שתף קטע נבחר

מורים מאיימים לפרוש מעוז לתמורה: מרמים אותנו

רפורמת התיכונים תעלה על שרטון? ועדי המורים בהרצליה כתבו למשרד החינוך כי תוספות השכר קטנות מהמובטח, חדרי המורים הפכו צפופים ורועשים ואין פתרון למורות בהיריון מתקדם. "כאמא לתלמידים זו רפורמה מופלאה, כמורה מרגישים קיפוח"

סדקים ראשונים ומשמעותיים ברפורמת "עוז לתמורה ", שנחתמה בקול תרועה רמה: ועדי המורים בהרצליה שלחו השבוע מכתב ליו"ר ארגון המורים רן ארז ולראשי משרד החינוך, ובו התריעו כי יישום הרפורמה מעורר קשיים רבים ותחושות של תסכול בקרב המורים. "הרינו להודיע לך כי בתנאים אלה לא נוכל להמשיך לקיים את ההסכם כפי שהוא כתוב, ובוודאי לא להמליץ לאחרים להצטרף אליו", כתבו המורים.

 

יש תמורה? כתבות נוספות על הרפורמה:

הרפורמה בתיכונים: "כבר לא נעים להתחצף למורה"

מורה ותיק יקבל עוד 5,500 שקל, חדש רק 2,000

בלגן בתיכונים: הרפורמה נחתמה, היכן תיושם?

סער: ללא רפורמה, מערכת החינוך נסוגה לאחור

 

רפורמת "עוז לתמורה" נכנסה השנה לתוקפה, בשלב הראשון כפיילוט ב-73 בתי ספר תיכונים ובהם התיכונים "היובל", "החדש" ו"הראשונים" בהרצליה. במסגרת הפיילוט המורים בבתי הספר עברו ממתכונת של 24 שעות עבודה בשבוע ל-40 שעות, תמורת תוספת של 42% לשכרם. 16 השעות הנוספות כוללות שש שעות הוראה בקבוצות למידה קטנות ועשר השעות שנחשבות כ"שעות שהייה" לטובת קבלת הורים, השתלמויות ובדיקת מבחנים.

 

עם זאת, המכתב שכתבו ועדי המורים בהרצליה חושף תמונה עגומה באשר להצלחת הרפורמה, שתיכנס לתוקפה בכלל התיכונים בישראל תוך 4 שנים. בשיחות סגורות מעידים גם מורים בבתי ספר אחרים המשתתפים בפיילוט על תחושות תסכול קשות וחלקם אף קוראים להנהלות בתי הספר לבטל את הרפורמה ולחזור לשיטה הישנה.

 

"מורים ממשיכים לעבוד גם בבית" (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
"מורים ממשיכים לעבוד גם בבית"(צילום: אליעד לוי)

 

במכתבם התייחסו המורים לתנאי השכר וציינו כי "בהסכם נכתב שהמורים יקבלו תוספת של 42% באופן מיידי, אך בפועל תוספות השכר הממוצעות הן בין 15% ל-25% לשכר הנטו - כ-1,500 עד 2,500 שקלים בלבד". בנוסף ציינו המורים כי ההבטחה לקבל מתחמי עבודה אישיים טרם קוימה באף אחד מבתי הספר בעיר. "הדבר גורם לכך שמורים ממשיכים למלא את עבודתם גם בבית, וחדרי המורים הפכו להיות צפופים ורועשים".

 

עובדים מהבית, למרות שעון הנוכחות

כמו כן, לטענת המורים הדרישה להצבת שעון נוכחות וההגבלה לשעות עבודה מ-08:00 עד 16:00 אינה ריאלית למשרה של מורה בתיכון, שכן הצרכים הם שונים ומורכבים, ולעתים קרובות העבודה נמשכת גם בשעות הערב. בנוסף צוין כי "עדיין אין פתרון למורים המלמדים בשני בתי ספר ובהסכם אין התייחסות למורה בחודשי היריון מתקדמים, שאינה יכולה לעבוד 40 שעות שבועיות".

 

"ההסכם שנחתם בין ארגון המורים לממשלה הוא הסכם ראשוני שלא התייחס בצורה מפורטת ומעמיקה למציאות המורכבת הקיימת בשטח", כתבו ועדי המורים. "אנחנו נוכחים לדעת שיש בו סעיפים שלא ניתן ליישם כפי שהם נכתבו ונושאים רבים אחרים שלא נתנו עליהם את הדעת בהסכם".

 

נתניהו בטקס החתימה. סדקים ברפורמה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
נתניהו בטקס החתימה. סדקים ברפורמה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

מורה באחד התיכונים טענה אמש (יום ב') בשיחה עם ynet ש"כאמא לתלמידים מדובר ברפורמה מופלאה, אך כמורה זו רפורמה שקשה מאוד ליישום". היא הסבירה כי השעות הפרטניות הן תוספת מצוינת ויש להן פוטנציאל לחולל שינוי אמיתי בהישגי התלמידים. עם זאת, לדבריה "התחושות של המורים קשות מאוד. הם עובדים ללא לאות ומסיימים יום עבודה בתחושה של קיפוח ורמייה. המציאות בשטח שונה מאוד מהדף הכתוב וברור שמנסחי הרפורמה לא חשבו על הדברים עד הסוף ולעומק. לצערי, כפי שהרפורמה פועלת כיום לא ניתן יהיה להמשיך לקיים אותה לאורך זמן".

 

"עוד עלולים לחשוב שהרפורמה מצוינת"

רימה יונטוב מוועד המורים בתיכון "הראשונים" הוסיפה כי "הדרישה שלנו היא שיתקנו דברים שדורשים תיקון ויתאימו את הרפורמה למציאות היומיומית בתיכונים. יש ברפורמה גם היבטים חיוביים, כמו השעות הפרטניות והעובדה שכל המורים נמצאים יחד בבית הספר וניתן לקיים ישיבות צוות מסודרות, אך עם זאת כיוון שאנו בתי ספר מדגמיים החלטנו לעשות מעשה ולהתריע על הבעיות. אחרת עוד עלולים לחשוב שהרפורמה מצוינת ואין מה לשנות".

 

מארגון המורים נמסר בתגובה כי "שינויים בהרגלים המושרשים מאז קום המדינה אינם עניין של מה בכך. ארגון המורים פועל ועושה לפתרון כל הבעיות ומול כל הגורמים הרלוונטיים". בעיריית הרצליה ציינו שהם מאמינים כי "יש לתת מענה נכון, נוח ומותאם למורים. העירייה נערכת לטיפול בתנאים הפיזיים של המורים בבתי הספר בהם מיושמת הרפורמה".

 

במשרד החינוך אמרו בתגובה כי "עוז לתמורה" מיושמת במלואה בהצלחה בלמעלה מ-70 בתי ספר ובעוד מאות בתי ספר נוספים החל השלב הראשון של יישומה: "ברפורמה תוספת של שעות לימוד פרטניות לתלמידים ותוספת שכר משמעותית למורים. למשרד החינוך, למשרד האוצר ולארגון המורים צוות משותף המלווה את המהלך לצורך מתן מענה מיטבי לכל סוגיה שעולה מן השטח, כמו גם למקרים פרטניים".


פורסם לראשונה 26/12/2011 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טקס החתימה, במעמד נתניהו וסער
צילום: נועם מושקוביץ
"ההבטחה למתחמי עבודה אישיים טרם קוימה"
צילום: אליעד לוי
מומלצים