שתף קטע נבחר

ישי: בבית"ר ובהפועל נשים משחקות עם גברים?

שר הפנים אמר ל-ynet כי הוא מתנגד נחרצות להדרת נשים והשפלתן, אך טען גם כי העיסוק בנושא מוגזם: "מכלילים ומסיתים נגד החרדים". ח"כ זאב: "מאבק בהדרה? באירופה היו אומרים אנטישמיות". הילדה מבית שמש שסיפרה על ההשפלה והפחד: "שהקיצונים יעזבו"

המאבק בתופעת הדרת הנשים יוצא מפרופורציה - כך מזהירים היום (א') בש"ס. שר הפנים ויו"ר ש"ס, אלי ישי, הביע אמנם התנגדות למעשים קיצוניים, להשפלת נשים ולהדרתן, אך טען גם הוא בשיחה עם ynet כי העיסוק בנושא מוגזם. ישי השווה את הפרדת הנשים והגברים בתחבורה הציבורית במקומות מסוימים להפרדת הליגות בכדורגל על בסיס מגדרי: "למה בבית"ר ירושלים, בהפועל תל-אביב או במכבי תל-אביב לא משחקים גברים ונשים יחד? גם שם אפשר לומר שיש הדרת נשים, ונשים משחקות בנפרד".

 

חבר סיעתו, ח"כ ניסים זאב, טען ש"כל התהלוכה של לבני עם הלפיד - אם זה היה באירופה, היו אומרים שזה אנטישמיות". הוא תקף את יו"ר קדימה, שבשבוע שעבר קיימה אירוע הפגנתי בירושלים. "זה לא לכבודה, איך שהיא נראתה עם הלפיד. כמו ילדה מגודלת. יש גבול לכל הציניות הזאת מול דבר שלא קיים כמעט".

 

שרת התרבות שוחחה עם ynet על הדרת הנשים:

 

 

לבני במסע הלפידים. "ילדה מגודלת" (צילום: איציק אדרי) (צילום: איציק אדרי)
לבני במסע הלפידים. "ילדה מגודלת"(צילום: איציק אדרי)

 

לדברי שר הפנים ישי, "אין רשות לאף אחד לכפות את אורח חייו במרחב הציבורי. אני מזועזע מהמקרים שבהם הושפלו נשים וילדים, וזה נוגד את כללי המוסר וההלכה. רוב הציבור החרדי מתנגד לתופעות החמורות האלה. פניתי ואפנה לראשי ערים לטפל בחומרה בכפייה במרחב הציבורי". היום ביקשה שרת התרבות, לימור לבנת, מהשר ישי למנות ועדה קרואה לעיר בית שמש, הניצבת בימים האחרונים במוקד הנושא של הדרת נשים. ישי אמר ל-ynet כי אין לו כוונה להיענות לבקשה ולהדיח את ראש העיר בית שמש.

 

"שוחחתי איתו, והוא מטפל בתקיפות ובחריפות בתופעה", אמר השר ישי, "גם לראש העיר ירושלים יש בעיה, אז מה - נפטר גם אותו? בבית שמש הנושא יטופל, וראש העיר כבר פנה למשטרה ולמשרד המשפטים. לא צריך היה אפילו להגיד לו. ראש העיר אינו המשטרה, אבל הוא מטפל בנושא".

 

רק גברים על הדשא. בית"ר ירושלים נגד הפועל תל-אביב (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
רק גברים על הדשא. בית"ר ירושלים נגד הפועל תל-אביב(צילום: ראובן שוורץ)

 

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה כי "ראש העיר משה אבוטבול מגנה בכל תוקף את אותם שוליים קיצוניים. ראש העיר אף פנה מספר פעמים למשטרת ישראל בדרישה להגן על ילדות בית הספר ולשמור על הסדר הציבורי. בכל חברה ובכל עיר קיימים שוליים שליליים הפועלים נגד החוק והמוסר אולם אף אחד לא חושב להאשים את ניר ברקת למשל באלימות במאה שערים".

 

עוד כתבות על הדרת נשים ב-ynet:

 

על דבריה של לבנת, שבהם הביעה הבנה להפרדה בין גברים לנשים בערים חרדיות, אמר השר ישי: "אתה לא יכול להגיד לאדם איפה לשחות בים או להכריח אותו לשחות בבריכה משותפת. אי אפשר להכריח אנשים להתפלל ביחד. ההסתה נגד כל החרדים זה דבר נורא, מכלילים את כולנו והתקשורת מבלבלת בין הנושאים. נשים שרוצות ללכת בנפרד - אתה לא יכול להגיד להן איך ללכת".

 

נעמה בת ה-8: "בלילה אני ממש מפחדת"

בלב הסוגייה המתעוררת של הדרת נשים ניצבת כאמור העיר בית שמש, שם פלג חרדים קיצוני מטיל אימה על תושבים אחרים בעיר, במיוחד נשים וילדות דתיות לאומיות. הבוקר הותקף בעיר צוות של ערוץ 2 על ידי כמה עשרות חרדים שיידו לעברו אבנים. נגרם נזק לניידת השידור, איש צוות אחד נפצע קל בידו והוא מטופל על ידי מד"א. למקום הגיעו כוחות משטרה שפתחו בחקירה וניסו לאתר את התוקפים. הם ניסו גם לאתר ציוד שלדברי הצוות נגנב ממנו.

 

הילדה שסיפורה ריגש רבים והניע את הפעולה, נעמה מרגוליס, בת 8, תיארה היום בראיון בגלי צה"ל כיצד "שברו לאחות של חברה הכי טובה שלי חלונות, בכיתה שלהם זרקו פצצות סרחון. ובלילה אני חולמת שהם יעשו את זה לי ו... ממש מפחדת". כשנשאלה על ההפגנה שמתארגנת לתמיכה במאבק, היא אמרה: "כדאי לאנשים לבוא להפגנה. שהקיצונים יעזבו".

 

לבני: הליכוד נותן לעסקנים חרדים מונופול על הדת

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יצחק וקנין, אמר גם הוא שהוויכוח "עלה מעבר לכל פרופורציה. חלק מהדברים היו קיימים כל השנים ואף אחד לא הזדעק ככה. הדברים היו נורמה מקובלת מבחינת הנשים - איפה הן יושבות וכיצד מתבצעת ההפרדה. נכון שבשנים האחרונות הציבור הדתי מאמץ את ההתנהלות החרדית, אבל מאשימים בכול את הציבור החרדי ולא בצדק, כל השנים זה בדיוק מה שהיה".

 

שלט בבית שמש. לבנת רוצה ועדה קרואה (צילום: נפתלי) (צילום: נפתלי)
שלט בבית שמש. לבנת רוצה ועדה קרואה(צילום: נפתלי)

 

לטענת וקנין, "נכון שאסור לכפות דברים ששייכים לכלל הציבור או לפגוע חלילה וחס, אבל הההפרדה הזו הייתה מקובלת מאז קום המדינה, כולל במוסדות החינוך. הלוואי שהיו נותנים ביטוי כזה לציבור החלש במדינה. זה לא מוסיף לקירוב. יש פה שוליים חרדיים כמו בבית שמש, שנוהגים באופן שלא שייך לדת, וכאלה צריך להוקיע כל רגע, אבל לא צריך לעשות הכללות".

 

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה היום כי "הקואליציה של נתניהו וההסכמים הפוליטיים שבנו אותה הם מקור כל חטאת.

ישנה קואליציה חרדית לאומנית שמנסה להשליט ולכפות על הרוב הציוני השקפת עולם. אבי אבות החטאת בישראל הוא שמפלגות שאמורות לשקף השקפת עולם ליברלית דמוקרטית, כמו הליכוד, מוכרות את כל השקפת עולמן ואת צביונה של ישראל למפלגות חרדיות".

 

לבני הוסיפה: "מדינת ישראל לא יכולה לסבסד ולממן את האפליה הזו. ראש הממשלה ושרי הליכוד מייצגים מפלגה שאמורה להיות ליברלית לאומית, ומסיבות של שרידות פוליטית הם נותנים לעסקנים חרדים את המונופול על יהדותה של ישראל. אני מסורתית, וזאת לא היהדות בעיניי".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ ניסים זאב. "מלחמת סרק נגד הדרת נשים שלא קיימת"
צילום: נועם מושקוביץ
השר אלי ישי. "מזועזע מהשפלת נשים וילדים, זה נוגד את ההלכה"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים