שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP, Getty Images imagebank
  מתנגדי אסד: הטבח בחומס - כמו בסברה ושתילה
  "התמונות שראינו מחומס הזכירו לנו את התמונות מהטבח הנורא אשר ביצעו שרון והציונים הרוצחים נגד אחינו במחנות הפליטים בלבנון בתחילת שנות ה-80", נכתב באתר אופוזיציה סורי. "היום מתרחש בחומס טבח בפיקוחו של בשאר הבעת'י, הרוצח הנפשע, אשר לא שבע מכל הדם שנשפך וזורם ברחובות סוריה"

  פקחי הליגה הערבית החלו היום (יום ג') במשימתם לבחון אם המשטר בדמשק עושה דיו לסיום הדיכוי האלים שנמשך כתשעה חודשים. לא עבר זמן רב ו"שופר" המשטר דיווח על פיצוץ צינור גז בידי "טרוריסטים": על רקע מעשי הטבח שבוצעו בעיר חומס בימים האחרונים, החלו מתנגדיו של בשאר אסד להשוות את מה שקורה בעיר הסורית לטבח בסברה ושתילה, אז הרגו אנשי הפלנגות הנוצריות מאות מתושבי מחנות הפליטים סברה ושתילה בלבנון ב-1982.

   

  השבר הסורי - כתבות אחרונות ב-ynet:

   

  באחד מאתרי האופוזיציה נכתב מאמר מערכת שכותרתו "סברה ושתילה חדש בחומס. 'בשארון' (הלחם של בשאר אסד ואריאל שרון, ר"ק) המבצע של הטבח ואין מקלט לקורבנותיו'".

   

  עיר הרוסה, גופות מוטלות ברחובות. חומס לאחר תקיפת הצבא. צפו

   

  במאמר נכתב כי "התמונות אשר משדרים הפעילים הסורים אחרי הטבח שהתרחש אמש בשכונת באבא עמרו בעיר חומס, הזכירו לנו את התמונות מהטבח הנורא אשר ביצעו שרון והציונים הרוצחים נגד אחינו במחנה הפליטים סברה ושתילה בלבנון בתחילת שנות ה-80. היום מתרחש הטבח בחומס בפיקוח וביצוע של הרוצח הראשון והאחרון, בשאר הבעת'י, הרוצח הנפשע, אשר לא שבע מכל הדם שנשפך וזורם ברחובות סוריה".

   

  הפקחים באו לחומס, "טרוריסטים" פיצצו צינור גז

  בינתיים, 70 אלף מתנגדי משטר קיבלו היום את פניהם של משקיפי הליגה הערבית בעיר הסורית חומס. בזמן שהמשקיפים נפגשו עם מושל המחוז, דיווחה סוכנות הידיעות הסורית סנא"א כי "טרוריסטים" פוצצו צינור גז באזור. באופוזיציה הסורית טוענים כי היו אלה מטוסי קרב של חיל האוויר הסורי שעמדו מאחורי פיצוץ צינור הגז בניסיון להטיל את האשמה על מתנגדי המשטר.

   

  "הפגנה זו אורגנה כדי לגנות את פשעי המשטר נגד האוכלוסייה, במקביל לביקור משלחת הפקחים הערביים בחומס", אמר ארגון זכויות האדם הסורי OSDH. כוחות הביטחון של אסד ירו לעבר המפגינים גז מדמיע. כך מסרו פעילי זכויות אדם שנכחו במקום. 

   

  הם פוגעים גם בתינוקות ()
  הם פוגעים גם בתינוקות

   

  ח'אלד אבו סלאח, חבר ב"מועצת המהפכה" בחומס, סיפר לערוץ הטלוויזיה הקטארי "אל-ג'זירה" על האינטראקציה בין תושבי העיר לבין משלחת הפקחים.

   

  "המשקיפים ראו את המחסומים הצבאיים, את ההרס ופגשו את התושבים ואת החיילים", סיפר אבו סאלח. הוא גם תיאר את הקשיים שנתקלים בהם הפקחים במילוי משימתם. לדבריו, הפקחים שנכנסו היום לחומס "לא יכלו לעבור לרחוב מסוים בגלל ירי שבוצע באזור. אחד הפקחים אף עדכן את ראש המשלחת בעניין".

   

  "הפקחים הלכו לכמה דירות, לא יותר"

  הוא הוסיף כי "הפקחים הלכו רק לדירה אחת או שתיים ולא לכל הבתים". לדבריו, "יש 15 הרוגים והפקחים ראו אותם במו עיניהם". במהלך הראיון נשאל פעיל האופוזיציה אם הפקחים הגיעו עם אבטחה והאחרון השיב בשלילה.

   

  "הפקחים ראו את ההרוגים במו עיניהם". דם ברחובות חומס ()
  "הפקחים ראו את ההרוגים במו עיניהם". דם ברחובות חומס

   

  חומס הפכה לאחד ממוקדי המחאה הגדולים נגד משטרו של בשאר אסד והייתה נתונה בימים האחרונים להפגזות כבדות מכיוון הצבא הסורי. רק אתמול נהרגו בעיר 32 בני אדם בעימותים בין כוחות הביטחון לבין עריקי צבא ומתנגדי משטר.

   

  הטנקים נסוגו מהעיר המופגזת?

  לקראת בואם של הפקחים הערבים לחומס, סיפרו כמה מתושבי חומס כי לפחות אחד עשר טנקים של הצבא נסוגו ממרכז בעיר. עם זאת, פעילי אופוזיציה טענו כי הטנקים לא נסוגו מהעיר אלא שינו את מקומם.

   

  ביקור הפקחים הערבים לא מפריע כנראה למשטר הסורי להמשיך בטבח אזרחים חפים מפשע. משעות הבוקר דווח על שמונה בני אדם שנהרגו ברחבי סוריה מירי כוחות הביטחון.

   

  משימתה של משלחת הליגה הערבית, שמונה כ-50 פקחים, מסמלת את ההתערבות הבינלאומית הראשונה על קרקע סורית מאז פרוץ ההתקוממות העממית נגד משטר אסד באמצע חודש מרס.

   

  ראש המשלחת, הגנרל הסודני מוסטפה דאבי, אמר לרשת BBC בערבית כי הפקחים צפויים לסייר בסוריה אך הוסיף כי בשל התנאים והמרחק הרב בין עיר לעיר, הם יסרו בכל עיר בנפרד ולא יוכלו להתפרס במדינה בכמה מקומות במקביל. על נכונות משטרו של בשאר אסד לסייע למשלחת במשימתה אמר דאבי כי המשטר הסורי משתף עמו פעולה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוסי רוט
  הפלנגות הנוצריות טבחו בתושבי מחנות הפליטים
  צילום: יוסי רוט
  אריאל שרון בוועדת החקירה של אירועי סברה ושתילה
  צילום: לע"מ
  "רוצח נפשע". אסד
  צילום: איי פי
  מומלצים