שתף קטע נבחר

ח"כים נגד ברקת: "מכרסם באחדות ירושלים"

תוכניתו של ראש העיר ירושלים להעביר למינהל האזרחי את הסמכות המוניציפלית על שכונות במזרח העיר, עוד נמצאת בבחינה אך כבר מעוררת תגובות חריפות מימין ומשמאל. "ברקת מנסה לשחק את תפקיד רה"מ ולחולל שינויים מדיניים"

ראש העיר ירושלים אולי מוכן לצמצם את שטחה של הבירה, אבל חברי הכנסת לא מוותרים כל כך מהר. "הוא מנסה לשחק את תפקיד ראש הממשלה ולחולל שינויים מדיניים", האשימו גורמים מהימין, לאחר שראש העיר ניר ברקת קרא לוותר השליטה המוניציפלית בחלק מהשכונות במזרח ירושלים. גם בשמאל מתחו ביקורת: "הפתרון יביא לאנרכיה".

 

ועדת השרים תכריע: ירושלים בירת העם היהודי?

 

בעיריית ירושלים הסבירו כי המהלך נבחן לצד חלופות אחרות, שנועדו לספק מענה לחוסר ההתאמה בין גדר הביטחון לגבול המוניציפלי של ירושלים, שמקשה על מתן שירות לכלל התושבים. "כיום ישנם שטחים מוניציפליים של עיריית ירושלים מעבר לגדר, בהם יש קושי לתת שירותים לתושבים, ולחילופין, ישנם שטחים בתוך הגדר שאינם באחריות העירייה והמינהל האזרחי מתקשה לתת בהם שירותים".

 

בעירייה הוסיפו כי כוונתו של ברקת אינה למסור שטחים לשליטה פלסטינית, אלא רק לקבוע את המינהל האזרחי כגורם שאחראי על אספקת השירותים בתפר בין גדר הביטחון לגבול המוניציפלי, במקום העירייה. "יש לציין כי האתגר אינו מחייב שינויי גבולות", הדגישו. "ראש העיר הציג את התוכנית לגורמי ביטחון ולגורמים נוספים ובכוונתו להציג אותה לראש הממשלה".

 

גדר ההפרדה. מקשה על מתן שירותים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גדר ההפרדה. מקשה על מתן שירותים(צילום: רויטרס)

 

עם זאת, יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), תקף בחריפות את היוזמה. "ברקת נותן פתח לכרסום בשלמותה ואחדותה של ירושלים. האזורים שהוא רוצה להוציא מתחומה של העיר הם חלק משטחה הריבוני של מדינת ישראל ומוגנים בחוק יסוד: ירושלים ובחוק משאל עם שחוקקנו בכנסת הזאת".

 

לטענת ח"כ אלקין, "הוצאת אזורים מחוץ לגדר הביטחון הייתה טעות נוראית, שרק הגדילה את האוכלוסייה הפלסטינית בעיר ופגעה במצב הביטחוני, במיוחד בשכונת פסגת זאב. מי שרוצה להוסיף חטא על פשע ולהפוך חלק משכונות בירושלים ל'רצועת עזה', יהפוך את כל ירושלים לשדרות. לא ניתן לזה לקרות".

 

"ראש העיר לא מבין את תפקידו"

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), שהגיש באחרונה הצעת חוק להגדיר את ירושלים כבירתה המאוחדת של העם היהודי, האשים את ברקת בהתעלמות מסעיף בחוק הפלילי של ישראל, שקובע כי "כל מעשה שיש בו להוציא שטח ריבוני של המדינה והעברתו ליישות מדינה אחרת הוא מעשה בגידה. ברקת מנסה לשחק את תפקיד ראש הממשלה ולחולל שינויים מדיניים. במקום לאכוף את סמכויותיו כראש עיר בכל חלקי ירושלים שהופקדה בידו".

 

"אם אכן ההתבטאויות של ראש העיר נכונות, הרי שזה מעיד על חוסר הבנה במהות התפקיד שלו", אמר עו"ד אלישע פלג, חבר מועצת העיר מטעם סיעת הליכוד ומחזיק תיק הביטחון בעירייה. "ראש העיר נבחר כדי לתת שירותים לכלל תושבי העיר ואין זה מסמכותו להחליט על ויתור על חלק משטחיה של ירושלים".

 

ניר ברקת במזרח ירושלים. "הסדר טכני" (צילום: AP) (צילום: AP)
ניר ברקת במזרח ירושלים. "הסדר טכני"(צילום: AP)

 

לטענת פלג, "אמירות מסוג זה נוגדות את ההסכם הקואליציוני ואת עמדת הממשלה בדבר אי חלוקתה של העיר, ומחזקות את הגורמים העוינים הקוראים לכך. ראש העיר חייב לזכור שאינו אדם פרטי ושכל אמירה שלו נתפסת כעמדה שעלולה להוביל למעשים בשטח. מוטב שברקת יתרכז בתפקידיו המקוריים".

 

מאידך, ציין ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) כי גם הוא הזדעק כששמע לראשונה על היוזמה, אך "כשבאתי בדברים עם ראש העיר בדחיפות, הובהר לי כי אין שינוי בריבונות אלא מדובר בהסדר טכני".

 

"להסתכל על מזרח ירושלים כגוש אחד"

במועצת העיר ירושלים נשמעה ביקורת על התוכנית גם מכיוון גורמים מהשמאל. פפה אללו, חבר המועצה מטעם מרצ, טען כי "כל ניסיון למצוא פתרונות חד-צדדיים בלי שיתוף של התושבים והרשות הפלסטינית לא יצלח". לדבריו, "מדובר בבעיה פוליטית שלא תיפתר בכלים אדמיניסטרטיביים ולכן פתרון כזה יכול לגרום לאנרכיה ולמעבר של תושבים מצד אחד של הגדר לצדה השני".

 

מנכ"ל עמותת "עיר עמים", יהודית אופנהיימר, כינתה מצדה את היוזמה "תוכנית מסוכנת ואכזרית שנועדה בעיקר לשלול את התושבות בישראל של 70 אלף פלסטינים ירושלמים שגרים מעבר לגדר, ולעשות להם טרנספר בפועל. זה ינשל אותם ממקומות עבודה וימנע מהם שירותי חינוך ובריאות - רק בשביל לשמר מאזן דמוגרפי מדומיין".

 

גם אללו קרא לברקת "להסתכל על מזרח ירושלים כגוש אחד", אך הוסיף כי חרף אי-הרלוונטיות של הצעתו, "משמח שהוא מודה שקיימת אפליה שיטתית ופגיעה בזכויות של תושבי העיר הערבים. המציאות בשטח היא שאנחנו לא נותנים חלק גדול מהשירותים לתושבי מזרח העיר ושום פתרון מנהלי לא ישנה עובדה זו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניר ברקת. "בלי שינוי גבולות"
צילום: אוהד צויגנברג
זאב אלקין. "להוסיף חטא על פשע"
צילום: גיל יוחנן
אריה אלדד. מעשה בגידה?
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים