי בית הפרינג' היא בדרך של נאמנות עבור היוצרים והשחקנים ולא לשם שימוש עצמי, וההעברה צריכה להיעשות תוך זמן סביר. ניתן להניח שגם ליוצרים ולשחקנים ישנם קשיים כספיים משל עצמם. גם מאורח שלן בביתנו לא נבקש לשלם, למשל, חובות לעירייה", כך כתבו למנכ"ל ולמנהל בית הפרינג', ואף רמזו כי לא יהססו לנקוט בצעדים נוספים.

   

  השחקנית והבמאית דליה שימקו מסרה ל-ynet: "מדובר במצב בו ככל הנראה 'צוותא' נמצא בקשיים כלכליים. זה עצוב, אבל מכיוון שכך, הקופה שנכנסת להפקות עצמאיות המתארחות ב'צוותא', הולכת לכיסוי חובות בלי שהיא מגיעה ליוצרים. זה מצב בלתי נסבל. אנשים פרטיים הפיקו לבד ומחזיקים את הכסף שלהם כבן ערובה".

   

  על הטענות לפיהן "צוותא" עושה שימוש בכסף לטובת כיסוי חובות, משיב המנכ"ל משה טנא: "יגידו שלא התנהלנו נכון. התנהלנו במאה אחוז. אנחנו הפכנו להתנהל כמו עמותה. כל הכספים שהיו אמורים לעבור אלינו ממשרד התרבות מתעכבים בגלל בעיה פרוצדורלית ועד היום לא קיבלנו שקל תמיכה. למרות זאת, 'צוותא' עושה כל מאמץ לשלם, ורק לפני יומיים העברנו לרוב השחקנים והיוצרים את הכסף אותו אנו חייבים".

   

  עוד הוסיף טנא: "כשהצגה נכנסת לפרויקט הפרינג' אחרי שאושרה על יד הוועדה האמנותית, היא מקבלת יחסי ציבור, פרסום, אולם, תאורה והגברה, למרות שלא הועבר כסף מהמינהל ואנו נאלצים לעמוד בפני שוקת שבורה, אני משלם לשחקנים שזקוקים לאוכל ושכר דירה.

  מי שטרם קיבל את כספו זה בגלל שהיו חסרים לו האישורים הדרושים. נפתור את הכל וכבר בשנה הבאה יהיו לנו את כל האישורים הדרושים להיות עמותה".

   

  שחר בוצר, מנכ"ל שח"ם, מסר ל- ynet: "לא ייתכן שפרנסה של שחקנים ובמאים תוחזק כבת ערובה בוויכוח בין משרד האוצר והנהלת 'צוותא'. אנו דורשים ששכר על עבודה שבוצעה ישולם מיידית מהכסף שנכנס לקופות, ושההנהלה - בסיוע מינהל התרבות - יישבו עם משרד האוצר וימצאו פתרון. הכי קל זה לפגוע בשחקנים, אבל לא נאפשר זאת".

   

  טרם נתקבלה תגובת מינהל תרבות לדברים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולם "צוותא". הכספים לא הועברו
  צילום: תומי הרפז
  לאתר ההטבות
  מומלצים