שתף קטע נבחר

ועדת השרים תכריע: ירושלים בירת העם היהודי?

הממשלה תחליט ביום ראשון אם לאמץ את הצעתו של ח"כ אריה אלדד, שמבקש לקבוע כי ירושלים היא הבירה המאוחדת של העם היהודי. "בתקופה שבה רוצים שירושלים תהיה בירת פלסטין, עיר בינלאומית או הבלים מהסוג הזה, ראוי לבוא ולומר שירושלים הייתה תמיד אך ורק בירתו של עם אחד"

הסערה הבינלאומית הבאה בדרך? ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בחוק "ירושלים בירת ישראל והעם היהודי", המבקש להגדיר את ירושלים כבירה המאוחדת של העם היהודי. "זו הצהרה שבאה לנסות להיאבק בכל מי שמערער על ייחודה של ירושלים לעם יהודי", אמר ח"כ אריה אלדד (איחוד לאומי) שהגיש את ההצעה.

 

עוד בערוץ החדשות:

אישום: הכיר נערות ברשת וביצע אונס ועבירות מין

ברק נגד ליברמן: "בריטניה זה לא מאוריטניה"

מישל בחופשה, מי הלך עם הנשיא לקניות החג?

 

החוק אמנם כבר מגדיר את ירושלים כבירת ישראל, אך לדברי אלדד, "בתקופה שבה אנשים רוצים שירושלים תהיה בירת פלסטין, עיר בינלאומית או הבלים מהסוג הזה, אנחנו חושבים שראוי לבוא ולומר שירושלים הייתה תמיד אך ורק בירתו של עם אחד. למעלה מ-60 שנים, היא בירתה של מדינה אחת ומעולם לא הייתה בירתה של עם אחר".

 

הצעת החוק הוגשה תחילה על-ידי אלדד, יחד עם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), במתכונת של חוק יסוד. מכיוון שהסיעות הדתיות בממשלה מתנגדות באופן עקרוני לחוקי יסוד, החליט אלדד להגיש אותה עם אורלב בשנית, הפעם כהצעת חוק פרטית.

 

"לשרטט מחדש גבול לאבסורד" 

ההצעה הונחה על שולחן הכנסת כבר בפברואר, אך הדיון בעניינה בוועדת השרים לענייני חקיקה חקיקה. ביום ראשון הקרוב היא תעלה לדיון, והוועדה תצטרך לגבש את עמדתה בנושא. בדברי ההסבר כתב אלדד: "הצעת חוק זו באה לבטא את מרכזיותה של ירושלים בחיי מדינת ישראל והעם היהודי ולחזק את אחיזתו של העם היהודי בירושלים המאוחדת".

 

"מדובר בחוק הצהרתי אמנם", הוסיף אלדד, "אך גם להצהרות יש חשיבות

גדולה מאוד". על השאלה אם לא מדובר בהצעת חוק שעלולה לעורר סערה בתקופה רגישה עבור ישראל, השיב חבר הכנסת: "החוק הבא שלי כנראה יאסור על שימוש בקלישאות חבוטות כמו תקופה רגישה. אינני זוכר תקופה שלא הייתה רגישה פה. הכל תמיד נפיץ".

 

"למיטב הבנתי", אמר אלדד, "בסיבוב הקודם ההצעה נפלה רק כי הובאה כחוק יסוד, כעת אני מנסה לשרטט מחדש גבול לאבסורד. היחידה שהתנגדה אז הייתה מפלגת העבודה, אך היא אינה בקואליציה כיום וההצבעה על החוק תאפשר לראות האם רק ה'רעים' מהשמאל התנגדו או שמא גם בקרב נאמני הליכוד כרסמה התולעת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאוחדת. ירושלים
צילום: AFP
אריה אלדד בעיר העתיקה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים