שתף קטע נבחר

הצפות בבית הנשיא: שמעון פרס עובר דירה

קריסת תשתיות הביאה להצפת דירת מגוריו הפרטית של נשיא המדינה, לשכתו וכן הטרקלין שבו הוא עורך פגישות. כבר בתחילת השבוע ייאלץ פרס לעבור דירה לארבעה חודשים. "הנשיא חי עם פיילות של מים שחורים", אמר צוות המשכן

הנשיא מוצף, ולא רק בפניות מהציבור. בשל קריסת תשתיות בבית נשיא המדינה בירושלים, שהביאה להצפת דירת מגוריו הפרטית של שמעון פרס, לשכתו וכן הטרקלין שבו הוא עורך פגישות, ייאלץ הנשיא לעבור דירה לשכונת ממילא למשך ארבעה חודשים, כבר בתחילת השבוע הבא. בנוסף, צפוי המתחם לעבור שיפוץ ושיקום יסודיים למשך שנה, שייערכו, ככל הנראה, בתקופת כהונתו של הנשיא הבא ויובילו להעתקת המשכן למבנה חלופי. "הדירה לא ראויה למגורי אדם", אמר יורם רביב, המשנה למנכ"ל בית הנשיא, "האירוע חריג וחסר תקדים".

 

עוד בערוץ החדשות :

 

סלון דירת המגורים של פרס מוצף במים ונזקים כבדים נגרמו לרצפה ולתקרה. הציוד נאסף בארגזים על שולחנות והדירה כולה נראית כמו אתר בנייה. בצוות בית הנשיא אמרו כי פרס נאלץ "לחיות עם פיילות" שמנקזות את המים, ובשל קריסת מערכת האינסטלציה, הוא גם נותר ללא מים חמים בדירה - או עם "מים שחורים שיוצאים מהברזים", כהגדרתם. המצב בטרקלין ובלשכה אינו טוב יותר, ומים מטפטפים כל העת מהתקרה על רצפת הפרקט ההרוסה.

 

רצפת האזרח מספר 1 (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל) (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל)
רצפת האזרח מספר 1(צילום: יוסף אבי יאיר אנגל)

 

עלות השיפוץ הנוכחי מוערכת בין 2.5 מיליון שקלים ל-3 מיליון שקלים. בבית הנשיא מסבירים כי כשליש מהכסף יגיע מחברת הביטוח האחראית למבנה וסכום נוסף יילקח מתקציב בית הנשיא ומתוספת של משרד האוצר. השיפוץ המקיף, עם זאת, ידרוש תוספת תקציבית מיוחדת והחלטת ממשלה.

 

מים, פחי אגירה ופסולת בבית הנשיא (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל) (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל)
מים, פחי אגירה ופסולת בבית הנשיא(צילום: יוסף אבי יאיר אנגל)

 

ארכיון. פרס בבית הנשיא. קריסת תשתיות (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ארכיון. פרס בבית הנשיא. קריסת תשתיות(צילום: נועם מושקוביץ)
 

בעיות התשתית בבית שנבנה בשנות ה-60 ואוכלס לראשונה ב-1971, בתקופת כהונתו של הנשיא זלמן שזר, ידועות מזה זמן רב. רביב הסביר כי "תשתיות הליבה - אינסטלציה, מים, חשמל ומיזוג - לא טופלו מעולם והמבנה, שלא עבר שיפוץ יסודי,

לא עומד בתקנים של נגישות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, בטיחות ובטיחות אש".

 

בשל מצב התשתיות, נערכו תוכניות לגבי שיפוץ עתידי, אבל הגשמים האחרונים ופיצוץ צינורות במשכן לפני כחודש גרמו להצפות שהחמירו את מצבו של המבנה. אפרת דובדבני, מנכ"לית בית הנשיא, אמרה ל-ynet כי "פגעי מזג האוויר הכריעו סופית את הדירה והנשיא חי בתנאים לא פשוטים. כשהתחלנו את הכהונה, היה ברור שדרוש שיפוץ, אבל הנשיא הנחה שהדירה שלו תהיה בעדיפות אחרונה, אבל זה הגיע למצב של חוסר ברירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מים נוזלים מתקרת בית הנשיא
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
פרס מדליק נרות חנוכה
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים